Naukowcy dowiedli, że prosięta karmione modyfikowaną genetycznie karmą częściej chorują na zapalenie żołądka. Zwierząt cierpiących na tę chorobę było w badanej grupie aż 32 procent.
Badania przeprowadził zespół australijskich i amerykańskich naukowców, kierowany przez Judy Carman, epidemiolog i biochemik z Instytutu Badań nad zdrowiem i środowiskiem w Adelaide w Australii.
Modyfikacje menu
Grupę 168 zwierząt podzielono na dwie grupy po 84 osobniki. Zwierzętom podawano paszę przez 23 tygodnie. W paszy pierwszej grupy znajdywały się modyfikowane genetycznie (GMO) ziarna soi oraz kukurydzy, drugą karmiono naturalnymi ziarnami. Świnie przebywały przez cały czas w indentycznych warunkach aż do uboju.
Weterynarze współpracujący z zespołem Judy Carman, nie byli informowani, do której z grup należały ubite zwierzęta. Ich praca polegała na porównaniu wzrostu, zdrowia i jakości mięsa świń z obu grup kontrolnych pięć miesięcy po odstawieniu ich od karmy z GMO.
Zdrowie zmodyfikowane na gorsze
Wyniki okazały się zaskakujące - zwierzęta z grupy karmionej modyfikowaną paszą wykazały większą skłonność do zachorowania na zapalenie żołądka, często występującego w dużych hodowlach. Okazało się, że chorowało aż 32 % zwierząt karmionych paszą GMO. Wśród świń karmionych naturalnym pokarmem odsetek ten wynosił jedynie 12 procent. Większą chorowitość wykazywały także samce - grupa karmiona żywnością genetycznie modyfikowaną chorowała czterokrotnie częściej od pozostałych knurów, poidczas gdy lochy - wukrotnie częściej od pozostałych samic.
Chcą dokładniejszych badań
Uprawy GMO są lubiane przez rolników, ponieważ są prostsze w utrzymaniu - rośliny są odporniejsze, dają lepsze plony, nie wymagają częstego nawożenia i opryskiwania środkami ochronnymi.
Niektórzy badacze utrzymują, że modyfikowana genetycznie żywność wpływa na strukturę DNA ludzi zarówno w przypadku bezpośredniego jej spożywania, jak i jedzenia mięsa karmionych nią zwierząt.
Naukowcy apelują, by w świetle ostatnich wyników badań przeprowadzić zakrojone na dłuższy czas badania nad wpływem żywności modyfikowanej na organizm.
Autor: mb/mj / Źródło: Reuters