Młody bielik znów może wzbić się w przestworza. Po intensywnej rehabilitacji pod okiem specjalistów, schorowany bielik wraca na wolność. Specjalistom udało się wyleczyć uszkodzone skrzydło przemoczonego i osłabionego ptaka.
Bielik jest ptakiem, który w Polsce objęty jest ścisłą ochroną. Należy do rodziny jastrzębiowatych i jest największym ptakiem szponiastym w północnej Europie. Słynie z budowy największych gniazd, które potrafią ważyć ponad tonę.
Gdzie znaleziono ptaka?
Bielika znaleziono w okolicach leśnictwa Gąsiory (warmińsko- mazurskie). Siedział przemoczony na ziemi i nie reagował na widok człowieka. Prawdopodobnie próbował upolować zbyt dużą rybę i wpadł do jeziora. Szczęśliwie udało mu się dotrzeć na brzeg. Leśniczy Lilia Neugebauer, która uratowała ptaka, dowiedziała się o nim od mieszkańca niedalekiej wsi.
Rehabilitacja bielika
Ptak trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn. Niestety, okazało się, że z powodu osłabienia i wyziębienia, a także uszkodzonego skrzydła ptak nie może on latać.
Po badaniach weterynaryjnych, został odkarmiony i po kilkunastu dniach kuracji uznano, że może wrócić do naturalnego środowiska. 1 sierpnia młody bielik został wypuszczony na wolność niedaleko miejsca, w którym go znaleziono.
Autor: agr/rp / Źródło: lasy.gov.pl