Morze Czarne zakwitło wcześniej niż zazwyczaj. Wolne od mikroorganizmów są tylko wybrzeże bułgarskie i rumuńskie. Pozostała powierzchnia akwenu została zdominowana przez fitoplankton, co uchwycił spektroradiometr umieszczony na satelicie Aqua NASA.
Z początkiem czerwca zaobserwowano intensywny rozkwit fitoplanktonu na Morzu Czarnym. Pojawia się w niemal każdym zakątku liczącego 436 400 kilometrów kwadratowych morza.
Na zdjęciu wykonanym 3 czerwca za pomocą spektroradiometru MODIS, umiejscowionego na satelicie Aqua NASA, doskonale widać bogatą paletę turkusu, zieleni i wielu odcieni błękitu rozlanych po powierzchni morza. To właśnie fitoplankton.
Pół miesiąca za wcześnie
Morze Czarne zakwita co roku, ale zakres i intensywność tego zjawiska zależy m.in. od ilości światła, temperatury wody, poziomu dwutlenku węgla, azotu i fosforu oraz konsumentów morskiej roślinności.
Fitoplankton na Morzu Czarnym kwitnie głównie w okresie letnim, od późnego czerwca. Jednak w tym roku rozkwitł dwa tygodnie wcześniej niż przewidywano, donosi RIA Novosti, rosyjska agencja informacyjna.
Zdjęcia rozkwitającego fitoplanktonem Morza Czarnego NASA publikowała już w maju. Wówczas nie było go jeszcze tak dużo.
Autor: mm/rs,ŁUD / Źródło: NASA