Najnowsze

Jak mop do podłogi. Tajemnicze "stworzenie" zidentyfikowane

Najnowsze

Jaja kałamarnicy wyrzucone na brzeg w Karolinie Północnej
Facebook/Cape Lookout National SeashoreJaja kałamarnicy wyrzucone na brzeg w Karolinie Północnej

Tajemnicze "stworzenie" wielkości ludzkiej dłoni, które pojawiło się w grudniu ubiegłego roku na jednej z plaż w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych, zaskoczyło znalazców.

Stworzenie znaleziono 31 grudnia 2020 roku na plaży na wyspie Shackleford Banks w Karolinie Północnej. Teraz władze parku narodowego na przylądku Lookout wyjaśniły w mediach społecznościowych, że to jaja złożone przez wiele kałamarnic. W identyfikacji pomogli internauci.

Pod uwagę brane są takie gatunki jak Lolliguncula brevis, Doryteuthis pealeii i Doryteuthis plei żyjące w wodach Oceanu Atlantyckiego.

Według władz parku silne prądy morskie mogły wyrzucić masę jaj na brzeg.

Wygląda jak mop

Zoolog Michael Vecchione z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie wyjaśnił, że po zapłodnieniu samica kałamarnicy składa około 30 jaj, które przebywają w przezroczystym galaretowatym worku w kształcie palca. Ma on zazwyczaj około 2,5 centymetra długości. Następnie kałamarnica przyczepia ten worek na dnie morskim, na przykład do muszli ostryg lub małży. Inne samice często mocują worki z jajami w tym samym miejscu. Tak powstaje coś, co kształtem przypomina mop ze sznurkami do mycia podłogi.

Badacze nie są pewni, dlaczego samice łączą worki wypełnione jajami z innymi, ale jak wskazał Vecchione, może to wynikać z ich ochrony. Gdy do muszli przyczepiona jest ich większa liczba, oznacza to mniejsze szanse na odpłynięcie.

Autor: ps/map / Źródło: LiveScience

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Cape Lookout National Seashore

Pozostałe wiadomości