Łazik Perseverance będzie eksplorował Marsa. "Wszyscy liczymy na to, że znajdziemy ślady życia"

[object Object]
"Wszyscy liczymy na to, że znajdziemy ślady życia"TVN24, NASA
wideo 2/22

- Od czwartkowego wieczoru absolutnie wszyscy żyjemy tym, co się działo na Czerwonej Planecie - powiedział na antenie TVN24 Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Na Marsie wylądował łazik Perseverance.

Łazik Perseverance (ang. "wytrwałość") wylądował około godziny 21.55 polskiego czasu na powierzchni Marsa, a dokładnie w kraterze uderzeniowym Jezero. Naukowcy z NASA stawiają kilka celów naukowych misji Perseverance - ma być prowadzona identyfikacja dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego i będą poszukiwane biosygnatury, mogące być oznakami potencjalnego dawnego życia mikrobiologicznego. Łazik będzie także badał próbki gruntu. Ważnym elementem misji będą analizy na potrzeby przyszłej misji załogowej, takie jak praktyczne przetestowanie produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery.

- Ja nie zakładałbym, że dostaniemy informacje zmieniające nasze postrzeganie Czerwonej Planety, bo staramy się od wielu lat już coraz lepiej poznawać powierzchnię Marsa, dowiadywać się o niej coraz więcej. Wychodzę z założenia, że ta misja, która się rozpoczęła, będzie tylko zwiększała zasób naszej wiedzy. Nie wiem czy to będzie coś przełomowego. Oczywiście wszyscy liczymy na to, że znajdziemy ślady życia i to byłby z pewnością przełom. Ale ja uważam, że to jest zbyt optymistyczne myślenie, bo potem możemy się rozczarować - powiedział na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

"Jestem bezpieczny na Marsie". Łazik Perseverance wylądował. Najważniejsze informacje o misji NASA

Trwa sprawdzanie "kondycji" łazika

W czwartek dostaliśmy pierwsze zdjęcia z Marsa, z miejsca lądowania łazika Perseverance. - Ja analizuje sobie zdjęcia terenu wykonane przez Mars Reconnaissance Orbiter, które pokazuje mniej więcej okolice miejsca lądowania, bo wciąż łazik nie udostępnił nam zdjęć wysokiej rozdzielczości, ale mamy ten teren poznany już z kosmosu. Widać, że nieopodal znajduje się fantastyczny teren. Za sondą widać, w odległości kilkuset metrów, wydmy piaskowe, widać też niewielkie kratery - mówił Wójcicki. Dodał, że około kilometra od łazika znajduje się krawędź krateru Jezero, w którym on wylądował. - Jest naprawdę co eksplorować - podkreślił.

Zdaniem Wójcickiego, przełomowy może być film w lądowania łazika, bo po raz pierwszy w historii było to nagrywane w wysokiej rozdzielczości. Będzie można zobaczyć jak łazik przedzierania się przez atmosferę, moment otwarcia spadochronu i analizowanie terenu pod sondą. Dodał, że na razie trwa analizowanie wszystkich systemów.

- Rozłożyło się lub rozłoży się w najbliższym czasie ramię, będą odpalane i sprawdzane poszczególne systemy. Teraz trwa sprawdzanie, w jakie kondycji jest łazik - mówił Karol Wójcicki.

Lokalizacja lądowania łazika (NASA, Perseverance Rover Landing Site Map)NASA, Perseverance Rover Landing Site Map

Autonomiczne lądowanie

Jak wygląda komunikacja z łazikiem? - Odległość między Marsem a Ziemią jest tak duża, że sygnał radiowy, podróżujący z prędkością światła, potrzebuje ponad 11,5 minuty, aby dotrzeć z Marsa na Ziemię i tyle samo, żeby wrócić z powrotem. Z tego powodu lądowanie nie mogło się odbyć w sposób zdalny, odbywało się w sposób autonomiczny - tłumaczył popularyzator astronomii. - Łazik sam decydował o tym, jak odbyć takie lądowanie, był do tego przygotowany i zaprogramowany, żeby zrobić to jak najlepiej i najbezpieczniej. Teraz będą mu wysyłane poszczególne, zaprogramowane komendy czy instrukcje o tym, gdzie pojechać - dodał.

- W mojej ocenie jedną z najważniejszych rzeczy jest określenie jakie warunki panują teraz, czy jesteśmy w stanie wysłać tam załogową misję, czy ludzie będą w stanie tam funkcjonować, z jaką temperaturą będą się mierzyli, nachyleniem terenu, prędkością wiatru czy ciśnieniem - mówił Wójcicki.

Na pokładzie łazika znajduje się dron-helikopter o nazwie Ingenuity. Ma on przetestować, czy takie urządzenia mogą być efektywnym narzędziem przy eksploracji Marsa (którego atmosfera jest dużo rzadsza niż ziemska - mniej więcej taka, jak nad Ziemią na wysokości 35 kilometrów). Ingenuity będzie wznosił się na wysokość 3-5 metrów, jego zasięg wynosi około 50 metrów od miejsca startu i 90 sekund lotu. Zasilany jest panelem słonecznym i waży 1,8 kilograma. Kolejną nowością dla misji marsjańskich są mikrofony, którymi ma dysponować Perseverance. Wśród siedmiu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie łazika znalazły się spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, radar obrazujący obszar podpowierzchniowy, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć, analiz chemicznych i mineralogicznych z odległości, stereoskopowa kamera z możliwością przybliżania obrazu, spektrometr ultrafioletowy.

Perseverance będzie też dysponować sporą liczbą kamer. Łącznie cała misja używa ich 25, z czego 19 jest osadzonych na łaziku, trzy na osłonie podczas lądowania, jedna na module lądowania, dwie na dronie.

Posłuchaj całej rozmowy z Karolem Wójcickim:

Karol Wójcicki o lądowaniu na Marsie
Karol Wójcicki o lądowaniu na MarsieTVN24, NASA

Autor: anw / Źródło: TVN24, NASA, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w niemal całej Polsce. Najgroźniejsze są spodziewane w pasie od Pomorza po Opolszczyznę - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. W niektórych regionach niebezpiecznie będzie do rana w poniedziałek.

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w pomorskim Uniechowie zerwał kilka dachów, a na jednej z posesji zniszczył stodołę. W wielkopolskiej Pile połamane zostały drzewa. W powiecie kłodzkim piorun trafił w dom jednorodzinny, przez co trzy osoby zostały poszkodowane. Burzom towarzyszy bardzo duży grad.

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad dużym obszarem Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami niebezpieczne godziny. W nocy od Dolnego Śląska aż do Warmii i Mazur będę przemieszczać się burze, którym mogą towarzyszyć bardzo groźne zjawiska. Za dnia aura się uspokoi, ale w niektórych regionach spadnie deszcz i zagrzmi.

Pogoda na jutro - poniedziałek 01.07. Gwałtowne burze nocą w wielu regionach

Pogoda na jutro - poniedziałek 01.07. Gwałtowne burze nocą w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. SMS-owe ostrzeżenie przed burzami i bardzo silnym wiatrem otrzymały w niedzielę osoby przebywające na terenie 11 województw. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed ewentualnymi podtopieniami.

Alert RCB dla 11 województw. Długie godziny z niespokojną pogodą

Alert RCB dla 11 województw. Długie godziny z niespokojną pogodą

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Do Polski, wraz z napływającym gorącym powietrzem znad Afryki, dociera pył saharyjski. Może sprawić, że niebo przybierze kolor sepii, a samochody i parapety pokryje żółty nalot.

Samochody może pokryć żółty nalot. Pył saharyjski w Polsce

Samochody może pokryć żółty nalot. Pył saharyjski w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady deszczu spowodowały, że w południowej Szwajcarii doszło do osunięcia się ziemi. W wyniku żywiołu zginęły trzy osoby osoby - poinformowała w niedzielę policja włoskojęzycznego kantonu Ticino. Ponadto jedna osoba zginęła w powodzi.

W Szwajcarii osunęła się ziemia. Ofiary śmiertelne

W Szwajcarii osunęła się ziemia. Ofiary śmiertelne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, swissinfo.ch

Pożar, który wybuchł w sobotnie popołudnie na greckiej wyspie Serifos na Morzu Egejskim, wyrządził ogromne zniszczenia - przekazały w niedzielę tamtejsze władze. Ich szef ocenił, że na wyspie doszło do "biblijnej katastrofy". Również w okolicach Aten szalały pożary.

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini, protothema.gr,

Aktywiści z organizacji International Fund for Animal Welfare uratowali w sobotę w amerykańskim stanie Massachusetts 125 delfinów białobokich przed śmiercią na mieliźnie - podała stacja Associated Press.

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Źródło:
Associated Press, PAP

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Ulewy nawiedziły Meksyk. W położonej na przedmieściach stolicy miejscowości Chalco wylały kanały i rzeki, porywając ze sobą kawałki gruntu i zapełniając ulice gęstym błotem. Jak podały lokalne media, podtopienia dotknęły ponad 650 rodzin.

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Źródło:
Reporteros en Movimiento, Reuters

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Ogień szaleje w Arizonie. Gigantyczny pożar nieopodal stolicy stanu, Phoenix, od czwartkowego popołudnia strawił ponad 1500 hektarów terenów zielonych. Mieszkańcy niektórych miejscowości musieli opuścić swoje domy w środku męczącej fali upałów, z temperaturami wzrastającymi do 43 stopni Celsjusza.

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Źródło:
NWS Phoenix, Reuters, CNN, AZ Central

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Męczący upalny dzień, a po nim bardzo ciepła noc, podczas której trudno zasnąć. Latem z okolicznościami, które nie pozwalają nam się zregenerować, mierzymy się raz po raz. Co robić, żeby odpocząć po gorącym dniu? Oto praktyczne rady.

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Źródło:
The Independent, tvnmeteo.pl

Co najmniej dziewięć osób, w tym troje dzieci, zginęło na zachodzie Nepalu w wyniku osunięć się ziemi spowodowanych przez deszcze monsunowe - poinformowały w sobotę służby ratunkowe tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje dziewięć osób, w tym dzieci

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje dziewięć osób, w tym dzieci

Źródło:
Reuters, PAP

Open'er Festival 2024 wystartuje już w najbliższą środę. Jakiej pogody należy się spodziewać w Gdyni? Sprawdź wstępną prognozę na wszystkie festiwalowe dni, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Damiana Zdonka.

Open'er Festival 2024. Mamy wstępną prognozę pogody

Open'er Festival 2024. Mamy wstępną prognozę pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na pokładzie kapsuły Starliner, wciąż nie wiedzą, kiedy wrócą do domu. Wcześniej konieczne jest usunięcie usterek kapsuły, co może zająć inżynierom "kilka tygodni" - poinformował Steve Stich z NASA.

NASA: Usterki Starlinera zbyt poważne, by astronauci wrócili. Trzeba je naprawić

NASA: Usterki Starlinera zbyt poważne, by astronauci wrócili. Trzeba je naprawić

Źródło:
Reuters, PAP, CNN, space.com

W ciągu dwóch dni w masywie Mont Blanc po francuskiej i włoskiej stronie doszło do śmiertelnych wypadków. Wśród ofiar jest Polak - podała w piątek agencja ANSA.

Polak zginął w czasie wspinaczki na Mont Blanc

Polak zginął w czasie wspinaczki na Mont Blanc

Źródło:
PAP

Kąpiel łosia w przydomowym stawie nagrał pan Piotr z miejscowości Gajewo (woj. warmińsko-mazurskie). Mężczyzna wysłał film na Kontakt 24.

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Nowy gatunek egzotycznego kleszcza został znaleziony niedaleko Sztokholmu. Jak przekazał szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii, pajęczaki te mogą być wektorem niebezpiecznych chorób. Eksperci ostrzegli, że gatunek ten może rozprzestrzeniać się na kolejne regiony kraju.

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Źródło:
PAP, SVA

Upały wiążą się z wieloma zagrożeniami dla naszego zdrowia. Jednym z nich, dosyć nieoczywistym, jest smog letni. Jak powstaje to zjawisko i czym się objawia? Opowiadał o nim w rozmowie z TVN24 doktor Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl