- Jesteśmy o krok bliżej od opracowania skutecznej metody walki z łysieniem - poinformował zespół brytyjskich i amerykańskich naukowców po tym, jak udało im się wyhodować ludzki włos w laboratorium.
Eksperci z Uniwersytetu w Durham (Anglia) i z Uniwersytetu Columbia (USA) opracowali metodę, dzięki której udało im się wyhodować włosy z ludzkich tkanek. Podczas prezentacji wyników zastrzegli, że potrzebne są jeszcze kolejne badania, jednak wierzą w to, że stworzona przez nich technika "ma potencjał do przekształcenia się w skuteczną metodę leczenia łysienia".
Na czym polega innowacyjność metody?
Obecnie istnieje wiele sposobów walki z łysieniem, są to na przykład leki, opóźniające wypadanie włosów, czy przeszczep włosów. Jednak dopiero zespołowi brytyjskich i amerykańskich naukowców udało się opracować sposób, dzięki któremu można będzie na nowo regenerować włosy.
Wpaść na odpowiedni trop
Badacze pobrali materiał znajdujący się u podstawy włosa w postaci brodawek skórnych, a następnie wykorzystali je do wyhodowania kolejnych włosów. Okazało się jednak, że wystąpił pewien problem, ponieważ, gdy próbowano wyhodować włosy w tradycyjnej dwuwymiarowej kulturze tkankowej - włosy traciły właściwości do wytwarzania mieszków i przekształcały się w komórki skóry. Po pewnym czasie, naukowcy zauważyli jednak, że jeśli tkanka zostanie zbita w trójwymiarowe skupiska to włosy będą rosnąć.
Włosy wyhodowane na myszach
Naukowcy postanowili więc się o tym przekonać. W tym celu pobrali brodawki od siedmiu osób, a następnie rozpoczęli hodowlę włosów. W ciągu kilku dni od pobrania ludzkich tkanek, brodawki zostały wszczepione w grzbiety siedmiu myszy. Po sześciu tygodniach okazało się, że w pięciu przypadkach zabiegł się powiódł, a w miejscu przeszczepu zaczęły rozwijać się ludzkie włosy.
Koniec poszukiwań skutecznej metody walki?
- To bardzo możliwe, że metoda stanie się nowym lekarstwem na łysienie. Jednak jeszcze za wcześnie, żeby mężczyźni wyrzucali swoje tupeciki - powiedział prof. Colin Jahoda z Uniwersytetu w Durham. - Myślę, że ostatecznie okaże się, że łysienie będzie uleczalne. Trudno powiedzieć kiedy dokładnie do tego dojdzie, ale fakt, że nam się udało powienien rozbudzić zainteresowanie reszty - dodał.
Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Autor: kt/map / Źródło: BBC, X-News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock