W lasach Podkarpacia, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, jelenie rozpoczęły zrzucanie poroży. Można je zbierać wszędzie oprócz parków narodowych i krajobrazowych. W podążaniu za trofeum trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek.
- Zrzucanie poroża przez jelenie jest ściśle związane z rocznym rytmem ich biologicznego życia. Tylko nieliczne osobniki, zwane perukarzami, zachowują poroże. Zdarzają się też byki, tzw. mnichy, które w ogóle ich nie mają - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie, Edward Marszałek.
- Najtęższe byki zrzucają poroże najwcześniej, gdyż do lata muszą "zbudować" nowy oręż przed rykowiskiem - dodał. Jedna tyka poroża może ważyć nawet kilka kilogramów.
Gdzie możesz zebrać poroże
Poroża można zbierać wszędzie oprócz parków narodowych i krajobrazowych. Nie wolno natomiast zabierać znalezionych w lesie całych wieńców z czaszką. Takie znaleziska są własnością Skarbu Państwa i znalazca winien je oddać do miejscowego nadleśnictwa.
W poprzednich latach podczas zbierania poroży dochodziło do wypadków. - Kilkakrotnie zbieracze, którzy nieświadomie podeszli w pobliże gawry, zostali poturbowani przez niedźwiedzie - podkreślił.
Zbieracze polują na zwierzynę
- Zbieranie jelenich poroży czasami wykracza poza granice zdrowego rozsądku i prawa, przybierając formy procederu, zagrażającego nie tylko spokojowi, ale i życiu leśnej zwierzyny - opowiada rzecik.
Poszukiwacze znający miejsca żerowania jeleni i ich przesmyki, podążają często za nimi w nadziei, że te zrzucą im tykę podczas przeskakiwania przez potok lub drogę.
- Człowiek może dotrzymać kroku dzikiej zwierzynie tropiąc ją na nartach lub rakietach śnieżnych, podczas gdy ta, brnąc w głębokich zaspach, osłabiona zimowymi warunkami, męczy się szybko. Bywa też, że pada martwa i wówczas "tropiciel' zdobywa całe trofeum, stając się nie tylko sprawcą leśnego wykroczenia, ale również przestępstwa - mówi Marszałek.
W południowo-wschodniej Polsce żyje około ośmiu tysięcy jeleni, w tym prawie trzy tysiące byków. Wielkość i jakość poroża zależy od wieku zwierzęcia i tego, czym się żywi.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: PAP