Niektórzy nie są w stanie wyobrazić sobie życia bez chleba. Jedząc pyszną, jeszcze ciepłą pajdę posmarowaną na przykład masłem można pomyśleć, że chciałoby się jeść tylko to i nic więcej. Jednak czy jest to możliwe?
Bagietki we Francji, focaccia we Włoszech, pyszny polski chleb na zakwasie. Pieczywo stanowi podstawę diety wielu krajów i kultur. Czy jest możliwe, żeby żywić się tylko pieczywem? Odpowiedź jest prosta - tak. Jednak nie na dłuższą metę.
Prawdopodobnie można przeżyć na dobrej jakości chlebie pełnoziarnistym, który przez jakiś czas fermentował. Jednak w końcu doszłoby do ogromnych deficytów różnych substancji odżywczych, koniec końców prowadząc do różnych chorób.
Nie każdy chleb wystarczy
Wiele osób zastanawia się, czy ludzie są w stanie żyć, jedząc tylko i wyłącznie jeden pokarm. Prawdopodobnie zaoszczędziłoby to wiele naszego czasu i mogłoby przełożyć się na korzyści ekonomiczne. Co więcej, niektóre produkty spożywcze stanowią wręcz bombę witaminową. Jednak nie istnieje żaden pokarm, który byłby w stanie zapewnić odpowiednią ilość wszystkich substancji odżywczych.
Nie wszystkie rodzaje chleba zawierają takie same substancje odżywcze lub podobną ich ilość. W każdym przypadku o ich zawartości decyduje kombinacja różnych zbóż, wody oraz odpowiednich mikrobów. Mikroby, drożdże i pewne typy bakterii rozkładają ziarna, umożliwiając człowiekowi dostęp do składników w nich zawartych. Jak zaznacza Bruce German chemik żywieniowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, produkt końcowy, jakim jest chleb, jest bardziej odżywczy niż samo pełne ziarno.
Pieczywo zdrowsze niż pełne ziarno
Jeżeli porównamy korzyści pochodzące z owsianki (która jest zasadniczo przetworzonym pełnym ziarnem) z wytworzonym tradycyjnymi metodami chlebem, bardziej odżywczy okazuje się ten drugi. Wszystko ze względu na to, że owsianka nie przechodzi przez proces fermentacji, który uwalnia kluczowe składniki korzystne dla zdrowia. Jednak tutaj znajduje się haczyk - to musi być chleb domowy, a nie zrobiony zwyczajnie z białej mąki i drożdży.
Jeżeli chciałoby się przeżyć tylko na chlebie, musiałby to więc być ten pełnoziarnisty, z odpowiednią mieszanką drożdży lub bakterii. Wydaje się, że dobrym kandydatem byłoby pieczywo na zakwasie - dzięki zawartości bakterii lactobacillus.
Jednak nawet taki chleb może nie być wystarczająco dobry, aby pozwolić na przeżycie. Nie zapewni między innymi substancji takich jak witaminy C, B12, D czy wapń. Bez tych kluczowych elementów można nabawić się wielu niemiłych przypadłości. Brak witaminy C doprowadzi do szkorbutu. Wapń z kolei zapobiega osteoporozie, która osłabia kościec. Co więcej - człowiek potrzebuje tłuszczy, których pieczywo na zakwasie nie zapewnia.
Totalna nuda
Jeżeli chcesz spróbować jedzenia tylko jednego produktu w dłuższej perspektywie czasu, prawdopodobnie będziesz mieć tego dość, zanim zdążysz na cokolwiek zachorować. Wszystko to przez zjawisko psychologiczne nazywane "specyficznym odczuwaniem sytości" (ang. sensory-specific satiety). Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Swansea oraz Uniwersytetu w Brystolu odkryli, że im więcej czegoś jesz, tym mniej daje Ci to satysfakcji. Niektórych pokarmów dotyczy to w mniejszym stopniu - na przykład tych wysokobiałkowych. Naukowcy przyznają, że tak samo może być również w przypadku chleba.
Zobacz, jak samodzielnie zrobić zdrowy chleb:
Autor: ao/aw / Źródło: popsci.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock