Drogi suche przy -25 st. C i kamery na pługach. Drogowcy chcą wygrać tej zimy

Tak pracują drogowcy w Szczecinie / TVN24
Tak pracują drogowcy w Szczecinie / TVN24
Tak pracują drogowcy w Szczecinie / TVN24

Wpatrzeni w monitory, czekają na znak, po którym ciężkie maszyny ruszą do boju. Śnieg ma być w tym roku bez szans, bo drogowcy zaopatrzeni są w innowacyjną chemię, nowoczesną technologię i... lata trudnych doświadczeń. W największych polskich miastach sprawdzamy, czy w tym sezonie slogan "zima zaskoczyła drogowców" odejdzie w niepamięć.

Sezon zimowy - jak określają go urzędnicy - zaczął się w listopadzie (zależnie od miasta jest to 1, 15 czy 30 dzień miesiąca), a skończy się w marcu.

Przed jego rozpoczęciem Urzędy Miasta ogłaszają przetarg na podwykonawcę, czyli spółkę, której pracownicy będą odśnieżać nasze ulice. Firma musi spełniać szereg warunków, które stawiają urzędnicy i ministerstwa (np. ochrony środowiska). Wygrywają najlepsi i we współpracy z odpowiednim urzędem koordynują swoją prace.

Głównym dostawcą prognoz pogody, a one w tej kwestii są najważniejsze, jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Umowy między spółkami i podwykonawcami podpisywane są z lokalnymi oddziałami instytucji. Jednak źródłem informacji pogodowych mogą być też internet lub własne urządzenia typu termometr. Powołując się na prognozy synoptyków zapowiadających zimę lżejszą, niż przed rokiem, wiele miast zmniejszyło budżet przeznaczony na odśnieżanie ulic.

Jak do zimy przygotowała się Warszawa? Czytaj tutaj oraz w tvnwarszawa.pl

Białystok nie oszczędza

Ale nie w Białymstoku. Tam Urząd Miasta przeznaczył aż 18 milionów złotych na odśnieżanie, czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Drogowcy już w akcji -  Dariusz Sobociński, szef Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta / TVN24
Drogowcy już w akcji - Dariusz Sobociński, szef Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta / TVN24

- Płacimy naszym podwykonawcom za konkretną akcję. Sprawdzamy pogodę raz na dobę, dostajemy prognozę na 24 i 48 godzin. Mając te dane na bieżąco podejmujemy decyzję o wydaniu konkretnej dyspozycji - mówi w rozmowie z portalem TVN Meteo Dariusz Sobociński, kierownik Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta.

- Białystok jest podzielony na sześć sektorów, w każdym minimalnie znaleźć się musi pięć pługosolarek. Razem jest ich 33 - wyjaśnia i dodaje, że do dyspozycji gotowe są też liczne ciągniki i zamiatarki. Firma MPO Sp. z o. o. obsługuje m.in. dzielnicę Dojlidy Górne.

- Jesteśmy przygotowani do zimy, urzędnicy sprawdzili nas i nasze samochody. Prognozę pogody sprawdzamy na bieżąco w internecie - mówi dyspozytor Wojciech Krasowski. W Białymstoku sypać można wszystkim, na co pozwoliło Ministerstwo Ochrony Środowiska. W tym roku na ulicach pojawi się nowa substancja - chlorek wapnia, który jest skuteczny nawet przy -25 st. C, w przeciwieństwie do popularnego chlorku sodu działającego do -7 st. C.

W Białymstoku zima już trwa - mówi Dariusz Sobociński, szef Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta / TVN24
W Białymstoku zima już trwa - mówi Dariusz Sobociński, szef Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta / TVN24

Lublin bez soli na butach

W Lublinie natomiast Urząd Miasta ze względów ekologicznych i konserwacyjnych postanowił solą sypać tylko jezdnię (i to taką, która posiada specjalny atest higieniczny). Na chodnikach i kładkach zobaczymy tylko piasek.

- Jeśli chodzi o prognozę pogody to nasi podwykonawcy sprawdzają ją na bieżąco. Muszą mieć co najmniej dwa źródła - wyjaśnia Iwona Marchel, podinspektor ds. oczyszczania. - Podzieliliśmy Lublin na osiem rejonów i pomiędzy nie rozdysponowaliśmy 41 pługosolarek. Do tego mamy ciągniki, rozsiewacze, równiarki i ładowarki - wylicza.

U jednego z pięciu podwykonawców dowiedzieliśmy się, że wszystko jest już gotowe na przyjście zimy. - Pogodę monitorujemy na bieżąco w internecie. To nasza druga zima w tym mieście i mamy nadzieję, że sprawdzimy się ponownie - mówi dziennikarzom portalu TVN Meteo Józef Krzpiot, dyspozytor oczyszczania. - Mamy 16 pługosolarek i obsługujemy trzy rejony Lublina - dodaje.

Szczecin z niemieckimi radarami

Z kolei w Szczecinie, gdzie miasto obsługują dwie firmy, już w nocy z wtorku na środę wysłano pracowników, by posypali solą mosty i wiadukty. - Były mgły i było chłodno. Tam, gdzie nawierzchnia wyziębiała się też od spodu, mogła powstać gołoledź - mówi prezes firmy zajmującej się prawobrzeżną częścią miasta, Karol Walkowiak.

- W tym roku mamy 10 pługosolarek i jeden pług. Na bieżąco korzystamy z różnych prognoz pogody i niemieckich radarów - dodaje.

W czasie Akcji Zima aura monitorowana jest 24 godziny na dobę. Dodatkowo pracownicy co godzinę sprawdzają termometry umieszczone na zewnątrz ich biura. - Ważna jest temperatura powietrza i przy ziemi. Jeśli zacznie ona spadać, automatycznie uruchamiani są kierowcy, którzy wyruszają odśnieżać lub posypywać - tłumaczy Walkowiak.

Dyspozytor, który analizuje pogodę, informuje wówczas o działaniu Centralę Ruchu w Szczecinie. Samochód wyjeżdża na jedną z czterech tras wyznaczonych na publicznych drogach Szczecina. - Każdy samochód ma GPS, wiadomo, gdzie są i co robią - mówi Karol Walkowiak.

Jak przygotował się Szczecin? - mówi Dariusz Bartkiewicz z Zespołu Remondis / TVN24
Jak przygotował się Szczecin? - mówi Dariusz Bartkiewicz z Zespołu Remondis / TVN24

Łódź z kamery pługosolarki

Urzędy Miasta chcą wiedzieć, gdzie i co jest aktualnie odśnieżane. W każdym sprawdzanym przez portal TVN Meteo miejscu normą jest, że monitoruje się poczynania pojazdów znajdujących się na ulicach. W Łodzi na przykład pługosolarki, oprócz nawigacji satelitarnej, wyposażone są też w kamery.

- Zarząd Dróg wydaje dyspozycję, my przyjmujemy zlecenie. Jego wykonanie kosztuje miasto 540 tysięcy złotych - mówi Miłosz Wika, rzecznik MPO Łódź. - Mamy przygotowanych 17 pługosolarek, 1000 ton soli oraz innych środków ograniczających śliskość jezdni - wyjaśnia.

Miasto podzielone zostało na 13 rejonów - ten podwykonawca obsługuje trzy. - Mamy umowę z gminą Łódź na odśnieżanie 300 km pasów jezdni - mówi Wika. Oznacza to, że MPO Łódź zajmuje się tylko drogami publicznymi, a w umowie liczona jest długość jednego pasa.

Co z chodnikami? Zajmują się nimi spółdzielnie lub inne spółki.

W Trójmieście każda droga inna

W rejonie Trójmiasta sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Tam ulicami zajmują się Zarządy Dróg i Zieleni. W Gdyni na przykład drogi podzielono na kategorie i to na ich odśnieżanie, nie zaś rejony, ogłaszany jest przetarg. To oznacza, że szeroką dwupasmówkę odśnieżać może jedna firma, a położoną obok mniejszą drogę, inna.

Jednym z największych podwykonawców jest spółka Sanipor, która przykłada szczególną uwagę do monitorowania pogody. - Lokalny oddział IMGW dostarcza nam prognozę dwa razy dziennie i co tydzień dostajemy jedną długoterminową - wyjaśnia Adrian Piotrowski, przedstawiciel podwykonawcy.

Jak przygotowali się na zimę? - mówi Tomasz Wilemajtis z firmy TOP 2001 / TVN24
Jak przygotowali się na zimę? - mówi Tomasz Wilemajtis z firmy TOP 2001 / TVN24

Wrocław sam sprawdza prognozy

Drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne odśnieżane będą w sezonie co cztery godziny przez dwóch podwykonawców - to rozwiązanie zastosowane przez Urząd Miasta we Wrocławiu. Dodatkowo podwykonawcy zadbają o 1600 przystanków komunikacji miejskiej, milion metrów kwadratowych chodników i 3200 miejsc parkingowych.

Jezdnię posypią solanką, a chodniki mieszaniną piasku i soli. Miasto do dyspozycji ma 35 pługosolarek jezdniowych, a drogowych 10. Wrocławscy podwykonawcy na własną rękę mają monitorować pogodę.

W Poznaniu mniej chemii, więcej odpłużania

Poznań natomiast jest już gotowy na zimę od 25 października. W tym roku na śnieg czeka 48 pługosolarek. Zarząd Dróg Miejskich sprawdza prognozę pogody w dwóch źródłach i oczekuje od swoich podwykonawców dyspozycyjności nawet na pięć godzin przed spodziewanym opadem.

"Komórka dyspozytorska zimowego utrzymania pełni rolę ośrodka zarządzającego i koordynującego prowadzenie działań przez firmy zajmujące się zimowym utrzymaniem dróg. Dyspozytorzy ZDM korzystają w codziennej pracy z własnych stacji pogodowych, z danych meteorologicznych i prognoz pogody, przygotowywanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także z obrazów z radaru meteorologicznego w Wysogotowie pod Poznaniem. Pojazdy firm wykonawczych są wyposażone w urządzenia GPS, które na bieżąco monitorują ich położenie i pracę. Pozwala to reagować na zmieniającą się dynamicznie sytuację drogową w mieście" - możemy przeczytać w oświadczeniu urzędu na temat przygotowania do zimy.

W tym roku poznański ZDM postanowił też ograniczyć zużycie soli. "W nadchodzącym sezonie zimowym wprowadzono standardy, które skutkować będą ograniczeniem ilości środków chemicznych wysypywanych na ulice miasta Poznania, co może odczuwalnie wpłynąć na czas usuwania śliskości na jezdniach. Pragniemy zwrócić uwagę na ekologię" - argumentują przedstawiciele Zarządu. W zamian obiecali mieszkańcom częstsze odpłużanie chodników.

Kraków czuwa. "Jaki śnieg?"

W dyspozytorni Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie zespół koordynujący tegoroczną Akcję Zima zaczął prace na początku listopada.

- Inspektorzy przez cały czas kontrolują prognozy pogody i są przygotowani, by w razie potrzeby, natychmiast wysłać do akcji stojące w pogotowiu pługi i piaskarki. Na pierwsze opady śniegu czeka niemal 200 takich pojazdów. Ciężki sprzęt wyjeżdża na drogi nie tylko podczas opadów śniegu, ale także podczas nocnych przymrozków - podaje biuro prasowe ZIKiT.

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, IMGW przesyła prognozy pogody o godz. 5, 6 i 12, a co trzy dni przysyła pięciodniowe.

Brzmi świetnie - jednak na pytanie portalu TVN Meteo, czy podjęto prace oczyszczające ulice w związku z czwartkowym opadem śniegu w Krakowie, nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

- Jaki śnieg? - zapytał nas rzecznik ZIKiT.

Autor: Agata Rakowicz//ŁUD / Źródło: TVN Meteo, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Źródło:
IMGW

Do Polski napływa ciepłe i wilgotne powietrze znad Atlantyku. Sprawia, że w wielu regionach kraju powstały mgły i zamglenia. - Zjawiska mogą miejscami utrzymać się przez cały dzień - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Gęste mgły. Uwaga, widzialność jest ograniczona

Gęste mgły. Uwaga, widzialność jest ograniczona

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek w większości kraju będzie mglisty. Miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a także zamglenia. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest ślisko. W Dolinie Pięciu Stawów leży 70 centymetrów śniegu. Również w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Źródło:
PAP, GOPR, TOPR

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP