W Stanach Zjednoczonych dzieje się coś, nad czym głowią się botanicy w całym kraju. W tym roku niezwykłe kwiaty o silnej woni rozkładającego się mięsa zakwitły w różnych miastach w USA w tym samym czasie.
Dziwidło olbrzymie po angielsku nazywane także trupim kwiatem (ang. corpse flower) to roślina, która kwitnie średnio co 6 lat.
Niespotykane zjawisko
Pierwszy raz zdarzyło się to w Londynie w 1889 roku. Od tego czasu do 2008 roku na całym świecie w warunkach hodowlanych kwiaty te zakwitły tylko 157 razy. W tym roku w samych Stanach Zjednoczonych zakwitło ich już co najmniej siedem.
Obecne jednoczesne kwitnienie roślin znajdujących się w różnych miejscach w USA jest niezwykle interesującym zjawiskiem, szczególnie dla naukowców.
Odrażająca woń
Dlaczego botanicy tak bardzo interesują się tymi pochodzącymi z Sumatry kwiatami? Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanium) wytwarza największe kwiatostany na świecie, które osiągają nawet 1,8 metra wysokości. Ale najważniejszy jest jednak ich odrażający zapach. W skład tej woni wchodzi tak wiele składników, że jest porównywany m.in. do odoru gnijącego mięsa, "tysiąca wymiotów", nieświeżej ryby lub sera limburskiego (sera podpuszczkowego o silnym, nieprzyjemnym zapachu).
Według badaczy nieprzyjemny zapach dziwidła pomaga przyciągać muchy i inne owady, które zazwyczaj żywią się materiałami w stanie rozkładu. Na szczęście ohydny odór jest rzadko wyczuwany, ze względu na niezbyt częste kwitnienie tych kwiatów. Dzieje się tak, ponieważ wielkość i silny zapach sprawiają, że aby kwiat zakwitł, potrzebuje do tego celu wiele energii.
Gdzie kwitnie dziwidło?
27 lipca "trupi kwiat" zakwitł w Ogrodzie Botanicznym w Nowym Jorku. Dziwidła zaczęły też kwitnąć lub wykazują pierwsze oznaki kwitnienia w Waszyngtonie, Bloomington w stanie Indiana i w Sarasocie na Florydzie. Na początku tego roku zakwitły także "trupie kwiaty" w Chicago, Charleston w stanie Illinois i w Winter Park na Florydzie.
Zjawisko jakie ma miejsce w Stanach jest tak nietuzinkowe, że naukowcy nie są w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny. Najczęściej jednak pojawia się hipoteza, że jednoczesne kwitnienie może być spowodowane tym, iż szklarnie i ogrody botaniczne w Stanach Zjednoczonych dzielą się ze sobą nasionami roślin. Może okazać się, że niezwykły proces wynika z bliskiego spokrewnienia kwiatów. Trudno jednak potwierdzić ten trop, ponieważ wielu pracowników szklarni twierdzi, że nie są do końca przekonani skąd pochodzą nasiona dziwidła, które posiadają.
Innym wytłumaczeniem niezwykłego zjawiska może być fakt, że "trupie kwiaty" w amerykańskich ogrodach botanicznych występują obecnie częściej. Przez to, że jest ich więcej, częstsze jest ich kwitnienie, które może występować w podobnym czasie. Być może przez to, że dziwidła są coraz powszechniejsze, rzadkie zjawisko kwitnienia tych kwiatów przestanie należeć do niespotykanych.
Autor: zupi,agr / Źródło: sciencealert.com, atlasobscura.com