18 300 osób nadesłało swoje CV do NASA. Będą teraz walczyć o posadę astronauty i udział w najważniejszych kosmicznych misjach, w tym w podboju Marsa.
W tym roku do NASA trafiła rekordowa liczba aplikacji 18 300. To trzy razy więcej niż przy poprzedniej rekrutacji w 2012 r. i 10 tys. więcej, niż wynosił dotychczasowy rekord z 1978 r. - Nie ma nic zaskakującego w tym, że wielu Amerykanów, mających za sobą tak różne wykształcenie i drogę życiową, chciałoby wnieść swój wkład w przygotowanie misji kosmicznej na Marsa - powiedział szef agencji Charlie Bolden, w przeszłości również astronauta.
Zgłoszenia do Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej można było przysyłać od 14 grudnia 2015 do 18 lutego 2016.
Dalsza rekrutacja
Teraz te ponad 18 tys. osób przejdzie 18-miesięczny proces weryfikacyjny, który zakończy się wyborem 8-14 potencjalnych astronautów. Ich nazwiska poznamy w połowie 2017 r.
Dalej wybrańcy przejdą oni dwuletnie szkolenie. Nauczą się bardzo podstawowych, ale niezbędnych umiejętności, w tym pracy w grupie, języka rosyjskiego, poruszania się w stanie nieważkości, przeprowadzania kosmicznych spacerów itp.
Z odpowiednim, dwuletnim przygotowaniem, będą latać na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), obsługiwać loty komercyjne i co najważniejsze, wyruszać w długie misje planetarne, m.in. na Marsa.
- To będzie kolejna grupa amerykańskich badaczy kosmosu, która pomoże w realizacji celu, jakim jest zostawienie ziemskich śladów na Czerwonej Planecie - dodaje Bolden.
Będą zarabiać między 257 a 615 tys. zł rocznie.
Wymagania
Aplikanci, których wyłowiła NASA w procesie rekrutacyjnym, musieli przede wszystkim mieć amerykańskie obywatelstwo albo pochodzić z krajów, które mają swoje agencje kosmiczne m.in. czyli m.in. z Japonii, Rosji czy Brazylii. Były też oczywiście inne wymagania.
Kandydaci musieli mieć dyplom z inżynierii, nauk biologicznych, fizycznych czy matematyki. Poza tym w swoim zawodzie musieli mieć przepracowane co najmniej trzy lata. Atutem było również wylatanie około tysiąca godzin na odrzutowcach.
Co do preferencji fizycznych, to aplikanci musieli mieć sprawny wzrok lub wadę, którą da się skorygować operacyjnie. Istotne było również, aby mieli między 158 a 192 cm wzrostu.
Autor: mar/mab/jap / Źródło: NASA