Niedługo jesień, która, jak każda pora roku, wiele ma imion. Niedługo, 1 września rozpoczyna się jesień meteorologiczna, 22 września o godz. 16:49 czasu urzędowego jesień astronomiczna, a 23 września jesień kalendarzowa. Termiczna jesień nastanie, gdy temperatura średnia dobowa przez dłuższy czas utrzyma się w przedziale 5 – 15 st.
Ale jest jeszcze jesień fenologiczna, widoczna w świecie przyrody, w życiu roślin i zwierząt. Istnieją bowiem silne związki między zmianami warunków klimatycznych i pór roku a terminami zachodzenia powtarzających się zjawisk w rozwoju roślin i zwierząt.
Klony zaczynają żółknąć
Te pojawiające się okresowo i regularnie zjawiska jesienią to owocowanie, zrzucanie liści u roślin, zapadanie zwierząt w sen zimowy, odloty ptaków do ciepłych krajów.
Jesień fenologiczna dzieli się na wczesną, pełną i późną. Najpiękniejsza jest wczesna jesień, z wilgotnymi chłodnymi porankami i wieczornymi mgiełkami snującymi się po polach. Na wsi to pora wykopków i siania żyta. W sadach dojrzewają śliwy, jabłonie i grusze, w ogrodach owocuje borówka brusznica i jeżyna, w parkach kwitnie bluszcz pospolity. Liście na drzewach są jeszcze zielone, ale brzoza, lipa czy klon zaczynają powoli żółknąc i rudzieć.
Aeronauti szukają schronienia
Po łąkach i lasach snują się pajęcze nici, na których przemieszczają się pajęczaki z grupy Aeronauti, w poszukiwaniu schronienia. Przenoszone przez wiatr nici, pod koniec sierpnia i we wrześniu, oplatające krzewy i schnące trawy, to znak nieubłaganie starzejącego się lata, „babiego lata”.
Pod koniec sierpnia nie ma już bocianów. Do odlotów zbierają się drozdy, szpaki i maleńkie brązowe skowronki. Gdy zostawiają po sobie ciszę, nastaje pełna jesień, która wkracza do naszych serc. Wychodźmy jesienią na długie spacery, na łąkę, do lasu. Przyjrzyjmy się przyrodzie, zostawiając wszelkie przykre myśli, zmartwienia, problemy gdzieś na boku.
Skupmy się na jaszczurce
Takie wyciszenie się i skupienie na kolorze nieba i jaszczurce wygrzewającej się na kamieniu dobrze nam zrobią. Podpatrzmy, jak zwierzęta gromadzą zapasy na zimę, nazbierajmy grzybów. W listopadzie nastanie późna jesień, prawie bezlistna, z deszczem i szarugą. Pora ta skończy się z nastaniem mrozów…
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo