Jak to jest, że broda bruneta będzie rudego koloru i dlaczego niektórzy siwieją na długo przed 40. urodzinami? Jest szereg mutacji, które determinują rodzaj, kolor i strukturę włosów na głowie i twarzy. Udaje się je precyzyjnie zidentyfikować.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Włosy pokrywające ludzkie ciało są przeróżne. Ludzkie ciało jest porośnięte kilkoma rodzajami: te na głowie są inne od tych na rękach, które różnią się od włosów łonowych skrajnie różnych od włosów na nogach. Nierzadko różnią się nie tylko grubością, ale i kolorem. Ale dlaczego?
Miks (prawie) całego świata
Międzynarodowy zespół badaczy pochylił się nad tą kwestią, publikując wyniki swoich badań na łamach magazynu "Nature Communications". Odpowiedzi na pytania o owłosienie kryją się bowiem w genach, co samo w sobie nie jest znowuż takim zaskoczeniem.
Aby doprecyzować, które dokładnie "kawałki" kodu genetycznego warunkują rodzaje włosów porastających nasze ciało badacze przeanalizowali ponad 6 600 genomów ludzi z Brazylii, Kolumbii, Chile, Meksyku i Peru, których DNA jest zmiksowane z DNA rdzennych Amerykanów, Europejczyków i Afrykańczyków. Dzięki temu nie tylko mają niezwykle zróżnicowaną urodę, sylwetki i wzrost, ale także... włosy.
16 elementów, tysiące kombinacji
Zespół badanych dzielił pod kątem typu włosa (proste czy kręcone), jego koloru oraz pod kątem tego, czy badany - lub badana - łysieli czy siwieli. U mężczyzn kategoryzowano także włosy porastające twarz, tj. brwi i zarost.
W ten sposób udało się zaobserwować kilka powiązań, jak np. to, że mężczyźni z rzadką brodą mają rzadkie brwi.
Przeskanowanie całego pakietu genetycznego odcinków determinujących porastające głowę czy twarz włosy wykazało powiązania między mutacjami i cechami.
Zidentyfikowano 16 genów określających finalny efekt.
Część z nich, jak np. determinujący grubość włosów porastających męskie policzki gen EDAR, była już znana.
Nowiną było, jak współgrają z innymi. Na przykład decydujący o kolorze włosów gen IRF4 okazał się być współodpowiedzialny za siwienie. Gen PRSS53 natomiast wpływał na to, jak skręcone będą włosy.
Skorzysta branża kosmetyczna
Nie udało się co prawda zidentyfikować mechanizmu określającego, jak silnie dany gen oddziałuje na daną cechę w korelacji z innymi i czy któryś z nich ma pierwszeństwo, to i tak postrzega się to za duży krok. Umożliwi to tworzenie np. skuteczniejszych szamponów zapobiegających siwieniu dzięki wiedzy, na jaki gen jakim enzymem należy działać.
... i kryminalistyka
Ale z pracy naukowców skorzysta nie tylko branża kosmetyczna. To niezwykle cenna wiedza dla ekspertów medycyny sądowej ponieważ umożliwi im to na precyzowanie tworzonych na podstawie zeznań świadków portretów pamięciowych.
Wiedząc, jakie cechy determinuje dana mutacja wyodrębniona w DNA pozostawionym na miejscu zbrodni będą w stanie przewidzieć, jak zmieni się wygląd przestępcy określając np. jaką brodę zapuści albo czy z biegiem lat raczej będzie siwiał, czy łysiał. Skorzystają także antropolodzy, precyzyjniej odtwarzając wygląd zmarłych wieki temu osób.
Autor: stella/rp / Źródło: popsci.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock