Naukowcy coraz częściej upodobniają Marsa do naszej planety
Naukowcy odkryli kolejne dowody na to, że na Marsie może występować granit - skała bardzo powszechna na Ziemi. Co więcej badacze zauważyli, że granity mogą nawet tworzyć się na powierzchni Czerwonej Planety.
Przez wiele lat uczeni sądzili, że budowa geologiczna Czerwonej Planety jest mało urozmaicona, bo znajdują się tam w większości skały bazaltowe. Jednak badania prowadzone przez Curiosity podały tę hipotezę pod wątpliwość. Okazało się, że na powierzchni Marsa występuje słabo wykształcona gleba, w której znajdują się skalenie - minerały, które wchodzą w skład granitów.
"Ciągle mówimy o wodzie..."
Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Instytutu Technologicznego w Georgii potwierdzają istnienie skaleni na Marsie, a co więcej - wskazują na to, że skały granitowe powstały na tej planecie.
- Ciągle mówimy o wodzie na Marsie, ale historia wulkanizmu jest zagadnieniem, które też powinno nas interesować - wyjaśnił Wray. - Jakie skały wytworzyły się na tej planecie w całej jej historii? Myśleliśmy, że odpowiedź jest prosta (bazalty-red.), ale po naszym odkryciu wiemy, że skały mogą być równie zróżnicowane tak jak na Ziemi - dodał.
Dowody na istnienie różnorodności
Eksperci przebadali jeden z marsjańskich wulkanów za pomocą technik wykorzystujących podczerwień. Po wykonaniu odpowiednich analiz zauważyli, że wewnątrz wulkanu znajdują się spore ilości skaleni, a nie ma śladów skał bazaltowych.
Zważając na to, że granity są skałami magmowymi, które powstają w wyniku długotrwałych procesów wewnątrz wulkanów - zespół stwierdził, że granity mogą wytwarzać się na Marsie.
- Jak do tego pory mamy najbardziej wiarygodne dowody na to, że na Marsie występuje dużo granitu - wyjaśnił James Wray, autor badania.
Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma "Natural Geoscience".
Autor: kt/rp / Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: NASA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Misja Ax-4 z udziałem Polaka, Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wystartuje nie wcześniej niż w niedzielę 22 czerwca - poinformowała firma Axiom Space. Jak przekazano w komunikacie, kolejna już zmiana daty startu ma dać czas na dalszą ocenę działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po niedawnych pracach naprawczych.
Nowe informacje w sprawie lotu Polaka w kosmos
Pogoda na Boże Ciało i długi czerwcowy weekend. W najbliższych dniach warunki atmosferyczne będą zmienne. W środę oraz w czwartek na niebie pojawi się sporo chmur, z których może popadać i zagrzmieć. Z kolei od piątku aura ma się poprawiać.
Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend czerwcowy
Blisko 40 stopni Celsjusza pokażą w najbliższych dniach termometry w Stanach Zjednoczonych - ostrzegają amerykańscy meteorolodzy. Nadchodząca fala upałów ma przesuwać się z zachodu kraju w kierunku stanów centralnych i wschodniego wybrzeża. Wysokiej temperaturze będzie towarzyszyć duża wilgotność, co stworzy warunki przypominające tropiki.
Fala gorąca zmierza do USA. "Szok dla organizmu"
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że pierwszy dzień długiego czerwcowego weekendu, czyli Boże Ciało, przyniesie burze. W kilku województwach mogą zostać wydane żółte alarmy.
Niespokojny początek długiego weekendu. Tu mogą pojawić się ostrzeżenia
Wulkan Lewotobi Laki-laki na indonezyjskiej wyspie Flores ponownie wybuchł, wyrzucając z siebie wysoką na kilometr chmurę dymu i popiołu - przekazały krajowe agencje. W wyniku erupcji zamknięto lokalne lotnisko, a także odwołano kilka lotów na inną indonezyjską wyspę Bali. W regionie ogłoszono alarm wulkaniczny najwyższego stopnia. Część mieszkańców została ewakuowana.
Odwołane loty, ewakuacja mieszkańców. Gigantyczna chmura dymu nad wyspą
Kucyk bez kopytka urodził się w stanie Wirginia. Udzielenie pomocy zwierzęciu nie należało do łatwych, źrebak należał bowiem do półdzikiego stada. Samiczka otrzymała protezę i chociaż nigdy nie będzie mogła wrócić na wolność, znalazła kochającą, przyszywaną rodzinę.
Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"
Papież Leon XIV spędzi większość lipca w rezydencji w Castel Gandolfo. To sposób na ucieczkę przed wysokimi temperaturami, jakie panują latem w Rzymie. Gorąco było już w zeszły weekend, kiedy to termometry w Wiecznym Mieście pokazały ponad 36 stopni Celsjusza.
Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem
Tatrzański Park Narodowy (TPN) zamknął we wtorek Dolinę Strążyską. Powodem były podtopienia szlaku, które wystąpiły po intensywnych opadach deszczu. Przejście popularną trasą jest niemożliwe w obu kierunkach. Inne szlaki również są częściowo podtopione.
Ulewy w Tatrach. Zamknięto Dolinę Strążyską
Azjatyckie brunatnice z gatunku undaria pierzastodzielna pojawiły się na plażach w Portugalii - alarmują lokalni biolodzy. Obecność glonów wakame, które w kuchni japońskiej są przysmakiem, zaobserwowano szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu. Eksperci ostrzegają, że te egzotyczne organizmy są groźne dla miejscowych ekosystemów.
Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści
Nieopodal niemieckiego Lipska trwają poszukiwania wielkiego dzikiego kota, który od kilku dni grasuje po okolicy. Eksperci przypuszczają, że może być to puma. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności.
Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"
Niedźwiedź czarny wdarł się do jednego z domów w kalifornijskim mieście Monrovia w Stanach Zjednoczonych. Drapieżnik był niewzruszony obecnością kobiety i jej 17-letniego psa, po splądrowaniu kuchni ze spokojem opuścił budynek. Jak się okazuje, nie była to pierwsza taka jego wizyta w okolicy.
Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie
W poniedziałek mocno padało na Podhalu. Obfite opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień na terenie gminy Kościelisko. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ich działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i zabezpieczaniu domów przed zalaniem.
Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko
Astronomowie wykryli lód zawierający półciężką wodę wokół młodej gwiazdy, przypominającej wczesne etapy formowania się Słońca. Odkrycie dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzuca nowe światło na pochodzenie wody w Układzie Słonecznym i poza nim.
Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie
Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły Wirginię Zachodnią, wzrósł do sześciu osób. Lokalne media donoszą, że żywioł porywał wszystko na swojej drodze. Po opadach zalane zostały domy i samochody.
Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze
Na wtorek 17 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Jak powiedział ekohydrolog doktor Sebastian Szklarek, Polsce nie grozi pustynnienie w najbliższych dziesięcioleciach, ale problem suszy jest poważny. - Zdarzają się one częściej, obejmują większe obszary kraju i są intensywniejsze - zauważył naukowiec.
Tajemnicza mgła otulająca Plutona nie tylko tworzy spektakularne widoki, ale steruje całym jego klimatem. Odkrycia udało się dokonać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Jak twierdzą badacze, to unikalne zjawisko, nieznane nigdzie indziej w Układzie Słonecznym. Może ono rzucać nowe światło także na początki życia na Ziemi.
Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"
Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Polsce przypada szczyt aktywności komarów. Ich ukąszenia nie tylko powodują bolesne i swędzące obrzęki, ale także mogą przenosić czynniki wywołujące groźne choroby. Jak możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego spotkania z tymi insektami?
Jak chronić się przed komarami?
Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.
Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji
Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.
Po burzy restauracje wpadły do oceanu
W Hiszpanii trwa sprzątanie po powodziach, które w piątek wieczorem i sobotę przetoczyły się przez kraj. Ulewny deszcz spowodował spore zniszczenia w okolicach Saragossy. Woda zdewastowała wiele domów, uszkodziła drogi i zmyła mosty.
Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"
Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.
Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA
Kilka dni temu do sieci trafiło wideo, na którym mężczyzna w pobliżu Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego w Tatrach kopie w przepaść kamień. Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała tłumaczył w TVN24, czym mogą grozić takie zachowania. Opowiadał też o tym, jakie inne nieodpowiedzialne zachowania widuje w górach.