Jak usunąć kleszcza w czterech prostych krokach – instrukcja

[object Object]
Sezon kleszczowy w pełnitvn24
wideo 2/22

Jak usunąć kleszcza, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi? Przygotuj odpowiednie akcesoria i zachowaj spokój. Przedstawiamy sposoby, które pozwolą ci skutecznie wyjąć kleszcza w całości.

Do usunięcia kleszcza potrzebujesz pęsety lub specjalnego przyrządu, który kupisz w aptece.

Kleszczy się nie wykręca, lecz wyciąga pionowo w górę jednym zdecydowanym ruchem.

Wiele tradycyjnych metod, jak smarowanie kleszcza tłuszczem, zwiększa ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi.

Dlaczego należy szybko wyciągnąć kleszcza?

Wróciłeś ze spaceru, uważnie obejrzałeś całe ciało i znalazłeś mały czarny punkcik, który nie jest pieprzykiem lub plamką błota, lecz kleszczem? W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wyjąć pajęczaka ze względu na to, że kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych dla człowieka patogenów – między innymi bakterie boreliozy i wirusy kleszczowego zapalenia mózgu (TBEV).

Jak wyciągnąć kleszcza?

Do usunięcia kleszcza potrzebna będzie pęseta, rękawiczki jednorazowe i środek odkażający. Możesz też kupić w aptece specjalne akcesoria do wyciągania kleszczy, które ułatwią to zadanie. Warto to zrobić zawczasu, by nie biegać po sklepach z kleszczem już wbitym w skórę. Kleszcza należy usunąć tak szybko, jak to możliwe, najpóźniej w ciągu 24 godzin. Jeśli wybierasz się więc na spacer w miejsce, w którym mogą przebywać kleszcze, miej przy sobie przyrząd do ich usuwania oraz środek odkażający rany.

W aptekach dostępne są różne akcesoria do bezpiecznego i prostego usuwania kleszczy. Może to być:

- pompka (bardzo łatwa w obsłudze – przykładasz ją do miejsca, gdzie wbił się kleszcz, i pociągasz za tłok)

- lasso (przyrząd wielkości długopisu zakończony pętelką; umieszczasz ją na skórze wokół kleszcza i zwalniasz sprężynę jak w długopisie)

- kleszczołapki (sprzedawane zwykle w zestawie z haczykami; chwytasz pajęczaka między zęby kleszczołapek, a następnie pociągasz narzędzie prostopadle do góry)

- haczyki (w różnych rozmiarach, proste w użyciu).

Jak usunąć kleszcza krok po kroku?

Zanim przystąpisz do usuwania kleszcza, postaraj się uspokoić. Twoje ruchy muszą być precyzyjne, a drżące ze zdenerwowania dłonie nie są twoim sojusznikiem. Zapewnij sobie dobre oświetlenie, przygotuj narzędzia i przystąp do działania.

Nałóż jednorazowe rękawiczki.

Jak najbliżej skóry chwyć kleszcza pęsetą lub jednym ze wspomnianych wyżej akcesoriów.

Jednym szybkim i zdecydowanym ruchem pociągnij kleszcza pionowo w górę.

Zdezynfekuj miejsce po kleszczu środkiem odkażającym.

Jak wyjąć resztki kleszcza?

Twoim celem jest wyciągnięcie kleszcza w całości, może jednak zdarzyć się, że w ciele pozostaną fragmenty tego pajęczaka. Czy głowa kleszcza sama wyjdzie? Może się zdarzyć, że nie. Jeśli zauważysz, że cała głowa kleszcza wciąż tkwi w skórze, spróbuj usunąć ją pęsetą lub odkażoną wcześniej igłą. Jeżeli w ciele widzisz drobne pozostałości kleszcza, zdezynfekuj i obserwuj to miejsce. Ryzyko zakażenia nie jest w tym przypadku wysokie. Po jakimś czasie części kleszcza zostaną samoczynnie usunięte ze skóry.

Jak nie wyciągać kleszcza?

Wiele stosowanych w przeszłości sposobów usuwania kleszczy okazało się zwiększać ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. Dlatego wyjmując kleszcza nigdy:

- nie smaruj miejsca z wbitym kleszczem masłem ani innym tłuszczem,

- nie wyjmuj go paznokciami,

- nie wykręcaj kleszcza ze skóry – pociągnij w górę,

- po wyjęciu kleszcza nie pal go ani nie top w oleju,

- nie spuszczaj kleszcza w toalecie – może przez pewien czas przeżyć w wodzie.

Po usunięciu kleszcza zabij go, miażdżąc ciężkim przedmiotem. Wcześniej umieść pajęczaka w złożonej kartce lub zaklej taśmą klejącą, następnie z dużą siłą przyciśnij i pocieraj płaskim przedmiotem (buty się nie nadają, weź młotek lub np. szklankę). Pamiętaj, żeby robić to na twardej powierzchni. Możesz też utopić kleszcza w alkoholu (min. 40 proc.) lub w chlorze.

Usuniętego kleszcza możesz też zawieźć do laboratorium, żeby sprawdzić, czy nie był nosicielem patogenów powodujących boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjozę (piroplazmozę), tularemię oraz anaplazmozę/erlichiozę. Koszt badania w kierunku tych pięciu najczęstszych patogenów przenoszonych przez kleszcze to ok. 250–320 zł, a samej boreliozy – ok. 150 zł.

Autor: ks/mro / Źródło: PubMed

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości