Po pogodnej i ciepłej pierwszej części dnia w niedzielne popołudnie w wielu miejscach kraju trzeba było wyciągnąć parasole i kurtki przeciwdeszczowe. Za sprawą towarzyszących niżowi frontów atmosferycznych przez południe i wschód kraju przez cały wieczór i część nocy nad południową i wschodnią Polską przetaczały się burze. Najmocniej grzmiało na Śląsku, w świętokrzyskiem, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu.
Opady i wyładowania to skutki wpływu niżu, który po południu przesunął się z Czech nad Polskę. - Fronty atmosferyczne z nim związane ułożyły się w formie podkowy biegnącej od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, po Kujawy, dalej skręcającej przez zachodnie Mazowsze nad Ziemię Łódzką, następnie w stronę Górnego Śląska i Małopolski - wyjaśniła Arleta Unton-Pyziołek.
Nocą grzmiało w świętokrzyskiem i na Mazowszu
Po godz. 23.00 strefa aktywnych komórek burzowych rozciągała się od woj. świętokrzyskiego, przez wschodnią część łódzkiego po Mazowsze oraz od Krakowa, przez Miechów, Nagłowice, Włoszczową po Łopusz, Końskie, Nowe Miasto nad Pilicą, Rawę Mazowiecką, Żyrardów i południowo-zachodnie obrzeża Warszawy. W ciągu nocy burze z tej strefy słabnąc, przemieszczały się na północny wschód.
Powstała na froncie ciepłym druga burzowa strefa aktywowała się późnym wieczorem w południowo wschodniej części Lubelszczyzny (w pasie od Hrebennego, przez Tomaszów Lubelski, Łaszczów po Hrubieszów). Po godz. 23.00 burze znad Lubelszczyzny odsunęły sie na Ukrainę. Słabe wyładowania odnotowano w Bieszczadach.
W Kielcach burza z gradem
Wcześniej aktywne komórki burzowe rozwijały się w woj. śląskim (od Katowic przez Wyszków, Częstochowę po Radomsko), na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Szeroka strefa burz objęła też woj. świętokrzyskie, szczególnie rejon Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Opatowa, Chmielnika, Jędrzejowa i Kielc.
"O godzinie 17.00 nad Kielcami przeszła burza z gradem, zrobilo sie biało" - relacjonował Reporter 24 clamarmedia.
Wyładowania na południu i wschodzie
Burze odnotowano też w rejonie Szydłowca i Radomia, skąd przemieszczały się na północ. Na Opolszczyźnie grzmiało w rejonie Strzelec Opolskich, a także Głubczyc i Straduni. Późnym popołudniem sporo komórek burzowych pojawiło się w Małopolsce i na Podkarpaciu - w rejonie Krakowa, Bochni, Koszyc, Gorlic, Ryglic, Tarnowa, Koluszowej i Krosna.
Przesuwające się centrum niżu spowodowało opady w rejonie Kalisza, a wcześniej na Dolnym Śląsku, szczególnie w okolicach Wrocławia.
Legenda:
Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.
Autor: js/rs / Źródło: TVN Meteo