Masowe wypuszczanie małych złotych rybek do lokalnych akwenów w Australii spowodowało rozprzestrzenienie się tego inwazyjnego gatunku. Zwierzęta doskonale czują się w tamtejszych rzekach, stanowią jednak zagrożenia dla lokalnych ekosystemów.
Zdarza się, że ludzie, którzy zafundują sobie zwierzątko domowe, w pewnym momencie nie chcą lub nie mogą się nim już zajmować. Zamiast jednak poszukać dla pupila nowego domu, wypuszczają go pobliżu miejsc, w których mieszkają. W Australii doprowadziło to do sytuacji, w której skarłowaciałe złote rybki akwariowe na wolności wyrastają na prawie dwukilogramowe giganty.
Ogromne złote rybki, choć z pozoru niegroźne, zaburzają ekosystemy i to nie tylko lokalne, bo są one w stanie przebyć setki kilometrów drogami wodnymi stanu Zachodnia Australia. Według Stephena Beatty'ego i innych naukowców z Uniwersytetu Murdoch w Perth, to odkrycie ma duży wpływ na kontrolowanie gatunków w tym australijskim stanie.
Czują się jak u siebie
Złota rybka to tak naprawdę podgatunek karasia chińskiego, nazywanego złocistym, który naturalnie występuje we wschodniej Azji. Na wolności to jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie, nic więc dziwnego, że tak dobrze radzi sobie w wodach Australii.
Beatty, razem z naukowcami z instytutu badawczego Centre of Fish and Fisheries, badali populację tych ryb w rzece Vasse River. Wykorzystali w tym celu odbiorniki akustyczne, które rozmieścili w strategicznych miejscach cieku.
- Według naszych badań te ryby wykazują znaczące sezonowe zmiany w siedliskach w trakcie sezonu lęgowego. Pokonują ponad 230 km w ciągu roku - mówi Beatty.
W tak dogodnym do rozwoju środowisku jak Vasse River, karasie złociste, które występują tam od ponad 20 lat, dorastają do prawie 2 kg i osiągają 30 cm długości. Najczęściej spotykane są kilogramowe osobniki, jednak największy okaz złowiony przez naukowców ważył 1,9 kg.
Zagrożenia i choroby
Ten inwazyjny gatunek zaburza lokalne ekosystemy, konkurując z naturalnie występującymi tam zwierzętami. Karasie złociste przyczyniają się także do zmiany jakości wód w zbiornikach. Wszystko przez sposób ich żerowania. W celu poszukiwania pokarmu poruszają i wzburzają podłoże akwenów, przez co składniki odżywcze zostają zawieszone w wodzie, co może prowadzić do zakwitu glonów. Złote rybki żywią się m.in. jajami innych gatunków, co także znacznie wpływa na równowagę w środowisku. Ponadto karasie chińskie mogą wnieść do rodzimych populacji australijskich wód nieznane choroby.
- Wiemy, że jedna choroba pojawiła się w tych wodach i naszym zdaniem sprowadził ją karaś złocisty - mówi Beatty. - Powoduje zmiany chorobowe na skórze. Naprawdę ciężko na to patrzeć - dodaje.
Autor: zupi/jap / Źródło: media.murdoch.edu.au, smh.com.au, abc.net.au,