Najnowsze

Erupcja wulkanu na La Palmie. "Kwaśny deszcz" w Polsce? RCB wyjaśnia

Najnowsze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Toksyczny pył wydobywający się z wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie dotarł w sobotę na sąsiednie wyspy należącego do Hiszpanii archipelagu Wysp Kanaryjskich. "Prawdopodobieństwo wystąpienia tak zwanego 'kwaśnego deszczu' na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest jednak niewielkie" - przekazało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak dodano, sytuację na bieżąco monitoruje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Na skutek erupcji wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma w niebo wzbił się toksyczny pył. Prawdopodobieństwo wystąpienia tak zwanego 'kwaśnego deszczu' na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest jednak niewielkie" - czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jak dodano, "Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że cyrkulacja powietrza nie jest skierowana ku Europie Środkowej. Instytut nieustanie monitoruje sytuację i będzie informować o ewentualnym dotarciu zanieczyszczeń do Polski".

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, że bieżąca sytuacja nie ma wpływu na sytuację lotniczą Polsce.

Kwaśny deszcz to opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6. Powstaje, gdy do atmosfery dostają się substancje, takie jak tlenki siarki, azotu i węgla wraz z dymami czy na przykład spalinami. W wyniku połączenia tych gazów z parą wodną w chmurach wytwarzają się kwasy.  

Popiół na sąsiednich Wyspach Kanaryjskich

Popiół ze znajdującego się na wyspie La Palma wulkanu Cumbre Vieja dotarł w sobotę na sąsiednie wyspy usytuowane w należącym do Hiszpanii archipelagu Wysp Kanaryjskich. Z powodu ryzyka dla podróżowania w tym regionie tymczasowo zamknięto lotniska na wyspach La Gomera i Teneryfa.

Autor:ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości