Co 10 lat sezon topnienia pokrywy lodowej Arktyki wydłuża się o kilka dni - donoszą naukowcy z NASA i z National Snow and Ice Data Centre. Istnieje ryzyko, że do końca obecnego stulecia Ocean Arktyczny latem będzie całkowicie pozbywać się lodu.
W ciągu ostatnich siedmiu lat zasięg lodów Arktyki znacząco się zmniejszył. - Arktyka staje się coraz cieplejsza i to właśnie jest przyczyną wydłużenia sezonu topnienia - powiedziała Julienne Stroeve, która prowadziła badania.
Według ekspertów coraz dłuższy okres topnienia lodu prowadzi do tego, że oceany pochłaniają i magazynują coraz więcej promieniowania słonecznego. W efekcie tego, proces topnienia staje się jeszcze bardziej intensywny.
Topnienie dłuższe o 11 dni
By dokładnie przeanalizować to, co dzieje się z pokrywą lodową Arktyki, naukowcy wykorzystali dane pochodzące z programu Defense Meteorological Spacecraft. Dzięki temu zyskali mnóstwo obrazów, z których wyczytali dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu topnienia śniegu i lodu.
Na tym etapie badania zauważyli, że okres ten wydłuża się na "obu końcach" - wcześniej się rozpoczyna i później kończy. Okazało się, że niektóre obszary, np. Morze Beauforta czy Morze Czukockie co dekadę zamarzają od 6 do 11 dni później.
Jesień utrudnia prognozy
Naukowcy zaznaczyli jednak, że trudno jest prognozować konkretną datę początku procesu zamarzania. Jedną z przyczyn jest "wyjątkowo zmienna jesienna pogoda".
- Podsumowując zamarzanie następuje coraz później, ale nie możemy powiedzieć czy danego roku rozpocznie się ono szybciej czy później - zaznaczyła Stroeve.
Potężny magazyn ciepła
Kolejną fazą badania była analiza zmian ilości energii słonecznej pochłanianej przez lód i ocean. Naukowcy przyjrzeli się temu, jak zmienia się temperatura powierzchni morza i przeanalizowali wahania albedo tych powierzchni od maja do października.
Zauważono, że pokrywa lodowa i ocean absorbują (pochłaniają) coraz więcej promieniowania słonecznego. I tu koło się zamyka, bo jak zaznaczają eksperci "czym wyższy poziom absorpcji, tym więcej ciepła jest magazynowanego, a co za tym idzie - roztopy mają znacznie większy zasięg".
Autor: kt/rp / Źródło: NASA