Wśród euforii z szybszego niż zwykle ocieplenia w Polsce, zaczyna coraz mocniej palić się czerwone światło z napisem "jest za sucho".
W rzekach na przeważającym obszarze naszego kraju przeważa strefa stanów niskich i średnich, oprócz rzek wschodniej Lubelszczyzny, północnego Mazowsza i Podlasia, gdzie dominują stany wysokie i powyżej stanu ostrzegawczego. Pokrywa śnieżna na nizinach i wyżynach już dawno stopniała.
Jak na przedwiośnie to nietypowo i niedobrze, gdyż nadchodzi wiosna i ruszy wegetacja. Czy jest wystarczający zapas wody w gruncie? Tego, co spłynie z gór, też wiele pewnie nie będzie, gdyż w tym roku pokrywa śnieżna nie była specjalnie imponująca.
Kończący się luty 2014 oprócz tego, że jest dużo cieplejszy od normy, to jeszcze pozostaje bardzo suchy. Dowodem na to niech będzie suma opadów we Wrocławiu, gdzie spadły w ciągu 28 dni niecałe 2 mm deszczu! W Warszawie suma opadów wyniosła około 14 mm. Średnia z pięćdziesięciolecia to, dla porównania, 24 mm dla Wrocławia i 22 mm dla stolicy.
Luty jest co prawda, statystycznie rzecz biorąc, miesiącem z przewagą pogody wyżowej, często słonecznej i suchej, mroźnej, ale przy zalegającej zwykle pokrywie śnieżnej na nizinach i w górach, dochodzącej np. w rejonie sudeckiej Szrenicy do nawet 2 m grubości. W polskich warunkach przedwiośnie i wiosna to zwykle roztopy i podtopienia, które już w tym roku wystąpiły tylko miejscami na wschodzie kraju.
Jeśli potwierdzą się prognozy amerykańskiego NOAA (Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery - przyp. red.), że marzec i kwiecień w Europie Środkowej mają być dużo cieplejsze od normy i dość suche, to są to - z punktu widzenia przyrody, rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa - informacje niepomyślne.
Susza w okresie wiosennym nie sprzyja wegetacji, może odbić się niekorzystnie na plonach. Jest przysłowie "jak nie ma śniegu w marcu, deszczu w maju, to nie ma urodzaju". Pocieszeniem bywa prognoza na maj, który ma być dość chłodny i bardzo wilgotny. Przypomina mi się jeszcze jedno przysłowie "ciepły kwiecień, mokry maj - będzie zboże jako gaj".
Czego życzę!
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24 / gosiatomas