Amerykańcy naukowcy przeprowadzili badania liczącego ponad 4 miliardy lat marsjańskiego meteorytu. Wyniki są zaskakujące. Mars mógł być dawniej planetą bardzo podobną do Ziemi pod względem panujących na jego powierzchni warunków.
Badacze z Kalifornijskiego Instytutu Technologii doszli do takiego wniosku po odkryciu minerałów, które wyglądają jak te uformowane w temperaturze 18 st. C. Aktualnie średnia temperatura na Marsie wynosi -63 st. C. Oznacza to najprawdopodobniej, że kiedyś panowały tam temperatury bardziej zbliżone do tych na Ziemi. Przy obecności wody mogły doprowadzić do powstania życia.
Stara metoda badań dinozaurów
Temperaturę uformowania udało się ustalić wykorzystując termolizę izotopową. Wcześniej metoda ta przysłużyła się między innymi do ustalenia temperatury ciała dinozaurów.
Teraz specjaliści badali koncentrację rzadkich izotopów. Na podstawie analizy udało się ustalić, że węglany z meteorytu składają się głównie z rzadkich izotopów, a ich ilość zależy od temperatury.
Meteoryt odkryty na Antaktydzie
Badany przez specjalistów meteoryt, ALH84001, jest jednym z najstarszych kamieni na świecie. Pochodzi on z Marsa i został odkryty w 1984 roku na Antarktydzie. Zrobiło się jednak o nim głośno dopiero w 1996 roku, kiedy to naukowcy odkryli na jego powierzchni twór przypominający wyglądem skamieliny bakterii. Po bardziej wnikliwych badaniach okazało się, że nie były to bakterie. Potwierdzono jedynie, że w jego skład wchodzą węglany.
Meteoryt oryginalnie musiał znajdować się około 10 metrów pod powierzchnią Marsa. Najprawdopodobniej został oderwany przez uderzenie innego kosmicznego odłamku skały.
Było życie?
Czy na Marsie istniały warunki odpowiednie do powstania i rozwoju życia? Zdaniem naukowców nie. Idealne warunki mogły istnieć na pewnym obszarze przez pewien okres czasu, ich zdaniem - zdecydowanie zbyt krótki.
Autor: usa//ŁUD / Źródło: dailymail.co.uk