Chociaż znajduje się 60 mln lat świetlnych od naszej planety, możemy dokładnie przyjrzeć się jej budowie. Na zdjęciu wykonanym prze teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego łatwo odróżnić stare i młode obszary galaktyki NGC 1187 albo należącą do niej supernową. To najbardziej szczegółowe zdjęcie galaktyki kiedykolwiek zarejestrowane.
Imponująca spiralna galaktycka NGC 1187 leży w odległości około 60 mln lat świetlnych od Ziemi w Gwiazdozbiorze Erydanu, zwanym też Rzeką. Jej zdjęcie zrobione przez Very Large Telescope Europejskiego Obserwatorium Południowego jest najdokładniejszym obrazem galaktyki, jaki udało się kiedykolwiek uzyskać.
Młode gwiazdy w błękicie
Na fotografii NGC 1187 widzimy niemal "z frontu", dzięki czemu możemy podziwiać jej spiralną strukturę. Dobrze widoczne jest sześć potężnych ramion, z których każde zawiera ogromne ilości gazów i pyłu. Niebieskawe elementy między ramionami wskazują na obecność młodych gwiazd powstałych z chmur pyłu międzygwiezdnego.
Patrząc na centralne obszary takich galaktyk, widzimy zwykle jaśniejące żółte wybrzuszenie. Ta część galaktyki w większości składa się ze starych gwiazd i pyłu.
W przypadku NGC 1187 występuje tam jednak delikatniejszy kształt. Taki element uważany jest za mechanizm doprowadzający gaz do centrum galaktyki, wspomagający tym samym powstawanie tam gwiazd.
Dwie supernowe
Na zewnątrz NGC 1187 znajduje się więcej galaktyk, mniejszych od niej albo tak oddalonych, że wydają się małe. Niektóre z nich nawet przeświecają wprost przez dysk NGC 1187. Ich czerwonawe odcienie zwykle kontrastują z jaśniejącymi na niebiesko młodymi gwiazdami.
Chociaż NGC 1187 wygląda stabilnie i spokojnie, w całkiem niedawnej przeszłości wewnątrz niej odnotowano dwa wybuchy supernowych. Pierwszy z nich wykryto w 1982 r. w obserwatorium ESO w La Silla. Kolejny w 2007 r. zauważył astronom-amator Berto Monard w Afryce Południowej.
Tę drugą wypatrzoną supernową, nazwaną SN 2007Y, przez około rok szczegółowo obserwował i badał zespół astronomów. To właśnie z tych badań pochodzi nowa dokładna fotografia zrobiona przez Very Large Telescope. Supernową można dostrzec w dolnej części fotografii.
Autor: js/ŁUD / Źródło: ESO
Źródło zdjęcia głównego: European Southern Observatory