Dziewięć dni z karaluchem w uchu. "To było tak przerażające, jak myślicie"


Obudziło ją wrażenie, jakby ktoś włożył jej do ucha drobinkę lodu. "Ale to było coś znacznie gorszego" - napisała w internetowej relacji. Karaluch. Pozbycie się intruza okazało się długie i kłopotliwe.

"Pojechałam na ostry dyżur z żywym karaluchem w uchu. I to było tak przerażające, jak myślicie" - tak Katie Holley zatytułowała swą opowieść o kilkudniowych zmaganiach z insektem.

"To było coś znacznie gorszego"

29-letnia Holley pracuje jako handlowiec i specjalistka od marketingu w miejscowości Melbourne na Florydzie. Jak przyznała, "w wilgotnym otoczeniu" owady to nic wyjątkowego. Gdy jednak okazało się, że jej domostwo upatrzyły sobie jako dogodne schronienie takie "latające potwory", jak florydzkie karaluchy drzewne (Eurycotis floridana), wraz z mężem Jordanem postanowili zawołać fachowca. Specjalista od dezynsekcji wziął 85 dolarów i opryskał cały dom. Odetchnęli z ulgą.

Nie na długo. 14 kwietnia w środku nocy coś ją obudziło. "Czułam, jakby ktoś umieścił drobinkę lodu w moim lewym uchu. Ale to było coś znacznie gorszego" - napisała kobieta w relacji, opublikowanej na początku maja na portalu SELF.

Popędziła do łazienki. Wsunęła do ucha wacik kosmetyczny i poczuła, "że coś się porusza". Na waciku zobaczyła dwa cieniutkie, ciemnobrązowe kawałeczki. "Zdałam sobie sprawę, że to nogi. NOGI. Nogi, które mogły należeć tylko do żądnego przygód karalucha, eksplorującego mój przewód słuchowy".

Dwie minuty walczył o życie

Jej podejrzenia potwierdził mąż. Pęsetą próbował wydobyć resztę nadal żywego owada, ale udało mu się usunąć jedynie kolejne dwie nogi. Zapadła decyzja o wyprawie na ostry dyżur do szpitala.

Tam lekarz miejscowo znieczulił okolice ucha, uśmiercił intruza (według Holley, owad walczył o życie jeszcze dwie minuty), a następnie wyciągnął kilka fragmentów. Był przekonany, że wszystko.

Mylił się. Gdy po dziewięciu dniach Katie Holley nadal czuła, że w jej uchu dzieje się coś dziwnego, zwróciła się do swojej lekarki rodzinnej. Ta wydobyła jeszcze sześć fragmentów truchła. Na wszelki wypadek skierowała pacjentkę na kolejne konsultacje, do laryngologa. Jak się okazało, słusznie. Specjalista usunął jeszcze głowę zwierzęcia, górną część korpusu, czułki.

Atrakcyjna woskowina

Laryngolog miał opowiedzieć pacjentce, że przynajmniej raz w miesiącu przeprowadza takie zabiegi.

Inni eksperci potwierdzają, że to możliwe. - Karaluch w uchu nie jest niezwykłym zjawiskiem. Rzadziej zdarza się w nosie - opowiadał w ubiegłym roku entomolog Coby Schal z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej w rozmowie z "National Geographic".

Jak tłumaczył, owady szukają w ludzkim uchu... pożywienia. "Karaluchy wszędzie szukają jedzenia. Woskowina uszna wydaje im się atrakcyjna" - tłumaczył.

Podobną historię, która przydarzyła się mężczyźnie z Australii, opisywaliśmy kilka lat temu.

Jeszcze bardziej wstrząsające były przeżycia pewnej mieszkanki Indii - żywy karaluch wędrował jej po zatokach, konieczna była interwencja lekarzy.

Ucierpiała głównie psychika

"Myślę, że moje ucho szybciej dojdzie do siebie niż moja psychika" - tak swą relację zakończyła Katie Holley.

Do sprawy wróciła na Facebooku. "Nadal nie czuję się ok i nie sądzę, żebym kiedykolwiek się poczuła" - napisała.

Autor: rzw/map / Źródło: SELF, ScienceAlert, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

W środę przez Polskę przechodzi front, niosący wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź z nami aktualną sytuację pogodową.

Gdzie jest burza? Ryzyko opadów gradu

Gdzie jest burza? Ryzyko opadów gradu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Przymrozki nie dają za wygraną. Kolejna noc w części kraju znów przyniesie spadki temperatury poniżej zera. Przy gruncie termometry mogą pokazać -3 stopnie Celsjusza. IMGW wydał alarmy w siedmiu województwach.

Temperatura przy gruncie znów spadnie poniżej zera. Są ostrzeżenia IMGW

Temperatura przy gruncie znów spadnie poniżej zera. Są ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Od czwartku pogoda w Polsce drastycznie się zmieni, a z szaf ponownie będziemy musieli wyciągnąć ciepłe kurtki - ostrzegają synoptycy. Za sprawą napływu arktycznych mas powietrza z północy aura w najbliższych dniach będzie przypominać zimną, pochmurną i deszczową jesień. O szczegółach opowiadał synoptyk i prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Polska w epicentrum ochłodzenia. Możemy zobaczyć padające płatki śniegu

Polska w epicentrum ochłodzenia. Możemy zobaczyć padające płatki śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy ostrzegają przed frontem burzowym, który przetoczy się dziś przez północną i centralną część Polski. W ciągu dnia w wielu regionach mogą wystąpić burze z silnym wiatrem i opadami deszczu. Sprawdź szczegóły.

Zagrzmi w wielu województwach

Zagrzmi w wielu województwach

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Źródło:
CBS, CNN,

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Środa 14.05 będzie przeważnie pochmurna, miejscami deszczowa. Okresami powieje dość silny wiatr. Termometry pokażą od 13 do 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 14.05. Miejscami termometry pokażą ponad 20 stopni

Pogoda na dziś - środa 14.05. Miejscami termometry pokażą ponad 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Tornado przeszło w poniedziałek w Karolinie Południowej. Wiatr o prędkości bliskiej 170 kilometrów na godzinę niszczył domy i wyrywał drzewa w miejscowości Langley. Największe zniszczenia odniosła miejska remiza - kilka pojazdów strażackich zostało uwięzionych w środku, przez co strażacy mieli problemy z usuwaniem skutków burzy.

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Źródło:
Aiken County Department of Emergency Management, watchers.news

Po krótkiej przerwie od zimna kolejne dni przyniosą nam powrót chłodnej, pochmurnej aury. Nad wieloma regionami prognozowane są opady deszczu, miejscami dość obfite, lokalnie popada także deszcz ze śniegiem. We znaki może nam się dawać również porywisty wiatr.

Pogoda na 5 dni. Aura będzie "jesienna", może padać deszcz ze śniegiem

Pogoda na 5 dni. Aura będzie "jesienna", może padać deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN

Minionej nocy mieszkańcy włoskiej Katanii znów mogli podziwiać podniebny spektakl, jaki zaserwowała Etna - najwyższy wulkan Europy. Kilkugodzinna aktywność żywiołu rozświetliła niebo, co można zobaczyć na nagraniu.

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Źródło:
ANSA

Na wyspie Negros nad ranem wybuchł wulkan Kanlaon - poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS). Mieszkańców obudził dudniący dźwięk, a okolica pokryła się cienką warstwą popiołu. Zalecono ewakuację.

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Źródło:
Reuters, Inquirer

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

NASA poinformowała o opracowaniu nowego modelu zewnętrznej warstwy planety Wenus. Okazuje się, że jej skorupa może być cieńsza niż wcześniej sądzono. Poprawność nowej metody będzie można sprawdzić za kilka lat, kiedy do planety dotrą sondy kosmiczne, związane z planowanymi misjami.

Niespodzianka na Wenus

Niespodzianka na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Źródło:
PAP, Radio Okapi

Zimbabwe mierzy się z gwałtownym wzrostem zachorowań i zgonów spowodowanych malarią. W ciągu minionych tygodni liczba zgonów z tego powodu była przeszło dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów w Bangladeszu. W niedzielę nad niektórymi dystryktami kraju przechodziły intensywne burze. Do śmiertelnych wypadków doprowadziły także intensywne podmuchy wiatru.

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Źródło:
Daily Sun, UNB

Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Źródło:
CBS News, WUSF

Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Źródło:
BBC, The Japan Times

Inwazyjne małże przyczepione do spodu łodzi zostały zauważone w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mogła stanowić spore zagrożenie dla ekosystemu jeziora, po którym miała pływać. Na wielu kalifornijskich akwenach obowiązuje kwarantanna - ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwego mięczaka.

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Źródło:
CBS News, Solano County Water Agency

Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Źródło:
PAP, Virginia Tech