Młoda gorylica z ZOO w Seattle walczy o miłość swej matki
Młoda gorylica przyszła na świat w 2015 roku w ZOO w Seatle (stan Waszyngton). Początkowo jej relacje z matką były trudne, jednak z czasem jest coraz lepiej. Nadiri zaczęła akceptować gorylątko.
W ogrodzie zoologicznym Woodland Park ZOO w Seattle, można podziwiać małą gorylicę.
Odrzucona przed matkę
Zwierzę przyszło na świat 20 listopada, a urodziła je Nadiri, która po porodzie niestety nie zajęła się swoim maluchem, tylko od niego odeszła. To pierwsze dziecko tej 19-letniej gorylicy. Na szczęście po licznych próbach kontaktu matki z gorylątkiem, nadzorowanych przez pracowników ogrodu zoologicznego, Nadiri zaczęła wykazywać pozytywne instynkty w stosunku do swojego dziecka i coraz częściej spędza z nim czas.
Nie ma jeszcze imienia
Obecnie młoda gorylica ma 6 tygodni i waży ponad 3 kilogramy. Cały czas znajduje się pod opieką lekarzy, którzy nadzorują też jej relacje z matką. Młoda nie ma jeszcze imienia, ale w niedługim czasie powinno je otrzymać. Pracownicy ZOO chcą być imię gorylicy pasowało do jej historii i charakteru.
Autor: zupi/jap / Źródło: X-NEWS, blog.zoo.org
Źródło zdjęcia głównego: x-news
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.
Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni
Pogoda na jutro, czyli wtorek, 29.04. W nocy w większości kraju będzie pogodnie, ale lokalnie na wschodzie i w centrum wystąpią przygruntowe przymrozki. Później czeka nas pogodny i słoneczny dzień. Na termometrach zobaczymy nawet 22 stopnie Celsjusza.
Pogoda na jutro - wtorek, 29.04. W nocy pojawią się przymrozki
27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.
Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon
Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.
Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada
Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.
Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że pod koniec tygodnia na północy Polski może pojawić się silny wiatr. Sprawdź szczegóły.
Pod koniec tygodnia może silnie powiać
Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.
"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne
W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.
Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować
Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.
Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę
Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.
Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości
Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.
Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"
Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.
Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.
Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert
Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.
Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami
Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.
1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma
W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.
Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów
Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.
Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę
Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.
Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.