Koronawirus SARS-CoV-2 może pozostawać na skórze dłoni bez mycia do dziewięciu godzin - informują naukowcy z akademii medycznej w japońskim Kioto. Z badania wynika, że w tym czasie jest aktywny i ma potencjał do zakażania.
Według japońskich naukowców kluczowym działaniem w walce z epidemią COVID-19 może być nie tylko częste mycie rąk, ale również ich dezynfekcja żelami zawierającymi alkohol.
W trakcie badania japońscy naukowcy wskazali, że koronawirus może pozostawać na dłoniach ludzkich kilkakrotnie dłużej, niż wirus grypy typu A, który utrzymuje się na skórze przez niemal dwie godziny. Naukowcy doszli do tych wniosków dzięki badaniom, podczas których obecność SARS-CoV-2 sprawdzali na dłoniach osób zmarłych na COVID-19 (w pierwszej dobie po zgonie). Obecność cząstek wirusa dostrzegano nawet po dziewięciu godzinach. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie "Clinical Infectious Diseases".
Higiena dłoni i częste ich mycie
Autorzy badania zauważają, że najdłużej, bo aż 11 godzin, koronawirus utrzymywał się na skórze w postaci kropelek śliny. Umieszczając je tam - i badając czas obecności - naukowcy symulowali w ten sposób sytuację, w jakiej może się znaleźć skóra pacjenta chorego na COVID-19, który kaszle.
"Nasze badanie dowodzi, że w walce z epidemią koronawirusa kluczowa jest dbałość o higienę dłoni i częste ich mycie" - napisali we wnioskach autorzy badania.
Odnotowali też, że najskuteczniejsze w walce z wirusem są żele do dezynfekcji rąk, zawierające co najmniej 80 procent alkoholu. Po umyciu nimi dłoni cząsteczki SARS-CoV-2 znikają po 15 minutach.
Jak długo wirus utrzymuje się na powierzchniach?
Japońscy naukowcy zastrzegają, że wskazanie czynników decydujących o czasie pozostawania koronawirusa na skórze dłoni wymaga dalszych badań, które uwzględnią wilgotność otoczenia i temperaturę.
- Badania takie mogą dać odpowiedź na to, jakie czynniki wpływają na czas życia koronawirusa na skórze i innych powierzchniach - podsumowali autorzy.
Hiszpański dziennik "El Mundo" przypomniał dotychczas wykonane badania, z których wynika, że koronawirus utrzymuje się cztery godziny na powierzchniach z miedzi, dobę na papierze, i nawet do trzech dni na powierzchni plastiku.
Autor: anw / Źródło: PAP, livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock