Najnowsze

Narodziny bielika na żywo w sieci. Projektowi zagroziła burza

Najnowsze

Bieliki spodziewają się potomstwa - TVN24
Bieliki spodziewają się potomstwa - TVN24

Tego jeszcze nie było. Dzięki kamerom internetowym będziemy mogli śledzić wykluwanie piskląt bielika. Ptak jest pod ścisłą ochroną, a narodziny młodych to rzadkość. Specjaliści spodziewają ich w najbliższych dniach. Lokalizacja gniazda utrzymywana jest w tajemnicy, TVN24 udało się jednak tam dotrzeć.

Samica złożyła jaja w połowie marca. Według leśników, młode przyjdą na świat między 25 kwietnia a 1 maja. Już teraz możemy jednak oglądać, jak bielik co pół godziny obraca jaja, by zapewnić im odpowiednią wentylację i temperaturę.

Portal tvnmeteo.pl przedstawiał już te ptaki swoim czytelnikom

Mało brakowało, a z obserwacji narodzin byłyby nici. W ostatnich dniach burza perzechyliła kamerę internetową z drzewa. W poniedziałek udało się umocować ją ponownie.

W tajemnicy żyje im się lepiej

Miejsce, gdzie znajduje się gniazdo, objęte jest tajemnicą. Udało się jednak dotrzeć tam reporterom TVN24.

Obecnie w Polsce żyje 1500 osobników bielika. Teraz przybędą kolejne dwa. Ornitolodzy podpatrzyli bowiem dwa jaja w gnieździe. Ptasi rodzice wysiadują je na zmianę. Jedno poluje, a drugie opiekuje się jajami.

ZOBACZ GNIAZDO BIELIKÓW NA ŻYWO

Prawo natury

Pierwsze gniazdo pary bielików w miejscu, które można podglądać, powstało w 2002 roku, jednak po kilku latach spadło na ziemię. Ptaki stworzyły potem nowy dom na wierzchołku drzewa i co rok go powiększają. Obecnie gniazdo ma około 2,5 metra średnicy i 2 m wysokości, waży ok. 500 kg.

Z powodu ograniczonych zasobów naturalnych bielikom najczęściej udaje się wykarmić tylko jedno pisklę, które zwykle opuszcza gniazdo po trzech miesiącach od narodzin.

Bielik znajduje się w godle Polski.

Autor: ar/mj,ŁUD / Źródło: Lasy Państwowe, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości