ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
Drzewo przewróciło się na przedszkole w Gdyni
Drzewo przewróciło się na przedszkole w GdyniTVN24
wideo 2/10
Drzewo przewróciło się na przedszkole w GdyniTVN24

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek i w nocy z wtorku na środę silnie grzmiało w wielu miejscach kraju. Zjawiskom towarzyszyły obfite opady deszczu i silny wiatr rozpędzający się w porywach do 80 kilometrów na godzinę, lokalnie padał również grad.

Tysiące interwencji

W środę rano Komenda Główna PSP w mediach społecznościowych przekazała, że we wtorek i w nocy strażacy w całej Polsce odnotowali 4998 interwencji po przejściu frontu atmosferycznego. Najwięcej zdarzeń zgłoszono w woj.: pomorskim - 1293, mazowieckim - 702, małopolskim - 594, lubelskim - 515, warmińsko-mazurskim - 470, kujawsko-pomorskim - 387.

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski, cztery osoby odniosły obrażenia, w tym druhna i druh OSP.

Wiele interwencji na Podkarpaciu

W województwie podkarpackim trudna sytuacja panowała nie tylko we wtorek. Jak przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. mgr inż. Marcin Betleja, nad powiatami: rzeszowskim i krośnieńskim oraz miastami Rzeszów i Krosno w środę rano przeszła burza z ulewnymi opadami deszczu. Strażacy przeprowadzili blisko 200 interwencji polegających głównie na wypompowywaniu wody z ciągów komunikacyjnych. Nikomu nic się nie stało.

- Apelujemy o ostrożność i obserwowanie prognoz meteorologicznych, jak również o pozostanie w domu podczas burzy - powiedział.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w środę o poranku przekazał informację, że w województwie 7283 mieszkańców nie ma prądu, głównie w okolicach Rzeszowa, Sanoka, Krosna, Mielca i Przemyśla. W ciągu dnia ta liczba zmniejszyła się do dwóch tysięcy.

W środę rano burmistrz miasta i gminy Jawornik Polski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Zostało wprowadzone w związku z zagrożeniem zalewania budynków wodami spływającymi z wzniesień i wylania wody z Mleczki i jej dopływów.

We wtorek najtrudniejsza sytuacja panowała w powiatach tarnobrzeskim i dębickim. Strażacy głównie usuwali skutki silnego wiatru. Załogi przeprowadziły ponad 200 interwencji, w tym 52 związanych z zabezpieczaniem uszkodzonych dachów. Nikt nie został ranny.

Grad spadł w rejonie PrzemyślaUżytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Bolek Lolek, Wyszatyce

Lubelszczyzna bez prądu

Według stanu na godz. 8 rano zasilania energię elektryczną nie miało około 2 tys. obiorców w powiecie chełmskim, głównie w gminach Sawin i Wierzbica - poinformowała Anna Sierkowska-Szuper z PGE Dystrybucja. Poza tym w różnych miejscach m.in. w gminach Fajsławice, Piaski, Rybczewicze. W sumie bez prądu było około 500 odbiorców.

- Awarie spowodowane głównie powalonymi na linie gałęziami są usuwane na bieżąco - dodała Sierkowska-Szuper.

Gwałtowane burze silnym wiatrem i ulewnymi deszczami przeszły przez Lubelszczyznę we wtorek wieczorem i w nocy z wtorku na środę. "Strażacy w sumie interweniowali ponad 600 razy. Zgłoszenia jeszcze spływają" - powiedział mł. bryg. Michał Falandysz z komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie.

W 370 przypadkach strażacy usuwali połamane gałęzie i konary ze szlaków komunikacyjnych. W powiecie ryckim na drodze z powiatowej między Nowodworem a Grabowem Ryckim drzewo przewróciło się na samochód osobowy. "Kobieta z auta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala" - podała rycka policja na portalu społecznościowym.

Silny wiar zerwał linie energetyczne w 16 miejscach. Falandysz powiedział, że w trzech miejscach - w powiatach, łukowskim, hrubieszowskim i zamojskim - od wyładowań atmosferycznych doszło do pożarów na budynkach gospodarczych.

Strażacy 64 razy wyjeżdżali do wypompowywania wody z piwnic i posesji. Zabezpieczali uszkodzone połacie dachowe na 71 budynkach mieszkalnych na 69 budynkach gospodarczych.

Utrudnienia na Pomorzu

- W środę rano w województwie pomorskim ponad 4 tys. odbiorców nie miało prądu - przekazał rzecznik Energa Operator Grzegorz Baran. Wyjaśnił, że dotyczy to głównie powiatu tczewskiego i starogardzkiego. We wtorek wieczorem, po przejściu frontu burzowego z intensywnymi opadami deszczu i z silnym wiatrem prądu, w regionie nie miało 17 tys. odbiorców.

Dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku poinformował, że od wtorku do środy w woj. pomorskim strażacy interweniowali 1235 razy. Większość interwencji polegała na usuwania połamanych konarów drzew i skutków podtopień.

Najwięcej zgłoszeń było w powiatach wejherowskim - 165, kwidzyńskim - 124 i w Gdyni - 121.

W Kościerzynie (woj. pomorskie) po przejściu burzy zalane zostały między innymi ulice Norwida i Kowalska. Na nagraniach widać, jak samochody z trudem pokonują wodę.

Zalania na Pomorzu
Zalania na PomorzuKOŚCIERZYNA24.INFO

Na skutek nawałnicy zalany został dworzec główny w Gdyni - woda sięgała tam kostek. W mieście doszło również do przewrócenia się drzewa na budynek przedszkola. W momencie zdarzenia nikogo nie było w budynku, a na czas usuwania drzewa dzieci zostały przeniesione w bezpieczne miejsce.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Powalone drzewa, podtopione ulice. Trójmiasto dotknięte skutkami nawałnicy

W Gdyni i Sopocie w środę obowiązuje zakaz wstępu do określonych fragmentów parków, gdzie mogą wciąż leżeć połamane konary. Jedno z uszkodzonych drzew przy skrzyżowaniu ulicy Harcerskiej z aleją Zwycięstwa w Gdyni uszkodziło trakcję trolejbusową. Rażony prądem został pracownik, który usuwał skutki tego zdarzenia.

Poszkodowana została również druhna OSP w Cyganach w powiecie kwidzyńskim. Na kobietę, w trakcie pracy, spadł konar drzewa. Z urazem m.in. pleców została przetransportowana do szpitala.

Rzeka w Gdyni
Burza, Gdynia Oksywie 16.07.2024
Burza w Gdyni
2881dd02-581f-Dzisiejsza ulewa w Gdańsku-8956-de5e68909e26_1507_gdynia4.mp4

Ranni na Warmii i Mazurach

Od wtorkowego popołudnia do wieczora strażacy na Warmii i Mazurach otrzymali około 560 zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi.

Jak przekazał dyżurny straży pożarnej, dwie osoby zostały ranne. W Wilkasach koło Giżycka rowerzystka w wieku ok. 60 lat została przygnieciona przez drzewo. Nieprzytomnej kobiecie udzielono pomocy medycznej i przetransportowano ją karetką do szpitala. W Olsztynie przy ul. Jagiełły złamana gałąź spadła na przechodzącego mężczyznę, który z obrażeniami nóg trafił do szpitala.

W Gryźlinach pod Olsztynem w jednym z gospodarstw zawaliła się część ściany szczytowej w budynku. W powiecie szczycieńskim doszło do uszkodzenia budynku mieszkalnego. W powiecie mrągowskim powalone przez wichurę drzewo zablokowało drogę krajową nr 16. Połamane drzewa i konary spadały na chodniki, drogi powiatowe i gminne. W powiecie nowomiejskim w skutek obfitych opadów deszczu zalane zostały drogi.

Według służb wojewody w środę rano prądu nie miało ok. 10 tys. odbiorców w województwie warmińsko-mazurskim, m.in. w powiatach mrągowskim, piskim, giżyckim i kętrzyńskim. W szczytowym momencie, we wtorek późnym wieczorem bez zasilania było ok. 21 tys. Odbiorców w regionie. "Energetycy pracowali całą noc i pracują dalej, sukcesywnie usuwając awarie" - przekazał dyżurny wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego.

Burza w Ostródzie
Nawałnica nad Mikołajkami
Armagedon w Olsztynie
Nawałnica w Mikołajkach

Gwałtowna aura w Małopolsce

Przez Małopolskę we wtorek po południu przeszedł front burzowy. Do godziny 18 małopolscy strażacy odnotowali 558 interwencji - najwięcej w powiatach krakowskim, tarnowskim i wielickim. Tylko w Krakowie strażacy byli wzywani ponad 200 razy, głównie do usuwania powalonych drzew i połamanych gałęzi.

- Do groźnych zdarzeń doszło w Suchej Beskidzkiej, gdzie na jadący samochód przewróciło się drzewo. Na szczęście dwie podróżujące nim osoby nie doznały poważnych obrażeń, a przypadkowi świadkowie pomogli im wyjść z pojazdu. Również w Suchej Beskidzkiej na kilka budynków przewróciły się drzewa, ale nie doszło do zniszczeń - powiedział rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. kpt. mgr Hubert Ciepły.

Nawałnica zaczęła się na południu Małopolski ok. godz. 13. Przeszła przez Podhale w kierunku północnym i około godziny 16 dotarła do Krakowa. W Nowym Targu z bloku mieszkalnego przy ul. Szaflarskiej silny podmuch wiatru zerwała poszycie dachowe.

We wtorek nad Małopolską zawisł wał szkwałowy. Zjawisko to, nazywane też wałem chmurowym lub chmurą szelfową, pojawia się na niebie, zwiastując nadejście burzy.

Wał szkwałowy nad Małopolską Użytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Storm, Szyk.

Na trasie z Krakowa do Zakopanego, nazywanej potocznie Zakopianką, sypał grad i padał deszcz. Warunki atmosferyczne znacznie ograniczały widoczność poruszającym się po drodze osobom.

Leje i pada grad. Droga przez Zakopiankę
Leje i pada grad. Droga przez ZakopiankęTVN24

Na drogę prowadzącą z Gołczy w kierunku Rzeżuśni spadło drzewo. 

Droga z Gołczy w kierunku Rzeżuśni - powalone drzewo na drodzeOSP Gołcza

Gwałtowna burza przetoczyła się przez Nowy Targ. Spowodowała, że doszło tam do zalania posesji.

Zalania w Nowym Targu Użytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Ela
Zalania w Nowym Targu Użytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Ela

Grzmiało i padało też w Tatrach. Wiało tak mocno, że kołysało drzewami na wszystkie strony, co widać na poniższym nagraniu. Burza, która przeszła przez okolicę, trwała około 20 minut.

Załamanie pogody w Tatrach i na Podhalu
Załamanie pogody w Tatrach i na PodhaluTVN24

Drzewa spadały na drogi

Jak przed godziną 17 poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na drodze krajowej nr 78, w miejscowości Przededworze na odcinku Jędrzejów - Chmielnik drzewo przewróciło się na jezdnię, całkowicie blokując ruch. Podobna sytuacja wydarzyła się na drodze krajowej nr 73 w miejscowości Celiny na odcinku Kielce - Busko-Zdrój. W obu miejscach ruch przywrócono przed godz. 18.

Na drodze krajowej numer 16, na odcinku Grudziądz - Iława w miejscowości Rogóźno-Zamek w woj. kujawsko-pomorskim, utrudnienia związane z tym, że drzewo złamało się i spadło na drogę, miały potrwać do godziny 18.30.

Dolny Śląsk. Gradobicie nad S8

"Parę minut po 12 nad Wrocławiem przeszło gradobicie. Trasa S8 stanęła w miejscu, ponieważ nic nie było widać" - napisał na Kontakt 24 użytkownik o nicku Witek.

Jak poinformował nas dyżurny z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku jak dotąd przeprowadzono 60 interwencji związanych z pogodą. Większość dotyczyła wiatrołomów.

Gradobicie nad Wrocławiem
Po burzy na Dolnym ŚląskuPiotr Banasiuk

Załamanie pogody na waszych zdjęciach i filmach

O załamaniu pogody w kujawsko-pomorskim Rypinie poinformował nas Szczepanek.

Pogoda w Rypinie

A tak prezentowało się gradobicie w śląskim Skrzyszowie na nagraniu, które udostępnił nam grape.

Grad, Skrzyszów (Śląskie)

Nad miastem Szydłowiec (woj. mazowieckie) zawisły ciemne, burzowe chmury.

Burza, Szydłowiec (Mazowieckie)
Burza, Szydłowiec (Mazowieckie)

W Celinowie (woj. mazowieckie) sypnęło gradem.

Gradobicie w Celinowie pod Warszawą

Autorka/Autor:anw,as

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Martyna/Kontakt24

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami śniegu, silnym wiatrem, zawiejami śnieżnymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Zimowe zagrożenia. Prawie cały kraj objęty ostrzeżeniami

Zimowe zagrożenia. Prawie cały kraj objęty ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nawet 30 centymetrów - aż tyle śniegu może w ciągu kolejnych dni dosypać w Polsce. Intensywne opady mają nadciągnąć nad Polskę już w piątek wieczorem i nie odpuszczą przez cały weekend. Gdzie napada go najwięcej?

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli sobotę 11.01. Nocą ściśnie mróz, możliwe są burze śnieżne. Dzień przyniesie opady śniegu, miejscami obfite. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na jutro - sobota, 11.01. Mroźna noc w całym kraju, możliwe burze śnieżne

Pogoda na jutro - sobota, 11.01. Mroźna noc w całym kraju, możliwe burze śnieżne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed porywistym wiatrem i obfitymi opadami śniegu. SMS-owy alert otrzymały osoby przebywające na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Alert RCB w mocy. "Jeśli możesz, pozostań w domu"

Alert RCB w mocy. "Jeśli możesz, pozostań w domu"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

W Niemczech odnotowano ognisko silnie zakaźnej pryszczycy (FMD). To pierwszy przypadek tej choroby od 1988 roku. W powiecie Maerkisch-Oderland, graniczącym z Polską, padły na nią trzy woły - poinformowała w piątek Hanka Mittelstaedt, ministra rolnictwa Brandenburgii.

Silnie zaraźliwa choroba tuż za polską granicą. Pierwszy przypadek od prawie 40 lat

Silnie zaraźliwa choroba tuż za polską granicą. Pierwszy przypadek od prawie 40 lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Z powodu zadymienia, wywołanego przez szalejące pożary, wszystkie szkoły należące do okręgu Los Angeles zostały w piątek zamknięte. Jak podała amerykańska stacja CNN, władze nadal zapewniają uczniom wyżywienie.

Zamknęli wszystkie szkoły. Przez gryzący dym

Zamknęli wszystkie szkoły. Przez gryzący dym

Źródło:
PAP, CNN

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed sztormem na Morzu Bałtyckim. W mocy są alarmy hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia dla polskiego wybrzeża.

Sztorm na Bałtyku. Najwyższy stopień alarmów

Sztorm na Bałtyku. Najwyższy stopień alarmów

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Opady śniegu nawiedziły część Polski w piątek rano. Miejscami obficie padało, a warunki na drogach były trudne. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Pokazaliście, gdzie znów zrobiło się biało

Pokazaliście, gdzie znów zrobiło się biało

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Niedobory wody utrudniają gaszenie niebezpiecznych pożarów, które od kilku dni pustoszą okolice Los Angeles. Braki skłoniły wiele osób do zastanowienia się, dlaczego strażacy podczas akcji nie korzystają ze słonej wody oceanicznej, której w przybrzeżnej Kalifornii jest pod dostatkiem. Istnieje bardzo proste wyjaśnienie tej decyzji służb.

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

Źródło:
USA Today, tvnmeteo.pl

W hrabstwie Los Angeles trwa walka z pożarami dewastującymi całe miejscowości. Ogień do tej pory zniszczył tysiące budynków. Skalę zniszczeń najlepiej widać na zdjęciach satelitarnych, zrobionych przed i po katastrofie.

Całe dzielnice poszły z dymem. Los Angeles przed i po pożarach

Całe dzielnice poszły z dymem. Los Angeles przed i po pożarach

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Co najmniej 10 osób zginęło w pożarach, które szaleją w hrabstwie Los Angeles. Strażacy walczą z ogniem w pięciu miejscach. Największy pożar Palisades zniszczył do tej pory ponad 10 tysięcy konstrukcji i wciąż nie został opanowany. Walkę z żywiołem utrudniał gorący, porywisty wiatr.

Kolejne ofiary wielkiego pożaru. "Muszę uciekać, ogień jest tuż przed domem"

Kolejne ofiary wielkiego pożaru. "Muszę uciekać, ogień jest tuż przed domem"

Źródło:
CNN, Washington Post, TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu nawiedziły Japonię. Lokalnie grubość pokrywy śnieżnej wyniosła prawie dwa metry, ponad dwukrotnie więcej niż zwykle o tej porze roku. Część dróg jest nieprzejezdnych, doszło także do zawieszenia części kursów superszybkich pociągów Shinkansen.

Dwa metry śniegu i dalej sypie. Stanęły superszybkie pociągi

Dwa metry śniegu i dalej sypie. Stanęły superszybkie pociągi

Źródło:
NHK, Reuters

Z powodu obfitych opadów w Szczecinie w czwartek wieczorem kilka linii autobusowych kursowało z problemami. W rejonie ulic Duńskiej i Rostockiej utknęły cztery pojazdy obsługujące linię 87, na ul. Łącznej autobus 68 stanął w poprzek jezdni.

Intensywne opady śniegu w Szczecinie. Autobusy utknęły

Intensywne opady śniegu w Szczecinie. Autobusy utknęły

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW

Silne burze z ulewami spowodowały podtopienia w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Woda zalała domy i ulice. Strażacy ratowali kierowców uwięzionych w autach.

Ulewy w Hiszpanii. Kierowcy uwięzieni na drogach

Ulewy w Hiszpanii. Kierowcy uwięzieni na drogach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śliskie drogi i opóźnienia na lotniskach - to niektóre skutki fali intensywnych opadów śniegu, jaka nawiedziła Belgię w ostatnich godzinach. Utrudnienia komunikacyjne wystąpiły między innymi w Brukseli. Krajowa Agencja Meteorologiczna wydała pomarańczowe i żółte ostrzeżenia.

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Źródło:
The Brussels Times, Reuters

Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach doprowadziły do zalań i podtopień w wielu regionach Boliwii. Największe zniszczenia wystąpiły w centralnej i południowo-zachodniej części kraju. Kryzys związany z powodziami trwa w Boliwii od listopada ubiegłego roku. Zginęło 16 osób.

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Źródło:
Ministerio de Defensa Bolivia, PAP, AP, Opinion.com

Mocno sypnęło śniegiem na południu Norwegii. W dzielnicy Disen w Oslo, stolicy kraju, odnotowano rekordowe opady puchu. W ciągu doby spadło go tam ponad 30 centymetrów.

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Źródło:
ENEX, nrk.no, inyheter.no

Ogromny i jadowity atraks wzbogacił zasoby ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Okaz został nazwany na cześć braci Hemsworth, słynnych aktorów. - To nasz największy pająk - powiedziała Emma Teni, opiekunka tych zwierząt w parku.

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Źródło:
CNN

Silne wichury uderzyły w poniedziałek wieczorem w północne i zachodnie Niemcy. Co najmniej trzy osoby zostały ranne. Trudne warunki pogodowe spowodowały zakłócenia w transporcie drogowym, kolejowym i promowym.

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Źródło:
ENEX, tagesspiegel.de, wetteronline.de

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Blisko 40 plaż w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, zostało zamkniętych przez służby sanitarno-epidemiologiczne w związku ze skażeniem wody przez wirusy. Według lokalnych mediów szpitale są przepełnione chorymi turystami.

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Źródło:
PAP

W stanie Missouri kierowca w trakcie jazdy wyskoczył z samochodu, gdy ten wpadł w poślizg. Do zdarzenia doszło w sobotę, podczas ataku zimy w środkowych Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna tłumaczył później, że po raz pierwszy prowadził w zimowych warunkach i spanikował.

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Źródło:
Local12, CNN

Strata 11-letniej wilczycy z amerykańskiego parku Yellowstone wywołała ogromne poruszenie wśród naukowców. Samica, znana jako 907F, była nazywana "królową wilków" ze względu na swoją dominującą rolę w stadzie. Tak stare okazy nie zdarzają się często w populacjach tego gatunku. Jak się jednak okazuje, w Polsce również znane są przypadki "długowiecznych" wilków. O ich życiu opowiedziała nam prof. Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grupa orek zaatakowała w rejonie zachodniego wybrzeża Portugalii jacht z dwuosobową załogą na pokładzie. Zwierzęta zniszczyły ster jednostki. To nie pierwszy atak orek na statki w tym regionie, a naukowcy wciąż nie są pewni, co jest powodem takiego zachowania.

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Źródło:
PAP, CM TV, tvnmeteo.pl