Komiksowe dymki, "tornada", i.. wymiona. Na wrześniowym niebie pojawiło się wiele chmur, a także "chmuropodobnych" tworów, o których donieśli nam Reporterzy 24.
Koniec września, jak udowodniają zdjęcia naszych użytkowników, upłynął pod znakiem parady najróżniejszych chmur. Na niebie pojawiały się chwilami zaskakujące okazy.
Komiksowy dymek
Nad podlaską wsią Tyszki-Łabno w czwartek zawisła chmura, która wyglądała dość nietypowo - jak komiksowy dymek. O to, czym jest zagadkowe zjawisko, zapytaliśmy synoptyka TVN Meteo Wojciecha Raczyńskiego.
- Chmura, którą widać na zdjęciach internauty ~barteq, to po prostu chmura wysokiego piętra typu Cirrus - skomentował meteorolog.
Tornado?
O chmurze, która wyglądała jak tornado, doniósł nam z kolei we wtorek Reporter 24 z Gdańska Kurak93. Kłęby, które wyglądają jak "zstępujące z nieba", to jednak nie obłok, a... dym z komina.
- Chmurą jest na pewno to, co znajduje się nad "tornadem". Ten gęsty dywan to chmura kłębiasto-warstwowa, czyli Stratocumulus - tłumaczył Raczyński.
Malowniczy Cirrocumulus
Reporter 24 Wues20 sfotografował wyjątkowo malownicza formację, jaka w niedzielę ozdabiała niebo nad Włocławkiem.
- Na zdjęciu widzimy Cirrocumulusa, kłębiasto-pierzastą chmurę, która tworzy się na wysokości 6-12 km - mówił synoptyk.
Burzowy obłok
Na chwilę przed sobotnią burzą nad Tomaszowem Mazowieckim zawisł okazały Cumulonimbus. Jego zdjęcie zrobiła Reporterka 24 agatom:
"Wymiona"
Internauta Kwiocik02 w sobotę podziwiał nieco inne zjawisko - tzw. Mammatusy. Są to wypukłości, które znajdują się w dolnej części chmury, a swoim wyglądem przypominają... wymiona.
Cumulus mediocris?
Ze zdjęciami, które we wtorek 18 września na Kontakt Meteo również przesłała agatom, synoptyk miał mały problem.
- Na podstawie samych wierzchołków chmur, które tu widać, trudno określić, czy te chmury to chmury rodzaju Cumulus mediocris czy może Cumulonimbus calvus. Zdarza się, że te pierwsze wywołują słaby przelotny opad deszczu lub śniegu, drugie z kolei słyną z tego, że nazywa się je "łysymi" - podkreślił Raczyński.
Autor: map/rs / Źródło: Kontakt Meteo