Jeziorak to raj dla żeglarzy i wszystkich miłośników sportów wodnych, to też wymarzone miejsce dla wędkarzy. W pobliżu jeziora, znajdującego się w województwie warmińsko-mazurskim, znajduje się także dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.
Jezioro Jeziorak, znajdujące się w okolicy Iławy, na zachodzie województwa warmińsko-mazurskiego, to jezioro rynnowe. Najdłuższe, naturalne jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach na Warmii i Mazurach. Stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego.
Piękne położenie i złożony charakter akwenu sprawia, że przyciąga ono wielu żeglarzy. Nad jezioro "ciągnie" jednak najbardziej osoby, które mieszkają w okolicy.
- Jeżeli ktoś mieszka w Iławie czy nad jakimkolwiek innym jeziorem ma ułatwiony dostęp do tego, aby rozpocząć swoją edukację żeglarską - zauważa Robert Szklany odpowiedzialny za edukację żeglarską nad Jeziorakiem.
Jak zaznacza specjalista, Jeziorak jest jednym z trudniejszych jezior do żeglowania. - To najbardziej widać w trakcie rozgrywania regat, kiedy czasami warunki pogodowe są wręcz nieprzewidywalne i dana strona jest bardziej korzystna dla żeglarzy, inna strona mniej korzystna - mówi Szklany i dodaje, że trzeba dobrze "czuć" akwen.
Nie zmienia to faktu, że co roku to właśnie w Iławie odbywają się liczne zawody, takie jak regaty Yellow Cup, czy Regaty Pomarańczowe, w których do wygrania jest... skrzynka pomarańczy.
Siła ludzkich mięśni
Jak zauważa Michał Młotek - przedstawiciel Portu Śródlądowego w Iławie - po raz czwarty w Polsce odbywają się międzynarodowe regaty jednostek napędzanych siłą ludzkich mięśni - International Waterbike Regatta 2017. W wydarzeniu bierze udział 320 studentów uczelni wyższych z całej Europy oraz 40 łodzi. Zmagania odbywają się na jeziorze Jeziorak przy śródlądowym porcie w Iławie w dniach 25-27 maja.
W regatach rywalizują między sobą różnego rodzaju łodzie, zaprojektowane i skonstruowane przez studentów. Drużyny projektując swoje jednostki muszą zapewnić im interdyscyplinarność, ponieważ regaty wygrywa rower, który wykaże się najlepszą szybkością, statecznością i zwrotnością w 6 dyscyplinach, takich jak: sprint na 100 m, przyspieszenie na 10 m, slalom na 100 m, przód-stop-tył po 50 m, długi dystans 10 km, uciąg na palu w czasie 30 sekund, oraz tzw. tajna misja.
Infrastruktura i dzika przyroda
Jednym z największych atutów regionu iławskiego jest dostępność komunikacyjna. Samochodem z miast centralnej Polski jedzie się tu około 3 godzin. Podróż koleją trwa zaledwie półtorej godziny. Warto odwiedzić to miejsce, choćby ze względu na bogatą infrastrukturę turystyczną.
Jednak Jeziorak to nie tylko miejsce chętnie odwiedzane przez żeglarzy, ale także miłośników dzikiej przyrody. Jezioro jest terenem polowań bielika i rybołowa. Nad jego brzegami bytują czaple, kormorany i żurawie.
Okolice Jezioraka stanowią cenny fragment Zielonych Płuc Polski. Występujące tu licznie unikatowe gatunki roślin i zwierząt, a także ciekawe ukształtowanie terenu czynią z tego miejsca jeden z najpiękniejszych zakątków Polski.
Jak mówiła Justyna Szostak z Warmińsko-mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, znad jeziora można poprzez Kanał Elbląski popłynąć do Morza Bałtyckiego.
- Iława ma dużo tras rowerowych już w samym mieście, a co dopiero poza nią - dodała, podkreślając kolejny atut miasta.
Autor: zupi / Źródło: TVN Meteo