Drogi suche przy -25 st. C i kamery na pługach. Drogowcy chcą wygrać tej zimy

Tak pracują drogowcy w Szczecinie / TVN24
Tak pracują drogowcy w Szczecinie / TVN24
Tak pracują drogowcy w Szczecinie / TVN24

Wpatrzeni w monitory, czekają na znak, po którym ciężkie maszyny ruszą do boju. Śnieg ma być w tym roku bez szans, bo drogowcy zaopatrzeni są w innowacyjną chemię, nowoczesną technologię i... lata trudnych doświadczeń. W największych polskich miastach sprawdzamy, czy w tym sezonie slogan "zima zaskoczyła drogowców" odejdzie w niepamięć.

Sezon zimowy - jak określają go urzędnicy - zaczął się w listopadzie (zależnie od miasta jest to 1, 15 czy 30 dzień miesiąca), a skończy się w marcu.

Przed jego rozpoczęciem Urzędy Miasta ogłaszają przetarg na podwykonawcę, czyli spółkę, której pracownicy będą odśnieżać nasze ulice. Firma musi spełniać szereg warunków, które stawiają urzędnicy i ministerstwa (np. ochrony środowiska). Wygrywają najlepsi i we współpracy z odpowiednim urzędem koordynują swoją prace.

Głównym dostawcą prognoz pogody, a one w tej kwestii są najważniejsze, jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Umowy między spółkami i podwykonawcami podpisywane są z lokalnymi oddziałami instytucji. Jednak źródłem informacji pogodowych mogą być też internet lub własne urządzenia typu termometr. Powołując się na prognozy synoptyków zapowiadających zimę lżejszą, niż przed rokiem, wiele miast zmniejszyło budżet przeznaczony na odśnieżanie ulic.

Jak do zimy przygotowała się Warszawa? Czytaj tutaj oraz w tvnwarszawa.pl

Białystok nie oszczędza

Ale nie w Białymstoku. Tam Urząd Miasta przeznaczył aż 18 milionów złotych na odśnieżanie, czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Drogowcy już w akcji -  Dariusz Sobociński, szef Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta / TVN24
Drogowcy już w akcji - Dariusz Sobociński, szef Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta / TVN24

- Płacimy naszym podwykonawcom za konkretną akcję. Sprawdzamy pogodę raz na dobę, dostajemy prognozę na 24 i 48 godzin. Mając te dane na bieżąco podejmujemy decyzję o wydaniu konkretnej dyspozycji - mówi w rozmowie z portalem TVN Meteo Dariusz Sobociński, kierownik Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta.

- Białystok jest podzielony na sześć sektorów, w każdym minimalnie znaleźć się musi pięć pługosolarek. Razem jest ich 33 - wyjaśnia i dodaje, że do dyspozycji gotowe są też liczne ciągniki i zamiatarki. Firma MPO Sp. z o. o. obsługuje m.in. dzielnicę Dojlidy Górne.

- Jesteśmy przygotowani do zimy, urzędnicy sprawdzili nas i nasze samochody. Prognozę pogody sprawdzamy na bieżąco w internecie - mówi dyspozytor Wojciech Krasowski. W Białymstoku sypać można wszystkim, na co pozwoliło Ministerstwo Ochrony Środowiska. W tym roku na ulicach pojawi się nowa substancja - chlorek wapnia, który jest skuteczny nawet przy -25 st. C, w przeciwieństwie do popularnego chlorku sodu działającego do -7 st. C.

W Białymstoku zima już trwa - mówi Dariusz Sobociński, szef Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta / TVN24
W Białymstoku zima już trwa - mówi Dariusz Sobociński, szef Referatu Utrzymania Czystości w Urzędzie Miasta / TVN24

Lublin bez soli na butach

W Lublinie natomiast Urząd Miasta ze względów ekologicznych i konserwacyjnych postanowił solą sypać tylko jezdnię (i to taką, która posiada specjalny atest higieniczny). Na chodnikach i kładkach zobaczymy tylko piasek.

- Jeśli chodzi o prognozę pogody to nasi podwykonawcy sprawdzają ją na bieżąco. Muszą mieć co najmniej dwa źródła - wyjaśnia Iwona Marchel, podinspektor ds. oczyszczania. - Podzieliliśmy Lublin na osiem rejonów i pomiędzy nie rozdysponowaliśmy 41 pługosolarek. Do tego mamy ciągniki, rozsiewacze, równiarki i ładowarki - wylicza.

U jednego z pięciu podwykonawców dowiedzieliśmy się, że wszystko jest już gotowe na przyjście zimy. - Pogodę monitorujemy na bieżąco w internecie. To nasza druga zima w tym mieście i mamy nadzieję, że sprawdzimy się ponownie - mówi dziennikarzom portalu TVN Meteo Józef Krzpiot, dyspozytor oczyszczania. - Mamy 16 pługosolarek i obsługujemy trzy rejony Lublina - dodaje.

Szczecin z niemieckimi radarami

Z kolei w Szczecinie, gdzie miasto obsługują dwie firmy, już w nocy z wtorku na środę wysłano pracowników, by posypali solą mosty i wiadukty. - Były mgły i było chłodno. Tam, gdzie nawierzchnia wyziębiała się też od spodu, mogła powstać gołoledź - mówi prezes firmy zajmującej się prawobrzeżną częścią miasta, Karol Walkowiak.

- W tym roku mamy 10 pługosolarek i jeden pług. Na bieżąco korzystamy z różnych prognoz pogody i niemieckich radarów - dodaje.

W czasie Akcji Zima aura monitorowana jest 24 godziny na dobę. Dodatkowo pracownicy co godzinę sprawdzają termometry umieszczone na zewnątrz ich biura. - Ważna jest temperatura powietrza i przy ziemi. Jeśli zacznie ona spadać, automatycznie uruchamiani są kierowcy, którzy wyruszają odśnieżać lub posypywać - tłumaczy Walkowiak.

Dyspozytor, który analizuje pogodę, informuje wówczas o działaniu Centralę Ruchu w Szczecinie. Samochód wyjeżdża na jedną z czterech tras wyznaczonych na publicznych drogach Szczecina. - Każdy samochód ma GPS, wiadomo, gdzie są i co robią - mówi Karol Walkowiak.

Jak przygotował się Szczecin? - mówi Dariusz Bartkiewicz z Zespołu Remondis / TVN24
Jak przygotował się Szczecin? - mówi Dariusz Bartkiewicz z Zespołu Remondis / TVN24

Łódź z kamery pługosolarki

Urzędy Miasta chcą wiedzieć, gdzie i co jest aktualnie odśnieżane. W każdym sprawdzanym przez portal TVN Meteo miejscu normą jest, że monitoruje się poczynania pojazdów znajdujących się na ulicach. W Łodzi na przykład pługosolarki, oprócz nawigacji satelitarnej, wyposażone są też w kamery.

- Zarząd Dróg wydaje dyspozycję, my przyjmujemy zlecenie. Jego wykonanie kosztuje miasto 540 tysięcy złotych - mówi Miłosz Wika, rzecznik MPO Łódź. - Mamy przygotowanych 17 pługosolarek, 1000 ton soli oraz innych środków ograniczających śliskość jezdni - wyjaśnia.

Miasto podzielone zostało na 13 rejonów - ten podwykonawca obsługuje trzy. - Mamy umowę z gminą Łódź na odśnieżanie 300 km pasów jezdni - mówi Wika. Oznacza to, że MPO Łódź zajmuje się tylko drogami publicznymi, a w umowie liczona jest długość jednego pasa.

Co z chodnikami? Zajmują się nimi spółdzielnie lub inne spółki.

W Trójmieście każda droga inna

W rejonie Trójmiasta sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Tam ulicami zajmują się Zarządy Dróg i Zieleni. W Gdyni na przykład drogi podzielono na kategorie i to na ich odśnieżanie, nie zaś rejony, ogłaszany jest przetarg. To oznacza, że szeroką dwupasmówkę odśnieżać może jedna firma, a położoną obok mniejszą drogę, inna.

Jednym z największych podwykonawców jest spółka Sanipor, która przykłada szczególną uwagę do monitorowania pogody. - Lokalny oddział IMGW dostarcza nam prognozę dwa razy dziennie i co tydzień dostajemy jedną długoterminową - wyjaśnia Adrian Piotrowski, przedstawiciel podwykonawcy.

Jak przygotowali się na zimę? - mówi Tomasz Wilemajtis z firmy TOP 2001 / TVN24
Jak przygotowali się na zimę? - mówi Tomasz Wilemajtis z firmy TOP 2001 / TVN24

Wrocław sam sprawdza prognozy

Drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne odśnieżane będą w sezonie co cztery godziny przez dwóch podwykonawców - to rozwiązanie zastosowane przez Urząd Miasta we Wrocławiu. Dodatkowo podwykonawcy zadbają o 1600 przystanków komunikacji miejskiej, milion metrów kwadratowych chodników i 3200 miejsc parkingowych.

Jezdnię posypią solanką, a chodniki mieszaniną piasku i soli. Miasto do dyspozycji ma 35 pługosolarek jezdniowych, a drogowych 10. Wrocławscy podwykonawcy na własną rękę mają monitorować pogodę.

W Poznaniu mniej chemii, więcej odpłużania

Poznań natomiast jest już gotowy na zimę od 25 października. W tym roku na śnieg czeka 48 pługosolarek. Zarząd Dróg Miejskich sprawdza prognozę pogody w dwóch źródłach i oczekuje od swoich podwykonawców dyspozycyjności nawet na pięć godzin przed spodziewanym opadem.

"Komórka dyspozytorska zimowego utrzymania pełni rolę ośrodka zarządzającego i koordynującego prowadzenie działań przez firmy zajmujące się zimowym utrzymaniem dróg. Dyspozytorzy ZDM korzystają w codziennej pracy z własnych stacji pogodowych, z danych meteorologicznych i prognoz pogody, przygotowywanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także z obrazów z radaru meteorologicznego w Wysogotowie pod Poznaniem. Pojazdy firm wykonawczych są wyposażone w urządzenia GPS, które na bieżąco monitorują ich położenie i pracę. Pozwala to reagować na zmieniającą się dynamicznie sytuację drogową w mieście" - możemy przeczytać w oświadczeniu urzędu na temat przygotowania do zimy.

W tym roku poznański ZDM postanowił też ograniczyć zużycie soli. "W nadchodzącym sezonie zimowym wprowadzono standardy, które skutkować będą ograniczeniem ilości środków chemicznych wysypywanych na ulice miasta Poznania, co może odczuwalnie wpłynąć na czas usuwania śliskości na jezdniach. Pragniemy zwrócić uwagę na ekologię" - argumentują przedstawiciele Zarządu. W zamian obiecali mieszkańcom częstsze odpłużanie chodników.

Kraków czuwa. "Jaki śnieg?"

W dyspozytorni Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie zespół koordynujący tegoroczną Akcję Zima zaczął prace na początku listopada.

- Inspektorzy przez cały czas kontrolują prognozy pogody i są przygotowani, by w razie potrzeby, natychmiast wysłać do akcji stojące w pogotowiu pługi i piaskarki. Na pierwsze opady śniegu czeka niemal 200 takich pojazdów. Ciężki sprzęt wyjeżdża na drogi nie tylko podczas opadów śniegu, ale także podczas nocnych przymrozków - podaje biuro prasowe ZIKiT.

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, IMGW przesyła prognozy pogody o godz. 5, 6 i 12, a co trzy dni przysyła pięciodniowe.

Brzmi świetnie - jednak na pytanie portalu TVN Meteo, czy podjęto prace oczyszczające ulice w związku z czwartkowym opadem śniegu w Krakowie, nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

- Jaki śnieg? - zapytał nas rzecznik ZIKiT.

Autor: Agata Rakowicz//ŁUD / Źródło: TVN Meteo, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7