Zmiany klimatyczne mają wpływ na wszystko, nawet na rzeczy, których nie przypuszczamy. Być może już niedługo, przez globalne ocieplenie, nie będziemy mogli pić wina, bo winorośle nie będą chciały rosnąć.
Okres zbioru winogron, przeznaczonych do produkcji win, odbywa się coraz wcześniej. Temperatura chłodnej pory roku staje się wyższa niż była kiedyś, a wszystko za sprawą ocieplającego się klimatu.
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku i Uniwersytetu Harvarda prześledzili dane, dotyczące wczesnych zbiorów winogron we Francji i Szwajcarii z ostatnich 400 lat. Odkryli, że niektóre ze zbiorów podczas kilku ostatnich stuleci także rozpoczęły się nienaturalnie wcześnie, tak jak te, które obserwujemy obecnie. A to co działo się w takich latach w przeszłości, daje nam pewne spojrzenie na to, jakie kiedyś może być wino. Najnowsze badania opublikowano w serwisie Nature Climate Change.
Klimat "stanął na głowie"
Wieki temu dobre roczniki z wczesnych zbiorów, takie jak Pinot Noir czy Chardonnay, swój smak zawdzięczały dosyć powszechnemu wzorcowi warunków atmosferycznych. Po chłodnej, bardzo mokrej pogodzie, przychodziło nagłe ocieplenie i susza. Obecnie winogrona zbiera się coraz wcześniej, a po wyraźnych okresach chłodnym i deszczowym oraz suchym i ciepłym nie ma śladu. Klimat "stanął na głowie" i wczesne zbiory już od teraz wystawione są na ciepłe warunki pogodowe. Może to skutkować nie tylko tym, że smak istniejących odmian stanie się nijaki. Naukowcy ostrzegają, że winogrona już wkrótce mogą w ogóle nie chcieć rosnąć.
Czy czeka nas deficyt wina lub przynajmniej kilka naprawdę strasznych roczników? Być może nie jest to nieuniknione. Według badaczy istnieje kilka możliwych rozwiązań. Jednym z nich jest uprawa większej ilości odmian winogron, które lubią ciepłą pogodę lub przeniesienie ich w rejony, które do tej pory były uważane za zbyt chłodne dla produkcji wina. Wino na pewno będzie istniało nadal, może jedynie mieć nieco inny smak niż ten, który znaliśmy do tej pory.
Winnice znajdują się także w Polsce. O tym, jak dbać o winorośle, opowiadają Marceli Małkiewicz i Monika Iskierka z Winnicy Sandomierskiej.
Autor: zupi/jap / Źródło: gizmodo.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock