Każdy w swoim tempie. Zobaczcie jak wirują księżyce Plutona
NASA opublikowała ciekawą animację, która przedstawia, jak wiruje wokół własnej osi Pluton i jego księżycowi towarzysze. Zobaczcie wideo.
Ziemianie mogą podziwiać nocami tylko jedną stronę Księżyca. Druga jest całkowicie niewidoczna ze względu na synchroniczną rotację z naszą planetą. Z Ziemi widzimy tylko 59 proc. tarczy.
Jednak nie każdy satelita jest tak zgrany ze swoją planetą macierzystą. Pluton ma pięć księżyców, z czego każdy z nich ma inną rotację wokół własnej osi. Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała animację, obrazującą ruch obrotowy każdego satelity i ruch po orbicie wokół planety karłowatej. (wideo powyżej)
Charon
Najbardziej zbliżony do ziemskiego satelity jest Charon. Obiega Plutona po niemal kołowej orbicie, której półoś wielka (promień w najszerszym miejscu od orbity) wynosi około 19 600 km. Jedno okrążenie wokół osi trwa około 6 dni 9 godzin 17 minut, czyli tyle samo co okres rotacji planety karłowatej. Gdybyśmy zamieszkali na Plutonie widzielibyśmy tylko jedną stronę Charona.
Wirują w swoim tempie
Drugim w kolejności satelitą Plutona jest Styx. To najmniejszy księżyc planety karłowatej. Mierzy 7 km na 5 km. Porusza się po orbicie zbliżonej do okręgu o półosi wielkiej ponad 42 tys. km. Zaraz za Styxem wokół Plutona wiruje Nix, którego półoś wielka wynosi ponad 48 tys. km.
Czwarty pod względem oddalenia od Plutona jest najbardziej tajemniczy księżyc Kerberos. Naukowcy nie wiele wiedzą na jego temat. Wiruje wokół planety karłowatej po orbicie o półosi wielkiej ponad 57 tys. km.
Ostatnim, piątym naturalnym satelitą jest Hydra, której półoś wielka ma prawie 65 tys. km.
Jednak Styx, Nix, Kerberos i Hydra wirują wokół osi szybciej niż Pluton.
Autor: PW/mab / Źródło: NASA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Po obfitych opadach deszczu doszło do powodzi w północno-wschodniej Argentynie, przy granicy z Urugwajem. Według służb tak intensywnych opadów nie widziano w kraju od lat. Wody powodziowe uwięziły autobus z 44 pasażerami, konieczna była pomoc ratowników.
Autobus pełen pasażerów uwięziony przez wody powodziowe
W nadchodzących dniach nadal będziemy pod wpływem niżu Lorenz, którzy nieść będzie opady deszczu. Dopiero w połowie nowego tygodnia stery w pogodzie przejmie wyż Tabea. Zrobi się pogodnie, a temperatura może osiągnąć 20 stopni.
Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu
Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.
Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"
Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.
"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"
Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.
Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów
Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.
Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu
Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.
Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru
Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.
"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"
- Źródło:
- tvnmeteo.pl, Kontakt24
Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.
W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.
Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem
Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.
Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.
Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"
Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.