Na południu Francji pojawiły się niebezpieczne kleszcze wędrowne przenoszące wirusa wywołującego gorączkę krymsko-kongijską. Obecność tych pasożytów w tej części kraju budzi niepokój specjalistów.
Ośmiomilimetrowe kleszcze wędrowne (łac. hyalomma marginatum) o pasiastych nogach zaobserwowano w kilku departamentach Francji - w Pirenejach Wschodnich, Aude, Herault, Gard, w Delcie Rodanu, Var i na południu Ardeche.
Hyalomma marginatum zwykle pasożytuje na koniach, ale może również ukąsić człowieka. Kleszcz ten może przenosić wirusa wywołującego gorączkę krymsko-kongijską (CCHF). W Europie przypadki choroby u ludzi zostały potwierdzone w Albanii, Armenii, Bułgarii, Grecji, Kazachstanie, Kosowie, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Turcji, Turkmenistanie, Ukrainie i Uzbekistanie.
Budzą niepokój
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Turcji czy Iranie rocznie odnotowuje się ponad 50 przypadków zachorowania na tę chorobę. Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny, w Polsce przypadki rodzime CCHF nie występują.
Kleszcze takie występowały od kilkudziesięciu lat na Korsyce, ale ich pojawienie się na południu Francji budzi niepokój. Przyczyna ich obecności we Francji kontynentalnej nie została jeszcze wyjaśniona - informuje Centrum Współpracy Międzynarodowej w Badaniach Agronomicznych na rzecz Rozwoju (CIRAD) w Montpellier.
Przenoszą groźną chorobę
Gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską wywołuje arbowirus z rodziny Bunyaviridae (Buniawirusy). Symptomy choroby to ból głowy i stawów, wysoka temperatura ciała, bóle brzucha i wymioty. Często występuje zaczerwienienie twarzy, przekrwienie spojówek i błony śluzowej gardła oraz wybroczyny na podniebieniu.
Według informacji GIS nasilenie objawów krwotocznych przy CCHF jest zwykle mniejsze niż w przypadku innych gorączek krwotocznych, takich jak Ebola, Marburg czy Lassa. Śmiertelność choroby wynosi od 5 do 30 procent.
Wraz z postępem choroby, w okresie od czterech dni do dwóch tygodni, dochodzi do powstawania ciężkich krwotoków z nosa oraz niekontrolowanych krwawień w miejscach iniekcji. Nie wynaleziono dotychczas szczepionki na tę chorobę.
Autor: dd/map / Źródło: PAP, WHO, GIS
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia/Public Domain