Jesień zbliża się wielkimi krokami. Kolejną porę roku powitamy już za kilka dni. Kiedy rozpocznie się jesień kalendarzowa, a kiedy jesień astronomiczna? Przedstawiamy dokładne daty.
Jesienią dzień jest krótszy od nocy i z każdym dniem różnica ta zwiększa się na jej korzyść. Słońce zachodzi coraz wcześniej i wschodzi coraz później. Pory roku nie wynikają ze zmian odległości naszej planety od Słońca, która zmienia się w niewielkim stopniu, ale z połączenia dwóch czynników: nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity oraz ruchu obiegowego wokół Słońca. W związku z tym w różnych okresach roku na danej półkuli zmieniają się warunki oświetlenia.
Jesień astronomiczna
Za astronomiczną jesień na naszej półkuli uznaje się okres trwający od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego. Równonoc jesienna następuje, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza wtedy punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach.
Moment równonocy jesiennej to 22 lub 23 września. W tym roku będzie to dokładnie wtorek 22 września o godzinie 15.31.
Jesień kalendarzowa
Kalendarzowe pory roku zawsze rozpoczynają się w jednym konkretnym dniu. Pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. Potrwa do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima.
Atrakcje na niebie
W pierwszych jesiennych miesiącach, czyli we wrześniu i październiku dominujące na niebie są ciągle gwiazdozbiory letnie, w szczególności tak zwany Trójkąt Letni, którego wierzchołki stanowią jasne gwiazdy z konstelacji Łabędzia, Lutni i Orła. W późniejszych godzinach zaczyna z kolei wschodzić charakterystyczny gwiazdozbiór nieba zimowego - Orion, w przypadku którego jasne gwiazdy tworzą symboliczną sylwetkę człowieka.
Z planet na wieczornym jesiennym niebie dość nisko nad horyzontem możemy zobaczyć Saturna i Jowisza. Merkury i Wenus zachodzą zbyt szybko o zmierzchu, aby je można było wygodnie obserwować. Dopiero pod koniec jesieni Wenus zacznie być widoczna coraz lepiej. Z kolei Mars wschodzi nad ranem. Posiadacze teleskopów mogą spróbować zapolować na Urana i Neptuna, które będą widoczne przez większą część nocy - Uran w konstelacji Barana, a Neptun w gwiazdozbiorze Wodnika.
Autor: ps / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: s_bawor/Kontakt 24