Koala australijski, ikoniczne zwierze zamieszkujące Nową Południową Walię, może wyginąć do 2050 roku. Może się tak stać, jeśli rząd tego stanu nie podejmie działań mających na celu ochrony tego gatunku i jego siedlisk.
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat głównym czynnikiem utraty siedlisk zwierząt w Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionym australijskim stanie, było przekształcanie terenów na potrzeby rolnictwa, rozwoju miast, górnictwa i leśnictwa.
Przedłużające się okresy suszy i pożary buszu, które zakończyły się na początku tego roku, były również niszczycielskie dla zwierząt. Utraciły one około 25 procent swoich siedlisk na terenie całego stanu, a w niektórych częściach aż do 81 proc.
- Z rządowych danych wynika, że w 2012 roku w Nowej Południowej Walii było 36 tysięcy koali. Teraz może tam żyć około 15 tysięcy osobników. Szacujemy, że po pożarach buszu straciliśmy kolejne cztery tysiące. To straszne - mówiła Penny Sharpe, minister środowiska Nowej Południowej Walii
Najważniejsza ochrona siedlisk
"Wnuki naszych dzieci zobaczą koala na wolności w Nowej Południowej Walii tylko wtedy, gdy rząd będzie działał zgodnie z zaleceniami komisji" - napisano w raporcie dotyczącym stanu koali. Zlecony on został przez wielopartyjną komisję parlamentarną.
Raport zawiera 42 zalecenia, między innymi określenie stanu populacji (liczebności) koali, nadanie priorytetu ochronie zwierząt w planowaniu rozwoju miast oraz zwiększenie środków na ochronę przyrody. W sprawozdaniu przestano jednak jednogłośnie zalecać wycinki drzew w publicznych lasach ojczystych.
Stuart Blanch, menedżer ds. oczyszczania i rekultywacji gruntów z australijskiego oddziału WWF wezwał rząd do uwzględnienia zaleceń i wzmocnienia ochrony siedlisk zwierząt.
"WWF wzywa premiera Nowej Południowej Walii do zmiany przepisów o wycinaniu drzew w celu ochrony siedlisk koali, znacznego zwiększenia środków finansowych dla rolników, którzy aktywnie chronią drzewa, w których one żyją oraz przejścia z wyrębu lasów na plantacje" - napisał w oświadczeniu Blanch.
Gladys Berejiklian, premier stanu Nowa Południowa Walia powiedziała, że rząd rozważy raport i odpowie "w odpowiednim czasie", dodając, że już wcześniej przeznaczył 30,14 milionów dolarów na strategię ochrony zwierząt.
Biologia gatunku
Koala australijski (Phascolarctos cinereus) to gatunek torbacza z rodziny koalowatych, nadrzewne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące wschodnią Australię. Schodzi na ziemię tylko po to, aby przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. Koala preferuje eukaliptusy, ale uzupełnia też dietę liśćmi kilku innych gatunków roślin. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kilograma liści.
Autor: anw/dd / Źródło: Reuters