Dietetyczny drink szybciej zwala z聽n贸g
Mieszasz alkohol z napojem w wersji light? Uwa偶aj. Jak pokazuj膮 badania, upijesz si臋 bardziej: z pozoru niewinny dietetyczny drink szybciej zwali Ci臋 z n贸g.
Nowe badania opublikowane w ksi膮偶ce "Alcoholism: Clinical & Experimental Research" pokazuj膮, 偶e drink zmieszany z napojem w wersji light to mieszanka bardziej wybuchowa ni偶 mo偶e si臋 nam zdawa膰. Jak wynika z test贸w, kt贸re przeprowadzono na grupie kobiet i m臋偶czyzn, pij膮c w ten spos贸b, upijesz si臋 szybciej i mocniej.
U uczestnik贸w badania, kt贸rzy pili alkohol w po艂膮czeniu z dietetycznym napojem, st臋偶enie alkoholu w wydychanym powietrzu by艂o o 18 procent wy偶sze ni偶 u tych, kt贸rzy nie korzystali z napoj贸w w wersji light. Dlaczego?
Wszystko przez cukier
Ca艂a tajemnica tkwi w cukrze. Jak uwa偶aj膮 badacze, podczas picia nasz organizm traktuje cukier jak pokarm. To z kolei sprawia, 偶e proces wch艂aniania alkoholu jest wolniejszy. W przypadku napoj贸w dietetycznych wch艂anianie alkoholu nast臋puje szybciej.
Z tego powodu, kiedy ju偶 si臋gamy po alkohol, nie warto unika膰 s艂odkich napoj贸w i bogatych w glukoz臋 przek膮sek. Ci za艣, kt贸rzy s膮 na diecie, zamiast redukowa膰 kaloryczno艣膰 drinka dodawaniem do niego napoju w wersji light, powinni po prostu zrezygnowa膰 w tym czasie z alkoholu.
Autor: kde/mj / 殴r贸d艂o: gizmodo.com
Podziel si臋
- Podziel si臋
- Tweetnij
- Wy艣lij znajomemu
Na niebie w wielu miejscach kraju pojawi艂o si臋 co艣 przypominaj膮cego deszcz meteor贸w. Zdj臋cia i nagrania tego zjawiska otrzymali艣my na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdzi艂a w 艣rod臋 po po艂udniu, 偶e obiekty, kt贸re pojawi艂y si臋 rano nad Polsk膮, by艂 fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do s艂u偶b trafi艂 raport o wej艣ciu cz臋艣ci rakiety w atmosfer臋.
Szcz膮tki rakiety Falcon 9 wesz艂y w聽atmosfer臋. Polska Agencja Kosmiczna: informowali艣my s艂u偶by
W 艣rod臋 nad Polsk膮 przelecia艂y szcz膮tki rakiety Falcon 9. Cz臋艣c z nich mog艂a spa艣膰 na Ziemi臋. - Mieli艣my dzisiaj wyj膮tkowego pecha, albo du偶e szcz臋艣cie, 偶e ta deorbitacja nast膮pi艂a nad naszym krajem - m贸wi艂 na antenie TVN24 Karol W贸jcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z g艂ow膮 w gwiazdach".
"Jak co艣 takiego spada nam z聽nieba, to聽nie聽jest to po偶膮dana sytuacja"
- 殴r贸d艂o:
- TVN24
Wed艂ug NASA asteroida 2024 YR4 mo偶e uderzy膰 w Ziemi臋 w 2032 roku z prawdopodobie艅stwem wynosz膮cym obecnie 3,1 procent.聽To o 0,8 proc. wi臋cej, ni偶 wynika艂o z ostatnich wylicze艅 ekspert贸w. Wkr贸tce obserwacje potencjalnie gro藕nego obiektu rozpocznie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Wzros艂o ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z聽Ziemi膮. "To historyczne wydarzenie"
Trzy osoby zmar艂y w s艂yn膮cym z gor膮cych 藕r贸de艂 kurorcie w pobli偶u japo艅skiej Fukushimy - informuj膮 media. Wed艂ug lokalnych w艂adz, ich 艣mier膰 mog艂a by膰 spowodowana truj膮cymi wyziewami, kt贸re naturalnie wydobywaj膮 si臋 w tym miejscu spod ziemi.
Trzy cia艂a przy s艂ynnych gor膮cych 藕r贸d艂ach. Mia艂y ich zabi膰 truj膮ce wyziewy
Arktyczny mr贸z obj膮艂 Stany Zjednoczone. Wed艂ug prognoz w najbli偶szych dniach oko艂o trzy czwarte Amerykan贸w do艣wiadczy ujemnej temperatury, a w kilkudziesi臋ciu stanach mog膮 pa艣膰 rekordy zimna. Fali ch艂odu szczeg贸lnie obawiaj膮 si臋 mieszka艅cy Kentucky i Wirginii Zachodniej, kt贸rzy walcz膮 ze skutkami powodzi.
Alerty dla ponad 80 milion贸w mieszka艅c贸w. Mog膮 pa艣膰 setki rekord贸w zimna
IMGW przed艂u偶a okres obowi膮zywania ostrze偶e艅 przed silnym mrozem na po艂udniu Polski. Z komunikatu synoptyk贸w wynika, 偶e 偶贸艂te alarmy cz臋艣ci region贸w b臋d膮 wa偶ne nawet do pi膮tku. Lokalnie temperatura mo偶e spa艣膰 do -20 stopni Celsjusza.
Mr贸z tak聽szybko nie聽odpu艣ci. IMGW przed艂u偶a wa偶no艣膰 ostrze偶e艅
W 艢nie偶nej Wiosce rozrzucona zosta艂a mokra bawe艂na z mydlinami, kt贸ra mia艂a udawa膰 艣nieg. Na taki pomys艂 wpad艂 zarz膮d nowo otwartej atrakcji ko艂o Chengdu w po艂udniowo-zachodnich Chinach, kt贸ra mia艂a zapewnia膰 odwiedzaj膮cym zimowe krajobrazy. "艢nieg" z bawe艂ny nie przypad艂 jednak turystom do gustu, a jego zdj臋cia i nagrania wywo艂a艂y w sieci fal臋 oburzenia.
Rozrzucili mokr膮 bawe艂n臋, by聽udawa艂a 艣nieg. 艢nie偶na Wioska przeprasza turyst贸w
- 殴r贸d艂o:
- PAP, Reuters
Od kilku dni w okolicach P贸l Flegrejskich odnotowuje si臋 wzmo偶on膮 aktywno艣膰 sejsmiczn膮. Wstrz膮sy nie s膮 bardzo silne, jednak mieszka艅cy odczuwaj膮 niepok贸j. Niekt贸rzy bali si臋 spa膰 w domach i sp臋dzili noc w samochodach. W艂adze i eksperci uspokajaj膮, 偶e zdarzenia nie s膮 zwi膮zane z rych艂ymi erupcjami i zapewniaj膮, 偶e trzymaj膮 r臋k臋 na pulsie.
Seria wstrz膮s贸w we聽W艂oszech. "Najd艂u偶sza w聽ci膮gu ostatnich 40 lat"
Brazylia mierzy si臋 z fal膮 upa艂贸w. Wed艂ug prognoz tamtejszego instytutu meteorologicznego, w ci膮gu najbli偶szych dni w Rio de Janeiro, temperatura odczuwalna mo偶e przekroczy膰 50 stopni Celsjusza. W艂adze obawiaj膮 si臋, 偶e konsekwencje pogody b臋d膮 tragiczne, gdy偶 niebawem rozpoczyna si臋 karnawa艂.
Takich upa艂贸w nie聽by艂o tam od聽ponad dekady
Wzr贸s艂 tragiczny bilans powodzi, kt贸re nawiedzi艂y Stany Zjednoczone. Najwi臋cej ofiar 艣miertelnych odnotowa艂 stan Kentucky. Zniszczenia s膮 ogromne, na drogach wci膮偶 zalega woda, mn贸stwo budynk贸w zosta艂o pozbawionych dostaw energii elektrycznej.
Coraz wi臋cej turyst贸w decyduje si臋 na wycieczk臋 w okolice niespokojnej Etny. Spektakl ze sp艂ywaj膮c膮 law膮 po o艣nie偶onych zboczach jest niew膮tpliwie widowiskowy, ale i wyj膮tkowo niebezpieczny. W艂adze Sycylii przestrzegaj膮 przed takimi eskapadami.
W聽rejonie aktywnej Etny rozkwit艂a niebezpieczna "turystyka wulkaniczna"
艢nie偶yca doprowadzi艂a w weekend do chaosu na szwedzkiej drodze E18. Z powodu panuj膮cych tam trudnych warunk贸w pogodowych zderzy艂o si臋 oko艂o stu samochod贸w. W poniedzia艂ek s艂u偶by opublikowa艂y wst臋pny raport po katastrofie.
Pot臋偶ny karambol, zderzy艂o si臋 blisko sto aut. "Sceny jak z聽dystopijnego filmu"
Noc z niedzieli na poniedzia艂ek by艂a bardzo mro藕na. W Jeleniej G贸rze przy ziemi termometry pokaza艂y -24 stopni Celsjusza. Znacznie zimniej by艂o jednak w tatrza艅skim Litworowym Kotle. Tam temperatura minimalna wynios艂a rano -41,13 st. C.
-41 stopni w聽Tatrach. Pot臋偶ny mr贸z w聽Polsce
Litworowy Kocio艂 to wyj膮tkowe miejsce na mapie Polski. -41,13 stopni Celsjusza pokaza艂y tam termometry w poniedzia艂ek rano. Jakie czynniki wp艂yn臋艂y na to, 偶e jest tam o tyle zimniej ni偶 w s膮siednich dolinach lub wysoko na szczytach?
Litworowy Kocio艂. Co sprawia, 偶e聽jest polskim biegunem zimna?
Geolodzy z niepokojem patrz膮 na stratowulkan Mount Spurr po艂o偶ony na Alasce. W ostatnich miesi膮cach w jego okolicy odnotowywane s膮 niewielkie trz臋sienia ziemi oraz deformacje terenu, co ma 艣wiadczy膰 o zbli偶aj膮cej si臋 erupcji. Zdaniem ekspert贸w prawdopodobie艅stwo potencjalnego wybuchu wynosi 50 procent.
Wulkan na聽Alasce wysy艂a gro藕ne sygna艂y
Trwa nab贸r do chi艅skich "si艂 obrony planetarnej", nowego zespo艂u, kt贸ry ma monitorowa膰 i ostrzega膰 przed asteroidami. Rekrutacj臋 prowadzi jedna z agencji chi艅skiego rz膮du, a stanowiska czekaj膮 na trzech ochotnik贸w. Rekrutacj臋 rozpocz臋to kilka dni po tym, jak analitycy do 2,3 procent zwi臋kszyli prawdopodobie艅stwo, 偶e w 2032 roku mo偶e doj艣膰 do uderzenia w Ziemi臋 asteroidy.
Chiny rekrutuj膮 do聽"si艂 obrony planetarnej"
Naukowcy z University of North Carolina zbadali zdolno艣ci 偶贸艂wi karetta do orientowania si臋 w terenie. Okaza艂o si臋, 偶e pomaga im przy tym pole magnetyczne Ziemi. To dzi臋ki niemu potrafi膮 pokona膰 tysi膮ce kilometr贸w i wr贸ci膰 w to samo miejsce. Kiedy badacze manipulowali polem magnetycznym stworzonym w sztucznym 艣rodowisku, 偶贸艂wie wykonywa艂y tak zwany "taniec".
呕贸艂wie "ta艅cz膮", aby orientowa膰 si臋 w聽polu magnetycznym Ziemi
W akwarium ogrodu zoologicznego w Sao Paulo w Brazylii na 艣wiat przysz艂a pierwsza samica nied藕wiedzia polarnego w Ameryce 艁aci艅skiej. M艂ode o imieniu Nur jest dzieckiem pary nied藕wiedzi sprowadzonych 10 lat temu ze wschodniej Europy.
W艂adze Buenos Aires chc膮 ograniczy膰 rozmna偶anie si臋 kapibar w Nordelcie, luksusowym miasteczku po艂o偶onym w pobli偶u stolicy Argentyny. W tym celu zaakceptowano plan selektywnej sterylizacji tych najwi臋kszych gryzoni 艣wiata i podawania im 艣rodk贸w antykoncepcyjnych. Zdaniem rz膮dz膮cych populacja kapibar znacz膮co wzros艂a w ostatnich latach, co stanowi niebezpiecze艅stwo dla nich samych oraz innych zwierz膮t, a tak偶e mieszka艅c贸w. Nie wszyscy s膮 jednak w tej kwestii zgodni.
Antykoncepcja dla kapibar. Chc膮 ograniczy膰 liczb臋 gryzoni, s膮 kontrowersje
- 殴r贸d艂o:
- The Guardian
W polskich lasach zaczyna si臋 sezon na zrzucanie poro偶a. Sarny, jelenie i 艂osie zazwyczaj pozbywaj膮 si臋 go w okresie od po艂owy lutego do ko艅ca marca. Co ciekawe, jak przekazuj膮 le艣nicy, poro偶e mo偶na zbiera膰, ale tylko w okre艣lonych przypadkach.
Le艣nicy z mazurskiego nadle艣nictwa Spychowo czekaj膮 na rybo艂owa. 呕eby za艂o偶y艂 u nich gniazdo przygotowali mu specjaln膮 platform臋 na drzewie, kt贸re w poprzednim sezonie upatrzy艂 sobie ten rzadki ptak. Gniazdo, kt贸re powsta艂o w ubieg艂ym roku zosta艂o str膮cone przez silny wiatr.