Sierpień tego roku obfitował na świecie w anomalia pogodowe i klęski żywiołowe, w wyniku których zginęły setki ludzi, a tysiące zostało rannych. Co prawda wcześniejsze miesiące były spokojniejsze, ale też zaskoczyły suszami, srogimi zimami i cyklonami. Sprawdź, co przyniósł nam rok 2011.
21 sierpnia w miasto Goderich w kanadyjskim stanie Ontario uderzyło najsilniejsze od dekady tornado. Żywioł osiągnął trzeci stopień w skali Fujity, która mierzy siłę tornad na podstawie poczynionych zniszczeń.
Miesiąc ten okazał się też najgorętszym w historii Stanów Zjednoczonych. Upłynął pod znakiem upałów i wywołanych przez nie pożarów. Ponadto w tym czasie pojawiła się Irene - pierwszy i jak dotąd najsilniejszy huragan.
Poziom lodu na Morzu Arktycznym był aż o 28 proc. niższy od średniego, notowanego w latach 1979-2000.
Na morzu Antarktycznym z kolei, zanotowano czternasty w historii najniższy poziom lodu. Był on o 0,1 proc. wyższy niż średni na przestrzeni lat 1979-2000.
W Finlandii sierpień został okrzykniętył najcieplejszym od końca XIX wieku.
Tegoroczne lato było szczególnie chłodne w Wielkiej Brytanii. Irlandia Północna i Szkocja odnotowały swój najzimniejszy sierpniowy wynik od 1993 roku.
Pakistańczycy zmagali się z niezwykle intensywnymi monsunowymi deszczami, które doprowadziły do śmierci sześciu osób. We wrześniu liczba ofiar wzrosła do ponad 200.
Nanmadol, tajfun, który uderzył m.in. w Chiny i w Filipiny, spowodował ogromne zniszczenia. Wiatr wiał z prędkością 250 km/h. Ucierpiało kilknaście tysięcy rodzin.
W Australii był to piąty najcieplejszy sierpień od 1950 roku, a w połowie miesiąca w Nowej Zelandii spadł śnieg.
Lipiec: śnieg w jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi
Chłodny front przyniósł najwyższe od 20 lat opady śniegu na pustyni Atacama, jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi.
W rosyjskie miasto Błagowieszczeńsk nad rzeką Amur uderzyło tornado. Było to pierwsze tornado w Rosji, które nawiedziło duże miasto.
Czerwiec: w Chinach zginęło 260 osób
W Republice Południowej Afryki było wyjątkowo deszczowo. W niektórych miejscach wysokość opadów przekroczyła średni miesięczny poziom aż dziesięciokrotnie.
Powodzie, które w czerwcu dotknęły środkowe i południowe Chiny spowodowały śmierć 260 osób.
Maj: wylała Missouri
Wyjątkowo mokry maj doprowadził w USA do wylania rzeki Missouri.
Susza wywołała pożary w Meksyku. Spłonęło ponad pół miliona hektarów ziemi, to najwyższy wynik od 13 lat.
Uformował się tajfun Songda, pierwszy w 2011 roku tajfun kategorii 5. Prędkość jego wiatru sięgnęła 260 km/h.
Kwiecień: cyklon pozostawił za sobą tysiące bezdomnych
13 zmarłych, 121 rannych, tysiące bezdomnych - tak wygląda bilans działalności cyklonu, który nawiedził Bangladesz.
Marzec: powodzie w Tajlandii, tsunami w Japonii
Najsuchszy marzec od 18 lat w Niemczech - wysokość opadów deszczu była aż o 63 proc. niższa od zwyczajowego poziomu 20,6 mm.
Niezwykle obfite wiosenne deszcze spowodowały na południu Tajlandii powodzie, w wyniku których zginęło 40 osób.
Trzęsienie ziemi o potężnej sile 9 st. w skali Richtera i wywołana przez nie fala tsunami, kataklizmy, które dotknęły Japonię to 20 tys. ofiar śmiertelnych bądź zaginionych.
Luty: nadroższy cyklon od 37 lat w Australii
W Madagaskar uderzył tropikalny cyklon Bingiza, który ma na swoim koncie 14 zmarłych, 15 tys. osób pozostawionych bez dachu nad głową oraz 8,5 tys. uszkodzonych budynków.
Nad Australię przywędrował cyklon tropikalny Yasi, którego wiatr osiągnął prędkość 205 km/h. Był to drugi najbardziej kosztowny cyklon w historii kraju. Więcej na naprawę szkód wydano tylko 1974 roku, kiedy kraj spustoszył cyklon Tracy.
Styczeń: zimno i mokro
W Stanach najzimniejszy styczeń od 1994 roku. Na przestrzeni całego kraju spadło sporo śniegu.
Trwające tydzień, najgorsze od dziesięcioleci, ulewne deszcze doprowadziły do osuniuęć ziemi i powodzi w Brazylii.
Autor: map//aq / Źródło: NOAA