Wraz z wiosną na niebie coraz częściej gości słońce. Jednak co zrobić by cieszyć się nim jak najdłużej? Okazuje się, że dzień jest najdłuższy na północnym wschodzie Polski i tam też słońce jest na niebie najdłużej.
Ilość słońca zależy od długości dnia. Ta z kolei jest wynikiem obrotowego ruchu Ziemi. Jak tłumaczy synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, nasz glob obraca się z zachodu na wschód, przez co słońce wstaje wcześniej na wschodzie, a później na zachodzie Polski. Podobnie jest z jego zachodem.
Na długość dnia wpływa także nachylenie osi obrotu Ziemi do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki). To z powodu zróżnicowania kąta pomiędzy osią obrotu a ekliptyką wynikają różnice w długości dnia na północy i południu Polski.
Więcej słońca na północy
Po połączeniu tych dwóch składowych, obecnie dzień jest najdłuższy na północy, a dokładnie na północnym wschodzie Polski. Choć okolice Suwałk uważane są za polski biegun zimna, to właśnie tam dzień jest teraz najdłuższy (trwa 13 godzin i 11 minut). Tam też najwcześniej wschodzi słońce (godz. 5.56). Pogodna aura będzie nam długo towarzyszyć także na północnym zachodzie kraju. W Szczecinie dzień trwa obecnie 13 godzin i 9 minut. Tam też słońce wschodzi i zachodzi najpóźniej (odpowiednio o godz. 6.30 i 19.39).
Na południu kraju słońca będzie nieco mniej niż na północy. Najkrócej światłem słonecznym mogą cieszyć się mieszkańcy południowo-wschodnich krańców Polski. Dzień w Rzeszowie trwa jedynie 13 godzin i 2 minuty, jednak rozpoczyna się relatywnie wcześnie, jedynie o 8 minut później niż w Suwałkach (o godz. 6.04), a kończy o minutę wcześniej.
Jeśli więc chcecie nacieszyć się słońcem jak najdłużej, paradoksalnie polecamy wybrać się na polski biegun zimna, czyli w okolice Suwałk. Aby móc cieszyć się dłuższymi kąpielami słonecznymi, dobrym wyborem będą także inne północne regiony Polski. Na północnym wschodzie dzień zaczyna się znacznie wcześniej niż na zachodzie. Wschód słońca w Suwałkach przypada na godz. 5.56, a w Szczecinie ponad pół godziny później - na 6.30. (wszystkie godziny odnoszą się do dzisiaj 02.04)
Zobacz ruch obrotowy Ziemi okiem NASA. Według naukowców w ciągu 24 godzin punkt na równiku porusza się z prędkością 1670 km/h.
Autor: zupi/rp / Źródło: tvnmeteo.pl, wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock