Głębiej pod powierzchnię dna oceanicznego jeszcze nikt nie sięgnął. Wwiercając się na głębokość 2111 m Japończycy ustanowili absolutny rekord, jednak na tym nie poprzestaną. Ich celem jest sięgnięcie 2220 m i pobranie stamtąd próbek z płaszcza ziemskiego.
Chikyu, japońska naukowa platforma wiertnicza, sięgnęła aż 2111 m pod powierzchnię dna oceanicznego. To absolutny rekord - żadne narzędzie nigdy nie znalazło się na takiej głębokości.
Celem, jaki postawiła sobie stojąca za ekspedycją Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology (JAMSTEC), jest jednak wwiercenie się na głębokość 2220 m i pobranie stamtąd próbek z płaszcza ziemskiego.
Wielkie możliwości
- Nasza platforma ma możliwość eksplorowania miejsca, które nie zostało jeszcze przebadane przez człowieka - mówi badacz Fumio Inagaki. - Jestem pewien, że to pozwoli poszerzyć wiedzę, jaką posiadamy na temat życia na Ziemi - dodaje.
Próbki z płaszcza ziemskiego
Naukowcy JAMSTEC liczą na to, że dzięki wydobyciu próbek płaszcza ziemskiego uda im się dowiedzieć więcej o najodleglejszych czasach w geologicznej historii Ziemi, lepiej zrozumieć żyjące na takich głębokościach mikroby, a także dowiedzieć się, skąd pochodzi metan i jak powstaje.
Autor: map/ŁUD / Źródło: livescience.com