Czwartek i piątek to dni, które w helskim fokarium obfitowały w emocje. Na świat przyszły dwie foki szare - Ryf oraz Rewa.
Już od czwartkowego poranka dwie przyszłe mamy - Unda Marina oraz Ewa - wykazywały symptomy zbliżającego się lada moment porodu. Pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego ze wzmożoną czujnością doglądali przyszłych mam.
Jako pierwsza rodzić zaczęła Unda Marina. Jak poinformowali przedstawiciele helskiego fokarium, około godziny 22.30 na świat przyszło bardzo ruchliwe, ciekawskie szczenię - z uwagą rozglądało się dookoła. To 17. młode Undy od czasu jej pobytu w fokarium. Ryf - tak nazwano foczkę - nie darzy opiekunów sympatią, próbuje ich gryźć przy każdej możliwej okazji.
Przyszła kolej na Ewę
Następnego dnia o godzinie 6.42 na świat przyszła potomkini 20-letniej Ewy - samiczka Rewa. W przeszłości Ewie zdarzały się porody przebiegające z komplikacjami, jednak tym razem wszystko odbyło się bez utrudnień. Rewa to 13. dziecko Ewy.
Kiedy tylko szczęśliwe mamy odpoczną, pracownicy fokarium będą mogli zbadać noworodki. Przez najbliższe trzy tygodnie foki będą karmić swoje szczenięta mlekiem o zawartości około 40-50 procent tłuszczu. Ono pozwoli młodym przybierać na wadze nawet trzy kilogramy dziennie.
Stacja Morska jest placówką naukowo-badawczą, której celem jest ochrona fok szarych w rejonie południowego Bałtyku.
Biologia gatunku
Foka szara jest jednym z trzech gatunków fokowatych występujących w Morzu Bałtyckim. Jej łacińska nazwa Halichoerus grypus dosłownie oznacza dosłownie "koński łeb", a nawiązuje do charakterystycznego wyglądu głowy zwierzęcia.
U tego gatunku występuje dymorfizm płciowy, czyli różnice w wyglądzie pomiędzy samcem i samicą. Wyraża się on odmiennym umaszczeniem ciała i kształtem pyska. Samce są jednolite - szare, brązowe lub czarne. Samice charakteryzują się jasnoszarą sierścią z kremowo-czarnymi plamami na grzbiecie, brzuchu i bokach.
Ciąża u foki szarej trwa około 340 dni. Młode przychodzą na świat w lutym i na początku marca. Nowonarodzone foki mierzą 90-105 centymetrów i ważą 11-20 kilogramów. Pokryte są lanugo, czyli białym, gęstym futrem, które tracą po 2-3 tygodniach życia.
Autor: anw, ao/map / Źródło: Archiwum Stacji Morskiej IOUG, fokarium.com, hel.ug.edu.p
Źródło zdjęcia głównego: Michał Bała/Archiwum Stacji Morskiej IOUG