Najnowsze

El Nino już jest najsilniejsze w historii. A najgorsze dopiero przed nami

Najnowsze

Temperatura powierzchni wody 3 grudnia 2015 roku

Obecna anomalia pogodowa El Nino jest najsilniejsza w historii pomiarów. Pobiła tym samym rekordowe El Nino 1997-1998. Choć obecne nie osiągnęło jeszcze szczytowego momentu, to już sieje spustoszenie na całym świecie. Możemy się spodziewać jeszcze bardziej gwałtownej i nieprzewidywalnej pogody. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne może być globalne ocieplenie.

El Nino z lat 1997-1998 przyczyniło się do śmierci 20 tys. osób i kosztowało 97 miliardów dolarów. Większość zniszczeń została spowodowana przez powodzie, susze, pożary, cyklony i lawiny błotne. Według najnowszych danych z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), obecne El Nino jest silniejsze od tego z 1997/1998 roku.

Rekord został pobity

El Nino występuje wtedy, kiedy ciepła woda, która zbierała się w okolicach Australii i Indonezji, przemieszcza się do wschodnich obszarów Oceanu Spokojnego, w kierunku Ameryki Południowej. Powoduje to susze w Australii i ulewne deszcze w Ameryce.

Główną miarą intensywności El Nino jest temperatura wody w centralnej części Oceanu Spokojnego. W 1997 roku szczytowym momentem był 26 listopada. Wtedy woda była cieplejsza o 2,8 st. C niż zazwyczaj. Taką wartość odnotowano obecnie 4 listopada, natomiast 18 listopada średnia była aż o 3,1 st. C wyższa. Naukowcy informują, że jest to rekordowa temperatura w tym regionie.

- Naukowcy bacznie obserwują ewolucję tegorocznego El Nino i porównują je z anomalią z 1997/1998 roku - powiedział Axel Timmerman z Uniwersytetu Hawajskiego w Honolulu. - Wyraźnie widać, że temperaturowa anomalia znacznie szybciej się rozwija - dodał.

El Nino ma wpływ na pogodę na całym świecie

Temperatura wody w centralnej części Oceanu Spokojnego ma ogromny wpływ na globalną cyrkulację atmosferyczną, a więc również na pogodę na świecie.

El Nino nie bije rekordów we wschodniej części Pacyfiku, jak to zwykle bywa, ale w środkowo-wschodniej.

- To przesunięcie może sprawić, że atmosfera odpowie na nie jeszcze bardziej intensywnie - wyjaśnił Timmerman.

Naukowcy poinformowali, że El Nino w ostatnich kilku dekadach bywało silniejsze niż kiedykolwiek w ostatnich czterech wiekach. Nie jest jasne, czy to z powodu zmian klimatycznych, ale według Timmermana przyszłe El Nino będzie przebiegało gwałtowniej z tej właśnie przyczyny.

Globalne ocieplenie + El Nino = mieszanka wybuchowa

El Nino odgrywa istotną rolę w wielu ekstremalnych zjawiskach pogodowych na całym świecie. Anomalia w połączeniu z globalnym ociepleniem miała wpływ na rekordowo gorący 2015 rok. Za katastrofalną suszę w Indiach, spowodowaną opóźnieniem monsunu, wini się połączenie anomalii i zmian klimatycznych. Obecnie w tym regionie świata pada wyjątkowo ulewny monsunowy deszcz.

El Nino odpowiedzialne jest również za ogromne pożary w Indonezji. Tam zmniejszyła się ilość deszczu.

Anomalia sprawiła także, że przy niektórych wyspach na Oceanie Spokojnym poziom wody spadł tak bardzo, że odsłonił rafy koralowe.

Potem nadejdzie La Nina

Po zakończonym El Nino nie będzie można jeszcze świętować. Może się okazać, że nadejdzie silna La Nina (przeciwieństwo anomalii El Nino). Niewykluczone, że przez zmiany klimatu ta będzie ona dwa razy częściej gościła w pogodzie.

Temperatura wody podczas El Nino w 1997/98 roku i obecnie

Poniżej animacja przedstawiająca zmianę temperatury wody podczas El Nino i La Nina (źródło: NOAA).

Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El Nino
Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El NinoNOAA

Autor: mab/map / Źródło: New Scientist

Pozostałe wiadomości