Najnowsze

Kolorowe drogi mają ratować życie ptakom na Islandii

Najnowsze


Rybitwa popielata masowo ginie na islandzkich drogach, ponieważ uwielbia przesiadywać na ciepłym asfalcie. Naukowcy wpadli więc na pomysł, by pomalować odcinki dróg w kolorowe pasy i sprawdzić, czy to odstraszy ptaki, ratując im życie.

Asfalt przyciąga ptaki, ponieważ jego powierzchnia się nagrzewa. Dodatkowo, czarny kolor daje młodym osobnikom poczucie kamuflażu, gdyż same mają ciemne upierzenie. To sprawia, że rybitwy popielate na Islandii za blisko podlatują do jezdni i masowo giną. Walcząc z tym przykrym zjawiskiem badacze pomalowali w poziome czerwone, żółte i białe pasy długi odcinek drogi wzdłuż półwyspu Snaefellsnes, od strony zachodniej.

Sposób na rybitwy

Według biologa Kristinna Olafura Kristinssona, lato to bardzo dobry okres na sprawdzenie reakcji ptaków na kolorowe drogi. Jeśli eksperyment odniesie sukces, wielobarwne drogi pojawią się także w innych miejscach na Islandii.

Długie wędrówki

Osobniki z gatunku rybitwy popielatej są niewielkie, ważą niecałe 100 gramów. Są one objęte ochroną gatunkową ścisłą.

Mimo drobnej budowy, są znane z dalekich migracji. Naukowcy z uniwersytetu w Newcastle odkryli w czerwcu, że jeden z przedstawicieli mewowatych przeleciał aż 96 tys. kilometrów. Pokonał trasę między Northumberland na Wyspach Owczych a Morzem Weddella w Antarktyce. Północne populacje z Europy, przelatując wzdłuż jej zachodnich wybrzeży, spotykają ptaki z południowego wschodu Ameryki Północnej. Obie grupy lecą dalej wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki, docierając do Przylądku Dobrej Nadziei (niektóre populacje do Chile). Następnie zmierzają na Antarktydę, gdzie w końcu kończą swą podróż. W ten sposób przemierzają ogromne dystanse, co powiększa jeszcze okrążenie całej Antarktydy w ciągu roku lub dwóch. Dlatego też 25-letnia rybitwa popielata w swoim życiu może przelecieć trasę ok. 1 000 000 km.

Ptaki nadmorskie są bardzo łakome na ryby. Reporter 24 nakręcił film, jak mewa pochłania makrelę:

Mewa pochłania makrelę w szybkim tempie

Autor: AP/jap / Źródło: PAP