Chińska sonda Tianwen-1 uchwyciła powierzchnię Marsa w wysokiej rozdzielczości i przesłała kolejne zdjęcia. Widać na nich marsjańskie formy terenu - małe kratery, wydmy i grzbiety górskie.
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała w czwartek trzy zdjęcia Czerwonej Planety, które wykonała sonda Tianwen-1. Obrazy te obejmują dwie fotografie panchromatyczne i jedną w kolorze - przekazała CNSA.
Zdjęcia Marsa
Zdjęcia panchromatyczne zostały wykonane przez kamerę wysokiej rozdzielczości w odległości około 330-350 kilometrów nad powierzchnią Marsa, z rozdzielczością około 0,7 metra.
- Obrazy uchwyciły kilka godnych uwagi cech geograficznych Czerwonej Planety - powiedział Liu Tongjie, zastępca dyrektora Centrum Eksploracji Księżyca i Programu Kosmicznego w ramach CNSA i rzecznik pierwszej chińskiej misji eksploracji Marsa. - Na zdjęciach wyraźnie widać marsjańskie formy terenu, takie jak małe kratery, grzbiety górskie i wydmy. Jedno ze zdjęć uchwyciło krater uderzeniowy o średnicy około 620 metrów. Linie na dnie krateru są wyraźnie widoczne - dodał Liu.
Zdjęcie w kolorze przedstawia region bieguna północnego Marsa. Zostało zrobione przez kamerę średniej rozdzielczości - przekazała CNSA.
- Ten obraz pokazuje duży obszar Marsa w odległości około pięciu tysięcy kilometrów. Spiralna struktura to północna czapa polarna Marsa. Jest to spiralna struktura stworzona przez lata osadzania i ablacji - ogromne burze pyłowe na Marsie często mają swój początek w regionach polarnych, na biegunie północnym i południowym. Więc te miejsca mogą służyć jako punkty obserwacyjne dla nas, aby monitorować powstawanie burz pyłowych - powiedział Li Chunlai, zastępca głównego projektanta pierwszej chińskiej misji eksploracji Marsa i zastępca dyrektora Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chin.
Misja Tianwen-1
Tianwen-1 został wystrzelony 23 lipca 2020 z wyspy Hajnan na południu Chin. Obecnie znajduje się na orbicie Marsa w odległości około 223 miliony kilometrów od Ziemi. W maju ma odbyć się lądowanie w równinie Utopia Planitia, która znajduje się w północnej okolicy okołobiegunowej na Marsie. W ramach misji planowane jest wejście na orbitę, lądowanie i wypuszczenie na powierzchnię Czerwonej Planety łazika badawczego, który będzie ją badał przez około 90 dni.
Ekspedycja nazwana jest Tianwen-1 w nawiązaniu do starożytnego wiersza "Pytania do niebios". Głównymi celami misji są stworzenie mapy geologicznej Marsa, zbadanie jego atmosfery i klimatu na powierzchni. Chińska sonda wyposażona jest w kilka przyrządów naukowych, za pomocą których będzie między innymi poszukiwać oznak wody i lodu na Czerwonej Planecie.
Autor: anw/dd / Źródło: Reuters