We wtorek Adrianowi Jachowi udało się uchwycić na zdjęciu wał fenowy, który zapowiada nadejście halnego. Fotografia robi olbrzymie wrażenie.
W Tatrach wiał halny. Nadejście wichur zwiastował wał fenowy, który utworzył się nad szczytami gór.
Jak powstaje halny?
Gdy na południowej stronie znajduje się układ wysokiego ciśnienia, a po północnej niskiego, to powstaje halny. Jeśli różnica ciśnienia jest na tyle duża, powietrze po południowej stronie stoku wznosi się, aż przekroczy grzbiet górski. Ważnym czynnikiem, warunkującym powstanie halnego jest również wysokość grzbietu i wilgotność powietrza. Musi ona być na tyle duża, aby doszło do skroplenia pary wodnej. Chmury, które widać od północnej strony, nazywa się wałem fenowym, zwiastującym halny.
Po południowej stronie góry temperatura powietrza spada wraz z wysokością, rozbudowują się chmury, z których następnie intensywnie pada. Natomiast po północnej stronie następuje spadek wilgotności, co sprawia, że w stronę dolin wieje ciepły i suchy silny wiatr.
Wał fenowy
Adrian Jach, autor zdjęcia, obserwował wał fenowy z Krakowa.
"Dzisiejsze ośnieżone szczyty Tatr oraz potężny wał fenowy zwiastujący nadejście nocnych wichur w górach można oglądać było nawet z Krakowa. Poniżej zdjęcie które wykonałem dzisiaj tuż przez zachodem słońca w podkrakowskiej Modlnicy" pisał we wtorek fotograf na facebooku.
Polskie góry są piękne o każdej porze roku i przy każdej pogodzie.
Autor: mab/jap / Źródło: tvnmeteo.pl, wikipedia.org