Amerykański stan Oregon może dostarczyć różnorodnych wrażeń krajobrazowych. W ciągu zaledwie trzech godzin jazdy przez jego tereny można napotkać plażę, las deszczowy, lodowiec górski i pustynię. Za taką zmienność odpowiada dość proste zjawisko fizyczne nazywane cieniem opadowym.
Różnorodność krajobrazową Oregonu dobrze widać na zdjęciu z satelity Landsat 5 zrobionym 27 października 2011 r. i opracowanym kolorystycznie przez zespół NASA Earth Observatory.
Jego prawa, brązowo-różowa część przedstawia suche pustynne obszary, w nielicznych miejscach porośnięte rzadkimi roślinami. Zieleń w lewej części to pokryte roślinnością zachodnie strony Gór Kaskadowych. Na tym zielonym, górskim obszarze wyróżnia się niewielki niebieski punkt - to lodowa pokrywa zalegająca na Mount Hood
Góry wywołują opady
Granica między zielenią a brązem wskazuje strefę cienia opadowego, czyli zmniejszenia ilości opadów po zawietrznej stronie przeszkód terenowych takich jak góry i lasy. Wiatr wiejący z zachodu przynosi wilgotne masy powietrza znad Pacyfiku.
Kiedy powietrze przepływa nad ich wznoszącymi się zboczami, jego ciśnienie spada. Powietrze schładza się i nie jest w stanie utrzymać wilgoci, i wtedy dochodzi do opadów deszczu lub śniegu.
Cień opadowy na wschodzie
Dlatego w Górach Kaskadowych przez większość roku utrzymuje się zachmurzenie. Częste i obfite opady zasilają natomiast bujną roślinność i gigantyczne drzewa po ich zachodniej stronie. Po wschodniej, zawietrznej stronie gór teren znowu się obniża, powietrze się ogrzewa, a jego ciśnienie wzrasta.
To skutecznie ogranicza opady - cieplejsze powietrze może znowu lepiej utrzymywać wilgoć. Tak powstaje cień opadowy, który w durzej mierze odpowiada za pustynny krajobraz na wschód od Gór Kaskadowych.
Bogactwo krajobrazowe
Oregon to stan położony w zachodniej części USA, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Na jego terenie znajdują się dwa rozciągające się w osi północ-południe łańcuchy górskie: Góry Nadbrzeżne i wulkaniczne Góry Kaskadowe z lodowcami. Krajobraz zachodniej, obficie nawilżanej przez deszcze części stanu tworzą gęste wiecznie zielone lasy oraz lasy mieszane i lasy liściaste na niższych wysokościach, rzeki i liczne wodospady.
Znajdująca się we wschodniej części pustynia przechodzi w Wielką Kotlinę - duży, suchy płaskowyż rozciągający się na obszarach kilku zachodnich stanów USA. Wschodnie tereny Oregonu to także prerie, pustynie i stepy.
Autor: js/mj / Źródło: NASA Earth Observatory