Topnienie Antarktydy może przyspieszyć, jeżeli zaczną na jej obszarze występować opady deszczu - informują badacze na łamach pisma "Nature Geoscience". Deszcz padający na pokrywę lodową może powodować jej pękanie i dalszy zanik
Stopniowe ocieplanie się klimatu może spowodować, że spod lodu Antarktydy zacznie wyłaniać się coraz więcej gruntu. Ponieważ pochłania on więcej ciepła niż lód, może to dodatkowo przyspieszyć topnienie, a także wywoływać opady deszczu, co będzie kolejnym czynnikiem wzmagającym ten proces.
Badania przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców z Met Office, uniwersytetów w Exeter, Bristolu, Cardiff i Sztokholmie, Norwegian Research Centre (NORCE) oraz Bjerknes Centre for Climate Research. Wnioski oparte są na modelowaniu klimatycznym oraz danych dokumentujących zmiany klimatu w środkowym miocenie (13-17 milionów lat temu), kiedy poziom atmosferycznego dwutlenku węgla i globalne temperatury osiągnęły podobne wartości, jak te spodziewane pod koniec obecnego stulecia.
Zaburzony obieg wody w oceanie
- Kiedy pokrywa lodowa topi się, ziemia, która się spod niej wyłania, ma mniejszą zdolność do odbijania światła, przez co rosną lokalne temperatury - tłumaczyła główna autorka artykułu Catherine Bradshaw z University of Exeter w Wielkiej Brytanii. Jak dodała, może to znacząco zmienić wzorce pogodowe. - Przy rozległej pokrywie lodowej na kontynencie, jaką mamy obecnie, antarktyczne wiatry wieją z kontynentu w kierunku morza. Gdy jednak kontynent się ociepli, może się to odwrócić, jak w przypadku monsunów. Przyniosłoby to dodatkowe opady na kontynencie, powodując spływanie do morza większej ilości słodkiej wody - podkreśliła. Z kolei słodka woda jest lżejsza od słonej, będzie więc utrzymywać się na powierzchni zamiast cyrkulować. Jej nadmiar może zatem zaburzyć pionowy obieg wody w oceanie. Wnioski te opublikowano na łamach czasopisma "Nature Geoscience".
Doktor Petra Langebroek, badaczka z NORCE i Bjerknes Center for Climate Research, uważa, że te odkrycia dowodzą dużej wrażliwości oceanu i warunków na zmiany pokrywy lodowej.
Autor: anw/map / Źródło: PAP, www.exeter.ac.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock