Program do obróbki zdjęć satelitarnych już wkrótce będzie zainstalowany na lekarskich komputerach. Będzie analizował piksele, by pomóc zdiagnozować Alzheimera.
- Czasem okazuje się, że coś pierwotnie stworzone do innego celu, całkiem dobrze sprawdza się przy czym innym. W tym przypadku, program do analizy zdjęć satelitarnych świetnie sprawdza się przy odczytywaniu skanów MRI [czyli wykonane za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego -red.] - powiedział Carlos Fernandez de la Pena, przedstawiciel firmy Elecnor Deimos. - Zauważcie, że gdy analizujemy oba zdjęcia, musimy przebrnąć przez ogrom informacji - podkreśla.
Kosmiczna medycyna
Program "AlzTools 3D Slicer" obecnie jest używany na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Castilla-La Mancha w Albacete w Hiszpanii. Pomysł narodził się podczas dyskusji dwóch środowisk - lekarskiego i kosmicznego. W obu, by poprawnie "zdiagnozować pacjenta" - człowieka lub gwiazdę - należy prawidłowo odczytać i zrozumieć ogrom informacji. W medycynie np. skany MRI, zaś w astronomii - zdjęcia gwiazd.
Podczas badań lekarz Ricardo Insausti Serrano współpracował z informatykami i tłumaczył, który obszar mózgu za co odpowiada. Pozwoliło to na stworzenie bazy w programie, ułatwiając szybkie postawienie diagnozy. Dotychczas lekarze gołym okiem oceniali, co przedstawiało zdjęcie czyjegoś mózgu. Dzięki dokładniejszej metodzie, są w stanie z wyprzedzeniem wykryć anomalię i w miarę możliwości, zapobiec jej.
Jak przekonują autorzy programu, rozwój tej technologii, tj. wprowadzenie jej na rynek mogłoby usprawnić w dużym stopniu komunikację lekarz-pacjent.
Autor: mb/rs / Źródło: ESA