Pięć tysięcy lat od rozpoczęcia budowy jednej z najsłynniejszych budowli w całej Europie - Stonehenge, naukowcy odkryli dokładne pochodzenie niektórych głazów.
Zespół 12 geologów i archeologów z Wielkiej Brytanii opublikował w tym miesiącu wyniki badań dotyczących prehistorycznych pomników z dwóch kamieniołomów znajdujących się w Stonehenge. Odkryli, że pochodzą one z zachodniej Walii. Badacze odkryli też ślady prehistorycznych narzędzi oraz wykopalisk, których wiek szacowany jest na trzy tysiące lat przed naszą erą, a więc okresu, kiedy została zbudowana pierwsza część Stonehenge. To kluczowy dowód na to, że w przenoszenie tych kamieni zaangażowani byli ludzie.
"To bardzo ciężka praca"
- To odkrycie rozwiewa dotychczasowe wątpliwości związane z tym, czy kamienie zostały przeniesione przez ludzi, czy przez działalność lodowców - poinformował profesor archeologii Joshua Pollard z Uniwersytetu Southampton w korespondencji mailowej z CNN. Pollard, który nadzorował te badania, powiedział, że zespół naukowców badał skały ze Stonehenge i próbował je dopasować do tych znajdujących się w paśmie górskim Preseli Hills w Walii. - To bardzo ciężka praca. Zajmuje dużo czasu - dodał.
Aby otrzymać dokładne wyniki, geolodzy kruszyli setki fragmentów skał na proszek i przeprowadzali specjalistyczne testy, między innymi prześwietlali je promieniami rentgenowskimi.
Naukowcy od dawna wiedzieli, że kamienie pochodzą z Preseli Hills, ale nowe badania pozwalają im obalić twierdzenia dotyczące położenia skał, ustalonego w 1923 roku przez brytyjskiego geologa Herberta Henry'ego Thomasa. Nowe badania wskazują, że kamieniołomy Carn Goedog i Craig Rhos-y-felin znajdują się po północnej stronie wzgórza, a więc obok miejsca, które dotychczas było uznawane za ich położenie.
Obalenie wcześniejszych tez
- Wracając do tamtego okresu i sprawdzając to, co ustalił Thomas i badając jego próbki, jesteśmy w stanie pokazać, że żadne z jego ustaleń nie są zgodne z naszymi - powiedział geolog Richard Bevins z Narodowego Muzeum Walii w rozmowie z CNN.
Jest też bardzo prawdopodobne, że kamienie zostały przeciągnięte po ziemi z Walii do Anglii, a nie przetransportowane dopływami rzeki, znajdującymi się w pobliżu południowej strony wzgórza.
Autor: dd/aw / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock