Na Morzu Śródziemnym uformował się medikan Ianos. Może przynieść w Grecji ulewny deszcz, a w efekcie osuwiska ziemi. W wielu regionach obowiązują czerwone alarmy pogodowe.
Czym są medikany? - Są to głębokie niże, które przeważnie tworzą się nad Morzem Jońskim i Balearami. Powstają w wyniku napływu polarnego, chłodnego powietrza nad nagrzane wody morskie - tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. - Medikany, podobnie jak huragany, rozwijają się nad gorącymi, nagrzanymi po lecie wodami - dodaje.
W centrum niżu Ianos, nazywanego również Udine lub Cassilda, w czwartkowe popołudnie są 993 hPa.
- Każdy wir, który powstaje w powietrzu, czy to są huragany, czy niże w szerokościach umiarkowanych, powstają w wyniku jakiegoś impulsu. Tym impulsem na ogół jest napływ chłodnych mas powietrza, które burzą harmonię w atmosferze - mówi synoptyk. Tłumaczy, że te chłodne masy wypychają ciepłe powietrze na północ i tworzą się zawirowania.
W rejonie Wysp Zielonego Przylądka, na Ocenie Atlantyckim temperatura wód powierzchniowych wynosi 28-29 stopni. Tymczasem w rejonie Grecji temperatura wody wynosi około 26-28 st. C, te wody są ciut chłodniejsze. Tam, gdzie rozwija się medikan, czyli w rejonie Sycylii, temperatura wody wynosi około 26-27 stopni.
Ulewy i osuwiska
Ianos ma najpierw uderzyć w zachodnie Wyspy Jońskie, a następnie dotrzeć do południowej części półwyspu Peloponez, a nawet do Aten. Może przynieść ulewny deszcz. - Ten medikan ma silny potencjał deszczowy. Ulewy są o tyle niebezpieczne, że one przynoszą silne osuwiska ziemi - zaznacza synoptyk. W Grecji w ciągu sześciu godzin może spaść 30-40 litrów wody na metr kwadratowy. Ponadto może dojść do zagrażających życiu powodzi błyskawicznych.
Grecka Narodowa Służba Meteorologiczna wydała ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym wiatrem, ulewami i burzami w części kraju.
Medikany
Słowo "medikan" nie istnieje w języku polskim i nie ma swojego odpowiednika. Jest to skrót, który powstał z połączenia angielskich wyrazów: mediterranean tropical-like cyclone, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy śródziemnomorski cyklon niby-tropikalny.
Takie zjawiska formują się zwykle w okresie od września do stycznia. Szacuje się, że mogą maksymalnie osiągnąć siłę równą huraganowi kategorii pierwszej w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. Utrzymują się od 12 godzin do kilku dni.
Autor: anw/aw / Źródło: severe-weather.eu, accuweather.com
Źródło zdjęcia głównego: https://worldview.earthdata.nasa.gov/