W Tłusty Czwartek niezjedzenie pączka może przynieść pecha na resztę roku. Ale co w sytuacji, gdy jesteśmy na diecie? Na pytania odpowiadała dietetyk sportowy Ula Somow.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
- Nie ma takiej osoby, która nie może zjeść ani jednego pączka i mówię to jako dietetyk - podkreśliła ze śmiechem dietetyk sportowy Ula Somow, która gościła w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN 24. - Dzisiaj mamy święto, a święta są po to, aby świętować - dodała. - Proponowałabym po prostu nie przeginać w żadną stronę - zaznaczyła dietetyczka. A ponieważ przez jednego pączka ani świat się nie zawali, ani nasza dieta nie pójdzie na marne, to w Tłusty Czwartek można sobie na jednego pozwolić.
- Takie odmawianie sobie, katowanie się tym też nie jest dobre. Wybierzmy może mniejszego pączka, bez lukru i nie z ajerkoniakiem czy czekoladą lub karmelem, a marmoladą - podpowiadała.
Ale co właściwie jemy?
Pączek, czyli...
Skład to na ogół mąka, cukier, mleko, jaja, masło drożdże plus nadzienie i tłuszcz do smażenia. Brzmi względnie niewinnie, prawda? Właśnie. Niestety, ilość cukru i zawartość tłuszczu w produkcie końcowym jest zatrważająco wysoka i czyni zeń bombę kaloryczną.
Według Tabeli wartości odżywczej 100 g pączka tradycyjnego ma 414 kilokalorii, 7,6 g białka, 15,5 g tłuszczu i 62,1 g węglowodanów, z czego 23 g to cukier. Pączki mini w 100 gramach mają około 415 kilokalorii, 3 g białka, 18 g cukru i około 60 g tłuszczu. Pączek waży przeważnie 70-80 g, czyli ma około 300 kcal i 12 g tłuszczu.
Czytaj etykiety!
Dietetyczka zachęciła do czytania etykiet.
- Zwróćmy uwagę na skład, bo naprawdę pączki różnią się od siebie na tyle, że to niemalże zupełnie inne produkty. Te robione w domu czy dobrej piekarni zawierają masło, jajko i mąkę - zaznaczyła Somow. - Natomiast te robione w dużych sklepach i słabszej jakościowo piekarni zawierają masę jajeczną, emulgatory, konserwanty, barwniki... To nie są pączki - sprecyzowała.
Alternatywy tradycji
Na szczęście ludzka pomysłowość nie zna granic i pączki doczekały się ulepszeń, tracąc na kaloryczności i zyskując na wartości. Przepisy na pączki wegańskie czy z ziemniaków lub pączki nie smażone, a pieczone, znajdziesz m.in. na TVN Meteo Active. Ich przewaga polega na składnikach, które na ogół są naturalne i wartościowe a tym samym - nieszkodliwe.
Zbilansuj resztę
- Te sztuczne i bardzo przetworzone składniki zupełnie inaczej odłożą się w naszym organizmie - wyjaśniła Somow sugerując, aby tego dnia "nie przeginać" i zbilansować resztę posiłków, zastępując np. kasze czy makarony większą porcją warzyw. A zjadanie pączków rozłożyć w czasie ponieważ każdorazowo dostarczamy do organizmu ogromną ilość kalorii. Lub zaserwować go sobie tuż po treningu w ramach nagrody.
Autor: stella/rp / Źródło: TVN 24 / TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock