Na północy wciąż wieje. IMGW przedłużył ostrzeżenia pogodowe dotyczące silnego wiatru. W strefie brzegowej obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymuje ostrzeżenia pogodowe. Na Wybrzeżu wiatr wciąż będzie silny. Dodatkowo stan Bałtyku jest wysoki. Lokalnie możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem
We wschodniej części strefy brzegowej wiatr z kierunków zachodnich powieje z siłą 5-6 w porywach 7, miejscami do 8 stopni w skali Beauforta (30-40 km/h, w porywach do 55 km/h, miejscami do 72 km/h). Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku 4 lutego do godz. 7 rano.
W zachodniej części strefy brzegowej zachodni wiatr będzie miał siłę 6 w porywach do 7 w skali Beauforta (35-45 km/h, w porywach do 60 km/h). Alert obowiązuje do czwartku 4 lutego do godz. 10.
Wysokie napełnienie Bałtyku
IMGW wydał także ostrzeżenie hydrologiczne. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (540 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Wybrzeżu Wschodnim (Zatoka Gdańska, Zatoka Pucka) przewiduje się gwałtowne wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku 4 lutego do godz. 13.
Co oznaczają alerty
Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności".
Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza, że "stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - Ho, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godzin, 12 godzin lub doby".
Autor: zupi/jap / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock